Zespołu Pieśni i Tańca Krajna nie trzeba nikomu przedstawiać, ale teraz w nowych strojach, tancerze prezentują się zupełnie inaczej.<!** Image 2 align=none alt="Image 221243" sub="Nowe stroje to prawdziwy powód do dumy. Teraz czas na opanowanie tradycyjnych krajeńskich tańców / Fot.: IWONA MATUSIAK">
Stowarzyszenie „Krajna”, którego celem jest promowanie zespołu oraz tradycji ludowych, zaprezentowało nieznane dotąd stroje krajeńskie wzorowane na ubiorze Krajniaków z końca XIX wieku.
- Nasze stowarzyszenie istnieje dopiero od marca tego roku, więc nie mamy długiej historii. W tym czasie udało nam się jednak napisać pięć projektów i otrzymać dofinansowanie, między innymi z gminy Nakło, na stworzenie nowych strojów - mówił podczas spotkania promocyjnego Andrzej Andrzejewski, prezes „Krajny” i tancerz. Uszyte zostały one właśnie, dzięki dofinansowaniu gminy Nakło na realizację projektu: „Nie ma jak na Krajnie - cykl spotkań w szkołach rozwijających zainteresowanie śpiewem, tańcem, muzyką oraz obrzędami naszego regionu”.
Dotąd tancerze występowali, w dobrze znanych już wszystkim biało-niebieskich strojach, teraz przybrali nowe barwy bardziej stonowane i skromniejsze. O nowym wizerunku zespołu opowiedziała Monika Kochanowska, choreograf ZPiT, a droga do niego nie była łatwa. Przez wiele tygodni trwały konsultacje ze specjalistami z dziedziny strojów ludowych, wybierane były odpowiednie materiały i tkaniny.
- Od samego początku, jak tylko zaczęłam prowadzić zespół marzyłam o tym, aby tańczyć w tradycyjnych strojach krajeńskich, o czym zresztą wiedzą wszystkie panie z grupy. Warto w to inwestować, bo to jest być może w przyszłości, nasz produkt regionalny - powiedziała Monika Kochanowska. - Każdy region chwali się i cieszy ze swoich własnych strojów, a my poprzez nasze, również możemy promować cały region Krajny - dodała.
Na razie stworzono cztery komplety strojów. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze wielu drobniejszych elementów, jak czepce, chusty czy kapelusze, ale członkowie grupy z pewnością nie spoczną na laurach i będą starać się o kolejne elementy wyposażenia.
- W Gdyni jest specjalna komisja zatwierdzająca stroje ludowe i tam za jakiś czas na pewno będziemy chcieli się udać - dodał prezes stowarzyszenia.
Merytorycznego wsparcia przy odtwarzaniu dziewiętnastowiecznych strojów krajeńskich udzieliły: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.<!** reklama>
- Cały czas prowadzimy też nabór, zwłaszcza chłopców do tańca, ale także tych którzy potrafią śpiewać i grać na instrumentach i serdecznie zapraszamy w nasze szeregi - stwierdził Andrzej Andrzejewski.
Podczas spotkania, obok prezentacji strojów, nie mogło zabraknąć również krótkiego pokazu tanecznego, gdzie w drugiej jego części udział wzięli również zaproszeni na uroczystość goście.