Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć!
Janusz Kochanowski przez lata odgrywał ważna rolę w mieście, zarówno jako ceniony w kraju i w świecie malarz, jak i zaangażowany społecznik, mecenas kultury i sztuki.
Janusz Kochanowski, ceniony bydgoski malarz, zmarł w wieku 83 lat
Malarz stworzył własny język plastyczny. Inspiracją dla jego prac często była natura. Fascynacja światem przyrody wpływała na kształt i formę jego obrazów przedstawiających zwierzęta, a nawet na portrety.
- Wypracował, stworzył własny język plastyczny, własny styl, bardzo charakterystyczną formę obrazowania. Tworzył misterne w każdym szczególe prace, dla których inspiracją, przede wszystkim, była przyroda i twory przez nią ukształtowane (...) Nadawał swoim pracom nowy wymiar, zatracając dotychczasowy sens poszczególnych elementów kompozycji, sytuując swoje przedstawienia na granicy rzeczywistości obiektywnej i absurdalnej, wpisuje się w nurt surrealizmu - tak o pracach Janusza Kochanowskiego pisała Elżbieta Kantorek, która współpracowała z artystą. - Najbardziej klasyczne w odniesieniu do surrealistycznego obrazowania są pejzaże Janusza Kochanowskiego – poetyckie z dozą humoru, sarkazmu czy groteski.
Czym zajmował się Janusz Kochanowski?
- Janusz Kochanowski zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, projektowaniem architektury wnętrz, grafiką reklamową, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem form przemysłowych, wystawiennictwem.
- Dyplom architekta wnętrz otrzymał w 1963 r. w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
- Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
- Zaprojektował wiele wnętrz hoteli, sanatoriów, biurowców, restauracji, kin, był autorem i wykonawcą kilkunastu monumentalnych kompozycji mozaikowych.
- Za działalność twórczą i społeczną został odznaczony, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury,
- Nagrodą Wojewody Bydgoskiego i Medalem Prezydenta Bydgoszczy.
