Rok 2019 obchodzony jest w Bydgoszczy jako Rok Wolności. Fundacja „Fantazmat”, która organizowanymi przez siebie wydarzeniami eksplorowała już historię naszego miasta, tym razem postanowiła wielowymiarowo przyjrzeć się pojęciu wolności.
- Uznaliśmy, że Rok Wolności, który wiąże się z ważnymi dla Bydgoszczy rocznicami - m.in. 100. rocznicą zakończenia Powstania Wielkopolskiego, 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej czy 20-leciem w NATO - jest świetnym pretekstem, by wyciągnąć z szafy nasz projekt „Wolność przez pryzmat - tworzyMY kulturę”. Również wiele bieżących i wzbudzających wciąż emocje tematów jak chociażby imigracja, wolność słowa czy wyzwania stały się dodatkowym impulsem do wcielenia naszego pomysłu w życie - powiedział nam Mateusz Makowski z Fundacji artystyczno-eventowej „Fantazmat”.
Trzy miejsca, trzy aspekty wolności
Przez trzy miesiące w trzech miejscach na bydgoskim Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O odbywały się plenery fotograficzno-filmowe, które przynosiły różne inspiracje i refleksje. I tak oto, w Fabryce Obrabiarek do Drewna wolność rozpatrzono w kontekście technologii - która wolność może nam dać, jak i ją odebrać poprzez uzależnienie od urządzeń - oraz skutków globalizacji.

Na ocean odpowiedzialności za wolność i budowanie tożsamości każdego bydgoszczanina, Polaka i Europejczyka wypłynięto na Barce Lemara MCK. Z kolei na Wyspie Młyńskiej podjęto tematykę wolności sumienia, światopoglądu, wyznania, stylu życia, płci, orientacji seksualnej. Każdy z nas jest inny - a jednak system konwenansów i norm społecznych wciąż ma tendencje do wykluczania odmienności.
Nad pracą grupy czuwał Fotograf Bydgoski
W każdym z tych plenerów uczestniczyła grupa fotografów, pracująca pod okiem Adama Juszkiewicza, znanego szerzej pod marką Fotograf Bydgoski.
- Adam Juszkiewicz ma doświadczenie nie tylko w dziedzinie fotografii, ale i w dydaktyce fotograficznej. Zresztą, z Adamem współpracowaliśmy, realizując drugą edycję Weekendu legend i tradycji bydgoskich, stąd wiedzieliśmy, jak wielką wiedzę będzie on mieć do przekazania uczestnikom naszych plenerów - przyznaje Mateusz Makowski.

Jak mówi nasz rozmówca, uczestnicząca w plenerach grupa fotografików nie była liczna, ale za to bardzo różnorodna. - To osoby w różnym wieku. Wśród nich są zarówno profesjonalni fotograficy, jak i amatorzy. Choć pochodzą z różnych środowisk, łączy ich pasja fotografowania – wyjaśnia Mateusz Makowski.
Filmowa premiera i performance na wernisażu
Podczas realizacji tryptyku powstawał także film w reżyserii Pawła Piotrowskiego, przyjaciela Fundacji „Fantazmat”.
- To filmowa etiuda, mówiąca o wolności, nakręcona przy okazji naszych plenerów. Film premierowo zaprezentujemy podczas wernisażu, 10 listopada, w Galerii Wieży Ciśnień - dodaje Mateusz Makowski.
Jak nam zdradzono, wernisażowi towarzyszyć będzie także performance. Szczegółów jednak nie znamy, bo performatywne działanie ma być elementem zaskoczenia dla gości.
Dodajmy, że na otwarcie wystawy obowiązują bezpłatne zaproszenia – jedno z nich mogą wygrać nasi Czytelnicy w konkursie poniżej. Wszyscy zainteresowani ekspozycją „Wolność przez pryzmat - tworzyMY kulturę” będą mogli jednak zwiedzać ją przez dwa kolejne tygodnie (do 28 listopada) w zabytkowej Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej 2.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bydgoszczy.
KONKURS – WYGRAJ ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ
Czym jest dla Ciebie wolność? Autor najciekawszej odpowiedzi przesłanej mailem na adres: [email protected] otrzyma podwójne zaproszenie na wernisaż. Na odpowiedzi naszych Czytelników Fundacja „Fantazmat” czeka do 5 listopada.

