Zobacz wideo: Rowery cargo bezpłatnie wypożyczysz w Bydgoszczy
- W związku z pandemią nie możemy świętować hucznie i tłumnie, dlatego jak co roku zachęcamy mieszkańców do wywieszania 2 maja biało-czerwonych flag, by w taki symboliczny sposób okazali dumę z narodowych barw - mówi Marta Stachowiak, rzecznik bydgoskiego ratusza.
Bydgoszcz we flagach: narodowej, bydgoskiej, unijnej
Miasto flagi państwowe, bydgoskie, unijne wywiesi takich miejscach, jak: Stary Rynek, teren wokół Filharmonii Pomorskiej, rondo Jagiellonów, ulica Gdańska, plac Wolności, ulica Mostowa, rondo Grunwaldzkie, Rynek w Starym Fordonie.
Polecamy także
Dwumetrowa flaga powiewać będzie także na Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, które w mediach społecznościowych zaprosi też na quiz dotyczący zagadnień związanych z Konstytucją. Również Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy na Facebooku będzie zamieszczać wirtualne propozycje, kreatywnie nawiązujące do narodowego świętowania.
Krótki rejs rzeką Brdą z flagami biało-czerwonymi
Tymczasem w przeddzień święta Flagi Narodowej - czyli 1 maja - ZPiT „Płomienie” w regionalnych strojach kujawskich spod ratusza przejdzie z flagami na ul. Mostową do Barki „Lemara”, na której będzie uroczyste podniesienie flagi na maszt.
Jak podpowiedział nam Adam Gajewski z Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara” MCK o godz. 10 na Brdzie pojawi się drewniana łódź motorowa, która zabierze dzieci w krótki rejs. Jeśli znajdzie się na nabrzeżu ktoś z własną flagą, ten wolny wstęp na pokład łodzi ma zapewniony!
Bydgoskie rady osiedla 2 maja zapraszają na rodzinny rajd
Również z okazji Święta Flagi odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy Rad Osiedli. Zbiórka o godz. 9.30 na parkingu Park Hotel (nad Kanałem Bydgoskim, ul. Wrocławska 3), skąd rajd o godz. 10 ruszyć ma w trasę przez Jachcice, Czyżkówko, Opławiec do Ośrodka PTTK Janowo, gdzie na wszystkich będzie czekał smaczny posiłek i napoje. Uczestników rajdu obowiązują oczywiście zasady reżimu sanitarnego.
„Pod biało-czerwoną” - taki tytuł nosi koncert online, podczas którego pieśni patriotyczne zaśpiewają dla nas Joanna Wojnowska i Krzysztof Filasiński. Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube [TUTAJ] 2 maja o godz. 15. Zaprasza poseł Jan Szopiński, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” w Mazurku 3 Maja
W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w ramach obchodów wojewódzkich, o godz. 10 w Bazylice pw. św. Wincentego á Paulo odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyny pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bpa Jana Tyrawy. Po nabożeństwie złożone będą kwiaty pod pomnikiem Wolności (plac Wolności).
Polecamy także
Śpiewem i tańcem w nastrój narodowego świętowania wprowadza nas już Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, który zaledwie tydzień temu nagrywał wideoklip.
Klip można już zobaczyć na kanale YouTube ZPiT „Ziemia Bydgoska” TUTAJ.- Przed Filharmonią Pomorską tańczymy, śpiewamy i gramy Mazurka 3 Maja, czyli Witaj Majowa Jutrzenko. Tancerze są w strojach z Księstwa Warszawskiego, a chór i kapela występuje w strojach kujawskich - zdradziła nam Elżbieta Kornaszewska, kierownik artystyczna i prezes stowarzyszenia Ziemi Bydgoskiej.
Filharmonia Pomorska z koncertem online w rocznicę uchwalenia Konstytucji
Koncertem online uczcić [b]rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
planuje także Filharmonia Pomorska, zapraszając o godz. 19 na swój kanał YouTube. W programie znajdą się bardzo mało znane utwory polskich kompozytorów żyjących w czasach Sejmu Wielkiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły, Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, przygotowanego przez Magdalenę Filipską oraz solistów, jak: Katarzyna Jaracz - sopran i Tomasz Gluska - trąbka.
- Całość uzupełni opowieść o historii powstania pierwszej w Europie konstytucji, którą wygłosi znakomity aktor Olgierd Łukaszewicz. Jego wypowiedzi będą nagrane w miejscach związanych z historią, jak Sala Senatorska i Tronowa Zamku Królewskiego w Warszawie oraz na ulicy Świętojańskiej przed Warszawską Archikatedrą z perspektywą na Zamek. Nad projektem czuwać będzie reżyser - Tomasz Podsiadły - podpowiada nam Katarzyna Szewczyk z Filharmonii Pomorskiej.
W długi majowy weekend warto wybrać się na piknik z muzyką w tle do Ostromecka.
- Wciąż nie możemy zaprosić do wnętrz ostromeckich pałaców, ale zrobimy wszystko, by ich wizyta w parku była jeszcze przyjemniejsza - zapowiada Kuba Ignasiak, rzecznik MCK.
W sobotę, 1 maja, od południa z parkowych głośników popłynąć mają nagrania pianistów na odrestaurowanych fortepianach Marty oraz Krall & Seidler. Natomiast 3 maja w godz. 12-16 posłuchać będzie można Mazurków Chopina z nowo wydanej przez MCK płyty Aleksandry Bobrowskiej.
Uwaga, od 1 maja w Ostromecku znów można wypożyczyć kosze piknikowe: tradycyjne, wegetariańske i wegańskie. Kosze rezerwować można z jednodniowym wyprzedzeniem, dzwoniąc pod numery telefonów: 785 251 162 lub 785 250 182. Więcej szczegółów TUTAJ
Na spacery do zoo i Ogrodu Botanicznego Myślęcinka
Myślęcinek, ze względu na obowiązujące obostrzenia, nadal nie może otworzyć kompleksu Park Rozrywki-Zaginiony Świat.
- Dlatego zapraszamy na razie do zoo i Ogrodu Botanicznego, który mieni się feerią wiosennych barw. Przypominam, że na terenie parku obowiązuje zakaz rozpalania ognia, więc za grilla w parku można otrzymać srogi mandat - przestrzega Sandra Tyczyno, rzecznik LPKiW Myślęcinek.