Tego rodzaju nazwy, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
PRZECZYTAJ:Ustawa dekomunizacja została przyjęta przez Sejm. Co jej zapisy zmienią w Bydgoszczy?
Zgodnie z przepisami ustawy, wojewoda może stwierdzić nieważność uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej, zasięgając opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Może też zasięgnąć opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Jeśli w terminie trzech miesięcy nie zostanie nadana nowa nazwa, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę zgodną z przepisami ustawy.
Właściwy organ samorządu terytorialnego zmienia nazwę niespełniającą wymogów ustawy w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie. Również w tym przypadku, jeśli zmiana nazwy nie nastąpi w terminie, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze.
Istotne jest, że wolne od opłat są pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy wprowadzonej na podstawie ustawy. Zmiana nazwy wprowadzona na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę.
Jarosław Jakubowski jest rzecznikiem prasowym wojewody kujawsko-pomorskiego.