Do Bydgoszczy dopłynęła już barka Camera Obscura - znak to, że wkrótce zaczyna się 7. Vintage Photo Festival!

Justyna Tota
Justyna Tota
Gala otwarcia Vintage Photo Festival, czyli Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w tym roku odbędzie się w Młynach Rothera (ul. Mennica 10) już w najbliższy piątek, 17 września 2021 r., o godz. 18. Wstęp wolny!
Gala otwarcia Vintage Photo Festival, czyli Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w tym roku odbędzie się w Młynach Rothera (ul. Mennica 10) już w najbliższy piątek, 17 września 2021 r., o godz. 18. Wstęp wolny! Tomasz Czachorowski
Już jest! Po raz pierwszy w Bydgoszczy (i Polsce) barka Camera Obscura, zwiastująca rozpoczynający się w ten piątek (17.09.2021 r.) 7. Vintage Photo Festival. Tegoroczne święto miłośników fotografii analogowej to kilkadziesiąt wydarzeń w całym mieście (i na rzece) - wystawy, warsztaty, koncerty czy spotkania autorskie z wyjątkowymi gośćmi, m.in., brytyjskim fotografem Chrisem Niedenthalem, w którego kadrach znalazł się „Bydgoski Marzec’81”.

W dwa tygodnie, pokonując 550 km dróg wodnych, barka Camera Obscura z Berlina przypłynęła w minioną środę (8.09.2021) do Bydgoszczy. Jej kapitanem, ale i konstruktorem jest artysta Maciej Markowicz, który już od kilku lat zamienia kontenery transportowe w kamery, choć wszystko zaczęło się od furgonetki, która była... pierwszym mobilnym prototypem Camery Obscury.

Barka Camera Obscura Macieja Markowicza na bydgoskiej Brdzie

Artysta przez dwa lata jeździł po dzielnicach Nowego Jorku, fotografując z wnętrza vana największe miasto w Stanach Zjednoczonych. Aż wreszcie Maciej Markowicz zbudował fotograficzną barkę, by pływać nią po europejskich rzekach i kanałach. Artysta właśnie przygląda się Bydgoszczy i ją fotografuje. Jako gość tegorocznego Vintage Photo Festivalu, zaprosi nas na pokład - barka Camera Obscura będzie dostępna podczas festiwalu do zwiedzania 17-24 września, planowane są także rejsy mobilną kamerą (jeden z nich można wybrać w nagrodę na zrzutka.pl w zamian za wsparcie Vintage Photo Festival) oraz warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych.

A już w sobotę (18.09.) o godz. 14 zwiedzanie barki Camera Obscura będzie połączone z otwarciem festiwalowej wystawy Macieja Markowicz „Przez ruchome oko Camery Obscury”, na której artysta zaprezentuje swój 10-letni dorobek pracy z papierowymi negatywami i ruchomą kamerą.

Gala otwarcia 7. Vintage Photo Festival w Młynach Rothera - 17 września o godz. 18, wstęp wolny!

Wystawa Macieja Markowicz będzie prezentowana w Młynach Rothera, podobnie jak inne niezwykłe ekspozycje 7. Vintage Photo Festivalu, którego hasłami są: solidarność, wolność i protest. To w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r.

Bydgoski marzec 81’ w obiektywie Chrisa Niedenthala

I po takim właśnie tytułem pokazane zostaną zdjęcia jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów polskiego pochodzenia - Chrisa Niedenthala, który 40 lat temu, pracując dla „Newsweeka”, jeździł po całej Polsce za Lechem Wałęsą, uwieczniając najważniejsze wydarzenia „karnawału Solidarności”, będąc m.in. świadkiem jak w Bydgoszczy przy ul. Marchlewskiego 10 (obecnie Stary Port) Wałęsa przemawiał z balkonu do wielotysięcznego tłumu. Te i wiele innych zdjęć, wybranych z archiwum fotografa przez kuratorkę wystawy i jednocześnie dyrektor artystyczną VPF Katarzynę Gębarowską, zobaczymy w Młynach Rohthera - także tu w sobotę (18.09.) o godz. 15 odbędzie się spotkanie z Chrisem Niedenthalem.

Warto dodać, że w Młynach Rohthera na czas festiwalu (17.09.-2.10.) będzie także osiem innych wystaw, m.in., „Atropa” amerykańskiego fotografa Sandro Millera, który bez komputerowych sztuczek potrafi odtworzyć degradację zdjęć, jaką obserwował na naturalnie zestarzałych fotografiach. Gala oficjalnego otwarcia 7. Vintage Photo Festival - w Młynach Rothera - w ten piątek (17 września) o godz. 18!

W Kinie Pomorzanin czarno-białe fotografie Zdzisława Beksińskiego

Ale festiwal zagości także w innych miejscach. W Kinie Pomorzanin dostępna będzie wystawa czarno-białej fotografii Zdzisława Beksińskiego z lat 50. i 60. XX w. (wernisaż w sobotę, 18.09., g. 20); w Bydgoskim Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47, wernisaż 18.09. g. 18) „Sztuka i wolność” Natalii LL - zobaczymy nigdy wcześniej niepokazywane prace z wczesnej twórczości wówczas jeszcze Natalii Lach (ciekawostką jest, że odbitki vintage są na papierze dawnego bydgoskiego FOTON-u!), a w Klubie Mózg w solidarności z ofiarami epidemii Covid-19 projekt Włoszki Arianny Ancona „Sars Cov-2 Family Album” (wernisaż w piątek o g. 22).

7. VPF towarzyszyć będzie też wiele innych wydarzeń jak giełda fotograficzna na ul. Gimnazjalnej połączona z koncertem i wystawą prac duńskiego fotografa Pietera Bjerga. Ponadto, warsztaty, premiery książek, pokazy filmowe...

Wstęp na wernisaże jest wolny. Natomiast wstęp na wystawy i pozostałe wydarzenia festiwalu jest płatny (karnet normalny: 20 zł, ulgowy: 10 zł). Karnet obejmuje wszystkie wydarzenia festiwalowe z wyjątkiem warsztatów z Sandro Millerem. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, w związku z Covid-19, należy zapisać się na warsztaty i seanse filmowe pod adresem mailowym: adrianna@fotografistka.pl.

Święto miłośników fotografii analogowej w Bydgoszczy

Vintage Photo Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej odbywa się w Bydgoszczy cyklicznie od 2015 roku. Jego pomysłodawczynią i dyrektor artystyczną jest bydgoska artystka i badaczka fotografii Katarzyna Gębarowska, prezes Fundacji i Galerii Fotografistka (dawnej Farbiarni) w Bydgoszczy.

Vintage Photo Festival – z jednej strony pielęgnuje fotograficzne tradycje Bydgoszczy, a z drugiej – jest wydarzeniem prekursorskim, łączącym stare, szlachetne techniki fotograficzne z nowoczesnymi metodami fotografii cyfrowej. Festiwal, co roku, obfituje w wydarzenia, towarzyszy mu także międzynarodowy konkurs fotograficzny Vintage Grand Prix. Więcej na temat festiwalu na www.vintagephotofestival.com

Program 7. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy

PIĄTEK (17.09.2021)

 • godz. 18 - Gala Otwarcia VII Vintage Photo Festival w Młynach Rothera
 • godz. 22 - wernisaż wystawy „Sars Cov-2 Family Album” Arianna Ancona w Klubie MÓZG (ul. Parkowa 2)
 • godz. 22 - koncert Maciej Szupica & DJ SZUM w Klubie MÓZG (ul. Parkowa 2)

SOBOTA (18.09.2021)

 • godz. 12 - premiera książki „Tu byliśmy” i spotkanie autorskie z Tadeuszem Rolke, Młyny Rothera (ul. Mennica 10)
 • godz. 14 - oprowadzanie kuratorskie po barce i wystawie „Przez ruchome oko Camery Obscury” z Maciejem Markowiczem, Młyny Rothera (ul. Mennica 10)
 • godz. 15 - spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem. Prowadząca: Małgorzata Czyńska, Młyny Rothera (ul. Mennica 10)
 • godz. 18 - wernisaż wystawy „Sztuka i wolność” Natalii LL, Bydgoskie Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47)
 • godz. 20 - wernisaż wystawy Zdzisława Beksińskiego „Fotografia”, Kino Pomorzanin (ul. Gdańska 10)
 • godz. 21 - Montaż dźwiękowo wizualny z elementami prozy „Fotogeniczne Miasto”. Muzyka- Jarosław Majewski, fotografie archiwalne, teksty i koncepcja- Marek Noniewicz, fotografie współczesne- Dariusz Gackowski, Klub MÓZG (ul. Parkowa 2)
 • godz. 22 - AFTERPARTY Klub MÓZG

NIEDZIELA (19.09.2021)

 • w godz. 12-18 - warsztaty fotografii portretowej z Sandro Millerem, Kino Pomorzanin (ul. Gdańska 10). Koszt warsztatów 200 zł. Obowiązują zapisy: adrianna@fotografistka.pl
 • w godz. 12-15 - Giełda analogowa Vintage Photo Bazar ul. Gimnazjalna
 • godz. 12 - wernisaż wystawy Petera Bjerga „Jak was widzę razem” i spotkanie a artystą, Landschaft (ul. Gimnazjalna 6)
 • godz. 14 - premiera książki „Dom, który zbudował mój dziadek”, spotkanie autorskie z Xenią Nikolskaya i warsztaty „Narracja w fotografii, budowanie historii”. Prowadzący: Marek Noniewicz, Fundacja Fotografistka (ul. Pomorska 68a/1, w podwórzu)

PIĄTEK (24.09.2021)

 • godz. 20 - pokaz filmu „Nie jestem twoim murzynem” reż. Raoul Peck, Kino Pomorzanin (ul. Gdańska 10)

SOBOTA (25.09.2021)

 • w godz. 11-16 - warsztaty z Bertą Ibanez „Cyjanotypia na niekonwencjonalnych podłożach”, Fundacja Fotografistka (ul. Pomorska 68a/1, w podwórzu)
 • w godz. 12-15 - warsztaty dla dzieci z Maciejem Markowiczem „Poznaj początki fotografii wewnątrz barki Camera Obscura”, Barka Camera Obscura na Wyspie Młyńskiej
 • godz. 12 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie Natalii LL „Sztuka i wolność”. Oprowadzanie: Dawid Lewandowski (Fundacja ZW/ Archiwum Natalii LL) w Bydgoskim Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47)
 • godz. 18 - pokaz filmu „Helmut Newton. Piękno i bestia” reż. Gero von Boehm, Kino Pomorzanin (ul. Gdańska 10)

NIEDZIELA (26.09.2021)

 • w godz. 11-12.30 - warsztaty dla dzieci z Markiem Noniewiczem „Znikające obrazy”, Muzeum Fotografii (ul. Karpacka 52)

PIĄTEK (1.10.2021)

 • godz. 18 - premiera książki „Wspomnienia arabskiej księżniczki”, wydawnictwo Fundacja Fotografistka 2021, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury (plac Kościeleckich 6)

SOBOTA (2.10.2021)

 • godz. 13 - oprowadzanie kuratorskie po wystawach w Młynach Rothera (ul. Mennica 10)
 • godz. 18 - wystawa towarzysząca „Marcin Sauter. Fotografia”, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (ul. Gdańska 4)
 • godz. 20 - wystawa Marcina Sautera „MIASTO- klatki z taśmy filmowej”, Kino Pomorzanin (ul. Gdańska 10)
 • godz. 20 - pokaz filmu „Miasto” reż. Marcin Sauter, Kino Pomorzanin (ul. Gdańska 10)
 • godz. 22 - AFTERPARTY Klub MÓZG

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie