Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa lekcja historii i uroczystości w 103. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Justyna Tota
Justyna Tota
Pochód z okazji przejęcia Fordonu przez władze polskie. 20 stycznia 1920 roku mieszkańcy z biało-czerwonymi flagami i sztandarami spontanicznie ruszyli z Rynku w Starym Fordonie ulicami miasta na most, by powitać Wojsko Polskie
Pochód z okazji przejęcia Fordonu przez władze polskie. 20 stycznia 1920 roku mieszkańcy z biało-czerwonymi flagami i sztandarami spontanicznie ruszyli z Rynku w Starym Fordonie ulicami miasta na most, by powitać Wojsko Polskie Archiwum ze zbiorów SMSF
20 stycznia 2023 roku obchodzimy 103. rocznicę powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Z tej okazji historyczna rekonstrukcja w Starym Fordonie z udziałem m.in. rekonstruktorów, Wojska Polskiego oraz młodzieży z bydgoskich szkół. Będą także uroczystości patriotyczne w centrum miasta.

„Cześć ojczyźnie/ Kochana siostro/ Zasyłam Ci tę radosną nowinę iż my już w Polsce zamieszkujemy. Jak na przedniej stronie widzisz. Była tu wielka uroczystość dla naszego miasta. Wojsko polskie także u nas jest. Wszystko tylko wciąż woła Niech Żyje Polska” - to treść pozdrowień, napisanych do swej siostry przez jedną z mieszkanek Fordonu na pocztówce z 20 stycznia 1920 r., jaką ma swych zbiorach Stowarzyszenie Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Ta pocztówka z 20 stycznia1920 roku stała się inspiracją, by w Starym Fordonie w Bydgoszczy odtworzyć przemarsz mieszkańców, jaki przeszedł ulicami miasta
Ta pocztówka z 20 stycznia1920 roku stała się inspiracją, by w Starym Fordonie w Bydgoszczy odtworzyć przemarsz mieszkańców, jaki przeszedł ulicami miasta 103 lata temu! Archiwum ze zbiorów SMSF

Ta właśnie pocztówka, przedstawiająca pochód z okazji przejęcia Fordonu przez władze polskie, oraz relacje na łamach „Dziennika Bydgoskiego” z 1920 r. stały się inspiracją do tego, by 20 stycznia 2023 r. odtworzyć wydarzenia i atmosferę sprzed 103 lat!

- W rekonstrukcji historycznej, do udziału w której zapraszamy dziś wszystkich bydgoszczan, nie podkreślamy historii tylko Fordonu, lecz całej Bydgoszczy, chcąc pokazać jak mieszkańcy nie tylko w centrum Bydgoszczy witali Wojsko Polskie, ciesząc się z przejęcia miasta przez władze polskie. Pamiętajmy, że nasi przodkowie na ten moment, kiedy znów będą wolnymi, czekali aż 148 lat - przypomina Damian Rączka, wiceprezes SMSF.

W piątek (20 stycznia) po mszy św. o godz. 9 w kościele św. Mikołaja punktualnie o 10.00 z Rynku w Starym Fordonie - tak jak w 1920 roku - wyruszy przemarsz ulicą Bydgoską w stronę mostu.

W bydgoskim Fordonie przemarsz z orkiestrą, rekonstruktorami, młodzieżą i wielką Biało-Czerwoną

Przemarszowi towarzyszyć będzie orkiestra i kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, a młodzież z bydgoskich szkół nieść będzie ogromną (kilkunastometrową) flagę Polski. Będą też rozdawane setki biało-czerwonych opasek na ramię, uszytych przez osadzonych podczas zajęć w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Bydgoszczy-Fordonie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

Na na rondzie Buxakowskiego uczestnicy przemarszu powitają kolumnę żołnierzy Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich, w których wcielą się rekonstruktorzy. Wraz z rekonstruktorami uczestnicy przemarszu powrócą na Rynek, gdzie o godz. 10.45 odbędzie się apel wraz ze złożeniem kwiatów pod Pomnikiem ku Czci Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Fordonu, będą też przemówienia oficjeli.

Po części oficjalnej na Rynku w Starym Fordonie od 11.30:

  • poczęstunek wojskową grochówką
  • okazja przyjrzeć się z bliska takiemu rarytasowi jak lekkiemu czołgowi Renault FT 17 (tego typu czołgi odegrały też ważną rolę w bitwie warszawskiej 1920 r.) i armacie polowej z tego okresu;
  • Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy ze swej kolekcji wystawi czołg typu Stuart i auto terenowe Ford GPW.
  • Na Rynku będą też ułani - jest zatem okazja porównać historyczne umundurowanie z tym współczesnym żołnierzy Wojska Polskiego, którzy również będą obecni.
  • Do stoiska z książkami zaprasza IPN, które zaprezentuje też wystawę na temat powrotu Pomorza do Macierzy.
  • Wystawę historycznych zdjęć Fordonu zaprezentuje także SMSF (ta wystawa będzie na Rynku dostępna przez 2 tygodnie).

Na Politechnice Bydgoskiej odbędzie się natomiast konferencja popularno-naukowa „Fordon wobec Niepodległości”. Prelegentami będą: prof. Zdzisław Biegański, prof. Janusz Kutta, dr Monika Opiola-Cegiełka oraz dr hab. Tomasz Kawski, prof. UKW. Jak nam zdradzono, planowana jest publikacja, która będzie pamiątką po uroczystościach 20 stycznia br.

Całość obchodów zakończy koncert pieśni patriotycznych o godz. 16.30 w kościele św. Mikołaja - wystąpią soliści i orkiestra wojskowa.

Wydarzenie „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023” honorowym patronatem objęli: Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Uroczyście w centrum Bydgoszczy

Uroczystości z okazji 103. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy zaplanowały także władze miasta. 20 stycznia br. kwiaty zostaną złożone na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy (godz. 11) oraz pod tablicą gen. Dowbora Muśnickiego (11.45). W samo południe w Katedrze Bydgoskiej rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji Bydgoszczy i bydgoszczan, a po niej uroczystości patriotyczne na Starym Rynku.

Żywa lekcja historii i uroczystości w 103. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera