MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyeksploatowane torowiska, stary tabor... Czy można ograniczyć „tramwajowy” hałas?

Redakcja
Torowiska, takie jak to na pętli przy Wojska Polskiego znajdują się dosłownie kilka metrów od bloków. Dla mieszkańców hałas to prawdziwa udręka
Torowiska, takie jak to na pętli przy Wojska Polskiego znajdują się dosłownie kilka metrów od bloków. Dla mieszkańców hałas to prawdziwa udręka Dariusz Bloch
Na hałasy wywołane przez przejeżdżające tramwaje skarżą się, m.in. mieszkańcy Perłowej, Wojska Polskiego i Nakielskiej. Co zrobić, by było ciszej?

[break]
- Przejeżdżając tramwajem ulicą Wojska Polskiego od ronda Kujawskiego, w okolicach Zielonych Arkad, można się nabawić choroby morskiej. Trzęsie, a hałas w środku wozu jest taki, że w ogóle nie można rozmawiać. Czy nie można coś zrobić z tym torowiskiem? - pyta nasz Czytelnik.

Mieszkańcy ulic, wzdłuż których przebiegają linie tramwajowe, skarżą się na hałas.

- Szczególnie wieczorem i rano hałas jest nie do wytrzymania. Wszystko tak drży, że zrywamy się na równe nogi. Wielokrotnie zgłaszałem sprawę w zarządzie dróg, ale bez skutku. Moim zdaniem, powinny być wymienione podkłady, bo są już zupełnie powybijane -mówi mieszkaniec ulicy Nakielskiej.

By było ciszej...

Takie remonty, gdzie wymienione zostają szyny, podkłady i podbudowa pod torowisko, o ile nie eliminują hałasu, to w znaczny sposób go ograniczają. Jednak, jak pokreśla rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji, Krzysztof Kosiedowski, koszt takiej inwestycji jest ogromny. W ostatnich latach generalne remonty torowisk przeprowadzono, między innymi, na ulicach Gdańskiej, Focha, trwa etapowo wymiana torowiska na Chodkiewicza.

- Mamy świadomość tego, że hałas wywołany przez przejeżdżające tramwaje jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Przy tych ulicach, gdzie jest to szczególnie kłopotliwe, wprowadzamy ograniczenie prędkości dla tramwajów - mówi Krzysztof Kosiedowski.

Po szynach w Bydgoszczy w większości jeździ stary tabor. Wyeksploatowane „konstale” też przyczyniają się do tego, że decybele gwałtownie skaczą w górę.

Na hałas od dawna skarżą się mieszkańcy Perłowej. Proponowano ustawienie wzdłuż torowiska na tej ulicy ekranów dźwiękochłonnych.

Ekrany nie zawsze się sprawdzają

Problemem jest wysokość tych ekranów.

- Ulgę odczują ci lokatorzy, którzy mają mieszkania poniżej krawędzi ekranu. Mieszkańcy wyższych kondygnacji ten hałas odczują jeszcze bardziej. Poza tym te osłony mogą stać tylko z jednej strony ulicy, bo ten dźwięk musi mieć gdzieś ujście. Takie przypadki były, m.in., w Poznaniu i Warszawie, ekrany zmieniają cyrkulację powietrza. Po ich ustawieniu w mieszkaniach pojawiła się wilgoć. Pewnym rozwiązaniem mogłyby być pasy zieleni, ale one na pewno nie ograniczą hałasu tak, jak osłony dźwiękochłonne - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!