Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

"Dzień Dziecka w Młynach Rothera" rozpocznie się w środę, 1 czerwca, o godz. 12. Na uczestników będzie czekała wyjątkowa wystawa ilustracji Emilii Dziubak - związanej z Poznaniem ilustratorki, autorki książek dla dzieci, należącej do czołówki ilustratorów polskich młodego pokolenia, której książka „Gratka dla małego niejadka” znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata.
Dzień Dziecka w Bydgoszczy. Cyrkowe warsztaty i animacje w Młynach Rothera
Od godz. 16 na tarasie Młynów Rothera na uczestników będą czekali szczudlarze z Mimezis Art, którzy przygotują pokaz wielkich baniek mydlanych i balonowe zwierzaki. Następnie rozpoczną się warsztaty, podczas których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w sztukach cyrkowych.
Godzinę później na warsztaty bębniarskie zaprosi dzieci Piotr Shutta. Uczestnicy nauczą się klaskać i chodzić do rytmu oraz wokalizować dźwięki bębnów. Dowiedzą się także, ile pulsów składa się na bit i jakie dźwięki mieszkają w djembe. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie spotkanie z reporterem z Polskiego Radia PiK, który zada dzieciom w dniu ich święta pytanie: "Co znalazłoby się w ich wymarzonym mieście?".
Przez cały dzień pracownik Młynów Rothera będzie wykonywał pamiątkowe fotografie, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą. Wydarzenie potrwa do godziny 20. Wstęp wolny.
Z kolei w niedzielę, 29 maja, w Młynach Rothera odbędą się Obchody Europejskiego Dnia Sąsiada i Sąsiadki.
Europejski Dzień Sąsiada w Bydgoszczy. Sąsiedzkie rozmowy na tarasie
Europejski Dzień Sąsiada, obchodzony od 2000 roku, to inicjatywa stworzona przez młodych paryżan, zbuntowanych przeciwko izolacji i rozpadowi lokalnych więzi. W ciągu kilkunastu lat lokalna inicjatywa zamieniła się w ogólnoświatową akcję na rzecz sąsiedzkiej współpracy, pomocy i przyjaźni. Cel wydarzeń był jasny: stworzyć przestrzeń, w której sąsiedzi i sąsiadki mogliby się poznać, polubić, wymienić doświadczeniami i pomysłami.
Tegoroczne hasło Obchody Europejskiego Dnia Sąsiada i Sąsiadki w Bydgoszczy to "Rozgość się". Jak zapowiadają organizatorzy, celem eventu jest stworzenie przestrzeni do rozmów, wspominek, a także poznania się poprzez wspólne utworzenie sentymentalnej mapy sąsiedzkiej.
- Na uczestników wydarzenia będzie czekała m.in. sąsiedzka fotobudka oraz spacery po okolicy ze specjalnymi wyzwaniami. W strefie relaksu, która będzie znajdowała się na tarasie Młynów, zapraszamy do sąsiedzkich rozmów, wymiany wrażeń i odpoczynku przy pięknej pogodzie. Miłośnicy roślin z kolei będą mogli wziąć udział w zielonych warsztatach ogrodniczych, na których dowiedzą się, co uprawiać na miejskim balkonie i o jakim sąsiedztwie marzą rośliny - zapowiadają organizatorzy.
Podczas trzech spacerów z przewodnikiem mieszkańcy będą mieli okazję do ponownego spojrzenia na swoje sąsiedztwo, poznania nieoczywistych historii i ludzi z okolicy. Do wyboru będą trzy kategorie tematyczne: spacer po Młynach Rothera, spacer w trawie po zielonej okolicy Wyspy Młyńskiej i spacer rozpoznawczy, połączony z historią Wyspy Młyńskiej i jej zabudowań.
Wydarzenie będzie także okazją do spróbowania domowego chleba na zakwasie podczas spotkania "Nie kwaś się - zrób zakwas na chleb". Nie zabraknie także przestrzeni dla najmłodszych - strefy animacji, w której dzieci będą miały okazję tworzyć podwórkowe historie i zabawy.
Obchody Europejskiego Dnia Sąsiada i Sąsiadki rozpoczną się o godz. 12. Początek warsztatów ogrodniczych: godz. 12.30. Spacery: przyrodniczy, po Młynach Rothera, historyczny - kolejno o godz. 13, 14, 15 (start na tarasie). O godz. 15.30 odbędzie się spotkanie o zakwasie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Sąsiedzkie animacje realizowane są we współpracy z Fundacją Kulturotwórczą “Grupa w działaniu”. Wydarzenie organizowane jest w ramach Hubu Kreatywnego, który oficjalnie rozpocznie swoją działalność we wrześniu, wraz z otwarciem Spichrza Zbożowego. Ma to być miejsce przyciągające ludzi kreatywnych. Dzięki zaangażowaniu organizatora hub integruje środowisko, wspiera talenty, pośredniczy w kontaktach z instytucjami, ośrodkami badawczymi i biznesem.