Przypomnijmy, że porozumienie o zmianie podmiotu tworzącego - z Miasta Bydgoszcz na Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich - zostało podpisane 8 listopada 2024 r. Zgodę na przekazanie szpitala PBŚ wyrazili wcześniej radni. Nową dyrektor (po Annie Lewandowskiej) została Monika Kasprzyk.
Stare tablice do wymiany
Zgodnie z przepisami, uchwalony został nowy statut lecznicy, a placówka zmieniła nazwę na Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej.
Na razie jednak ta zmiana nazwy funkcjonuje jedynie w oficjalnych dokumentach oraz w internecie. W świadomości mieszkańców Bydgoszczy to nadal szpital miejski, przynajmniej tak identyfikują go pacjenci pytani przez nas w okolicach lecznicy.
Nie pomagają też stare tablice widniejące na bramie wjazdowej do placówki. Kiedy nastąpi pełny rebranding szpitala?

- Główne tablice zostaną wymienione w najbliższych tygodniach. Z tego co wiem, wszystko zostało już zamówione - przekazał nam dr hab. inż Szymon Różański, rzecznik prasowy PBŚ.
Miejsce zdobywania praktyki
- Podniesienie rangi szpitala z powiatowego do klinicznego stwarza nowe możliwości na rozwój infrastruktury i rozwój kadry medycznej. Podstawowe zadanie lecznicy się nie zmienia. Placówka musi jak najlepiej służyć pacjentom, będąc jednocześnie miejscem zdobywania wiedzy i praktyki przez przyszłych medyków - mówi prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.
Na terenie szpitala funkcjonuje zmodernizowane przez Politechnikę i wyposażone w nowoczesny sprzęt prosektorium anatomii prawidłowej.
Bazę kliniczną dla Wydziału Medycznego PBŚ stanowią także inne szpitale w mieście i regionie, w tym 10. Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital MSWiA oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
60 studentów medycyny
W październiku 2024 r. kształcenie na kierunku lekarskim rozpoczęła 60-osobowa grupa studentów spośród 847 kandydatów zgłoszonych w rekrutacji.

Badania przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy wskazują, że nauczanie medycyny na PBŚ jest, zdaniem mieszkańców, jednym z najważniejszych priorytetów dla rozwoju miasta, zaraz po budowie drogi S10.
