Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica Załuskiego zniknęła z Osiedla Leśnego w Bydgoszczy, ale obelisk pozostał

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Park na osiedlu Leśnym nie nosi już imienia Zbigniewa Załuskiego od kilku ładnych lat. Pozostał po nim obelisk bez tablicy. Wielu mieszkańców zastanawia się, po co wielki kamień stoi w centralnym miejscu osiedla. Ratusz rozważa jego wykorzystanie. Na zdjęciu - jeszcze ze starą tablicą.
Park na osiedlu Leśnym nie nosi już imienia Zbigniewa Załuskiego od kilku ładnych lat. Pozostał po nim obelisk bez tablicy. Wielu mieszkańców zastanawia się, po co wielki kamień stoi w centralnym miejscu osiedla. Ratusz rozważa jego wykorzystanie. Na zdjęciu - jeszcze ze starą tablicą. Nadesłane
Park na Osiedlu Leśnym nie nosi już imienia Zbigniewa Załuskiego od kilku ładnych lat. Pozostał po nim obelisk bez tablicy. Wielu mieszkańców zastanawia się, po co wielki kamień stoi w centralnym miejscu osiedla. Ratusz rozważa jego wykorzystanie.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Obecny park na Osiedlu Leśnym został założony w 1965 roku na terenie podmiejskiego lasu sosnowego. Obejmuje prawie 17 hektarów powierzchni. Leży w samym centrum osiedla w rejonie ulic: Czerkaskiej, Wyszyńskiego i Sułkowskiego.

Pusty obelisk w samym centrum

W centralnym miejscu skweru stoi kamienny obelisk. - Obserwuję tę sytuacje od lat - mówi mieszkaniec osiedla. - Głaz stał tam od dawna, ale była na nim tablica upamiętniająca poprzedniego patrona. tablice zdjęto i... no właśnie nic. Widać po niej miejsce, ale nowej nie ma. Co dziwne, tabliczki z nazwą parku zostały wymienione.

Poprzedniego patrona objęła ustawa dekomunizacyjna

Parkowi patronował jeszcze kilka lat temu płk. Zbigniew Załuski, oficer komunistycznego Wojska Polskiego i poseł na Sejm.
Załuski stał się jedną z tych postaci, które objęła ustawa o dekomunizacji. Bydgoscy radni jednak nie zdążyli ze zmianą nazwy parku, ale i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nie wydał szybko zarządzenia zastępczego. Dlatego radni z zespołu ds. nazewnictwa zaproponowali zmianę patrona na Bydgoskie Harcerstwo.

W uzasadnieniu propozycji z 2017 roku czytamy, że w sierpniu tego roku minęło sto lat od pierwszej harcerskiej zbiórki w Bydgoszczy. - Park, las to dla harcerzy naturalne magiczne miejsce działania (…) Z pewnością więc bydgoskie organizacje harcerskie wezmą park w posiadanie, skierują tam ważną część swojej aktywności, a także zadbają o to miejsce – czytamy w uzasadnieniu przyjętej dwudziestoma głosami bydgoskich radnych - przy ośmiu wstrzymujących się - uchwały.

W uchwale zwrócono uwagę na koszty zmiany nazwy, wskazując, że będą one ograniczone jedynie do... wymiany tablicy na obelisku.

Ratusz zastanowi się nad wykorzystaniem obelisku

- Tablica pamiątkowa została usunięta w związku z otrzymaniem nakazu od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego powołującego się na ustawę z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniku. Biuro Konserwatora Zabytków zleciło te prace Spółdzielni Socjalnej „Bydgoszczanka” w październiku 2020 r. - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Rzeczniczka przypomina, że tego typu obeliski służą raczej upamiętnieniu postaci. - Niemniej rozważymy wykorzystanie go do wyeksponowania dzisiejszej nazwy parku - mówi Marta Stachowiak.

Kim był zdekomunizowany patron
W 1945 został członkiem Polskiej Partii Robotniczej, z którą przystąpił w 1948 do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1946–1948 był słuchaczem Wyższej Szkoły Oficerów Polityczno-Wychowawczych. Po ukończeniu szkoły pracował w Oddziale II Propagandy i Agitacji Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego. W styczniu 1952 przeszedł do pracy w redakcji miesięcznika „Wojsko Ludowe”, gdzie pracował do końca życia. Prowadził w miesięczniku dział polityki wewnętrznej i zagranicznej, a następnie dział publicystyki. W latach 1957–1965 był zastępcą redaktora naczelnego i redaktorem naczelnym miesięcznika. Był członkiem Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej PZPR (1971–1975), zastępcą członka Komitetu Centralnego PZPR (1975–1978) oraz członkiem Komitetu Warszawskiego PZPR. Od 1969 był posłem na Sejm. Od 1974 był członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Był członkiem prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich i I sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR przy Oddziale Warszawskim ZLP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo