Czy cisza (zwłaszcza we współczesnym, krzykliwym świecie) w ogóle istnieje? Czy możliwe jest osiągnąć stan absolutnej ciszy? A może cisza to wcale nie głucha próżnia, ale dźwięk(i)? Odpowiedzi każdy powinien poszukać sam, a inspiracją do kontemplacji może być dzisiejszy (o godz. 18.00) wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Szpaka, nazwanej po prostu „SILENT”. To cykl dwudziestu zdjęć, będących swego rodzaju portretami, które obrazują... dźwięki.
- Chcąc zanurzyć się w ciszy, niemal zawsze mimochodem dochodzą do nas mniej lub bardziej przyjemne dźwięki. Na fotografiach Marcina Szpaka uosobieniem odgłosów rzeczywistości, które zagłuszają nam naszą wewnętrzną ciszę, są postaci kobiet i mężczyzn, a właściwie ich różne stany emocjonalne - wyjaśnia Piotr Wąsowski z Galerii Miejskiej bwa, kurator wystawy „SILENT”, który zwraca też uwagę na interesujący wyraz artystyczny fotografii. - Melancholijne, utrzymane w odcieniach szarości, bieli i czerni zdają się rozpływać przestrzeni.
Na fotografiach Szpaka uosobieniem odgłosów, zagłuszających ciszę, są postaci, a raczej ich stany emocjonalne. - Piotr Wąsowski
Dopełnieniem fotografii będzie specjalnie przygotowana muzyka Silent, w którą każdy zwiedzający będzie się mógł dziś wsłuchać, otrzymując bezprzewodowe słuchawki.
- Nie zdradzę, jaka to muzyka. Powiem tylko, że słuchając jej, znajdziemy się niejako w umyśle artysty, któremu ciszę zagłuszają różne dźwięki - dodaje Piotr Wąsowski.
Jak się dowiedzieliśmy, w trakcie trwania ekspozycji (do 28 lutego) muzyka będzie emitowana w sali wystawienniczej, subtelnie towarzysząc zwiedzającym cykl „SILENT”.
Drugiemu z bydgoskich artystów fotografia i muzyka (co będzie można usłyszeć na wernisażu) też nie są obce, jednak głównym medium, poprzez które wypowiada on swoje artystyczne credo, jest malarstwo. Na najnowszej wystawie Piotra Zaporowicza - bo o nim mowa - zobaczymy przede wszystkim obrazy.
- Piotr Zaporowicz podkreśla, że sztuka daje mu możliwość zbliżenia się do Tajemnicy Istnienia i trzeba przyznać, że od początku swojej drogi twórczej konsekwentnie zgłębia tę Tajemnicę - mówi Danuta Pałys, kurator wystawy „Mysterium Mundi”.
Na ekspozycji, której otwarcie odbędzie się w sobotę (godz. 16.00) zaprezentowane zostaną dwa główne cykle malarskie artysty: „De Trynitate” i „Creatio ex nihilo”. Obrazy są abstrakcyjne, ale w treści głęboko zakorzenione w duchowości chrześcijańskiej. Te obrazy nie ilustrują, lecz są nośnikiem pewnych idei. Dzieła Piotra Zaporowicza to jego emocjonalna konfrontacja z Bogiem - wyjaśnia Danuta Pałys.
Wśród prezentowanych prac artysty odnajdziemy także obiekty, w które wkomponowane są autentyczne klisze rentgenowskie, a także rysunki, fotografie i animacje.
Warto dodać, że ekspozycja „Mysterium Mundi” jest nagrodą za wygrany przez Piotra Zaporowicza konkurs POLYGONUM 3, w którym pierwszą nagrodę otrzymał za dwa cykle animacji.
Na życzenie artysty, na jego wystawie zostaną także zaprezentowane prace uczestników pracowni plastycznej, którą artysta wspólnie z Magdaleną Mrozińską prowadzi przy Fundacji „Wiatrak” w Fordonie.
Warto wiedzieć:
Wernisaże:
05.02. godz. 18 Marcin Szpak „SILENT” - do 28.02.
06.02. (sob.) godz. 16 Piotr Zaporowicz „Mysterium Mundi” - do 28.02.
Wstęp wolny.