Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witajcie w Cambridge! Wojaże Sokratesa w pogoni za wiedzą

Małgorzata Pieczyńska
Nie samą nauką żyje człowiek. A zatem czas na relaks i malowniczy rejs łódką po rzece Cam. Jak widać, humory całej ekipie Sokratesa dopisywały. Ahoj przygodo!
Nie samą nauką żyje człowiek. A zatem czas na relaks i malowniczy rejs łódką po rzece Cam. Jak widać, humory całej ekipie Sokratesa dopisywały. Ahoj przygodo! Roch Kaczmarek
Eksperymenty, pokazy, nowinki technologiczne, nauka i zabawa w murach Uniwersytetu Cambridge. Tego zaszczytu dostąpili uczniowie szkół Sokrates. Towarzyszyliśmy im w wyprawie do Anglii.

Powodem wizyty w Anglii był Cambridge Science Festival, największy w Wielkiej Brytanii festiwal nauki, który od 23 lat organizowany jest przez naukowców pracujących i studiujących na Uniwersytecie Cambridge. Co roku to wydarzenie przyciąga ponad 30 tys. osób z całego świata. I tym razem było podobnie. - Po raz pierwszy nasi uczniowie polecieli tam trzy lata temu - mówi Krystian Orzechowski, dyrektor Międzynarodowych Szkół Sokrates w Bydgoszczy. - Liczne warsztaty, pokazy, eksperymenty i możliwość zapoznania się z najnowszymi odkryciami naukowymi zachęciły wszystkich do zgłębienia wiedzy z biologii, chemii, fizyki, matematyki czy geografii. I tak festiwal na stałe wpisał się w nasz szkolny kalendarz.

**Czytaj też:

Ile zarabia kasjerka w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie, Auchan po podwyżkach?

**

Do Cambridge dziewięcioro utalentowanych uczniów wraz Agatą Kułakowską, kierowniczką wyprawy, oraz opiekunami Marcinem Wójtowiczem, Maciejem Furmagą i Rochem Kaczmarkiem (filmował pobyt), dotarło dwa dni po zamachu na moście Westminsterskim w Londynie. I choć wszyscy spodziewali się wzmożonej liczby patroli, to Cambridge żyło swoim rytmem. Jak przystało na miasto uniwersyteckie, na uliczkach co rusz można było spotkać ludzi różnych narodowości. Wielu z nich przemierzało miasto na rowerach, bo podobnie jak w Oxfordzie, również tu jest to jeden z głównych środków transportu. To, czego z pewnością można pozazdrościć mieszkańcom Cambridge, to wspaniałe tereny zielone. Popołudniami na wielkich trawnikach wypoczywało tu mnóstwo osób, podobnie zresztą jak na rzeką Cam, przepływającą przez miasto. I jeszcze ronda, które dosłownie toną w kwiatach. Aż miło było popatrzeć.

Raj dla całych rodzin

W Cambridge tematem numer 1 był, rzecz jasna, festiwal nauki. A jedną z największych jego atrakcji - dni otwarte na uniwersytecie. W Institute of Manufacturing na korytarzach duży ruch. Między stoiskami przewijają się rodziny z dziećmi. Hannah Baka, Jacek Wojtycki, Dominika Pytlik i Ola Łaz, uczniowie Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Sokrates, niemal od razu dają się namówić studentce z Japonii na udział w grze ekologicznej. - Tak nas wciągnęła ta zabawa, że spędziliśmy tu chyba godzinę - śmieje się Hannah.

Zobacz też

Magda Gessler znów w regionie [ZDJĘCIA] Magda Gessler odwied...

- Zadania, które musieliśmy wykonać, miały nam uświadomić, jak ważne jest dbanie o środowisko, np. oszczędzanie wody, segregacja śmieci - dodaje Dominika.

Na I piętrze tłumy. Trwa pokaz podczas, którego można się dowiedzieć, jak zaprogramować komputer, by rozpoznawał dźwięki. Prowadzi go Adrian Stępień, Polak od 4 lat pracujący w firmie Audio Analytic. - Takie rozwiązania są stosowane w inteligentnych domach. W urządzeniach poprawiających bezpieczeństwo - wyjaśnia. - Każdy dźwięk zbudowany jest z prostych tonów, a my dzięki analizie i syntezie potrafimy rozróżnić sygnał. Możemy nauczyć komputer rozpoznawać np. płacz dziecka czy dźwięk stłuczonej szyby, gdy złodziej włamie się do domu.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Przenosimy się na pokaz laserów. Tu uczniowie szkół Sokrates poznają najnowsze techniki laserowe, wykorzystywane w przemyśle. - Pokazano nam, m.in., że można grawerować i ciąć stal za pomocą laserowych markerów wysokiej mocy - mówi Radu-Andrei Tugui, uczeń Międzynarodwego Liceum Sokrates.

- Widzieliśmy też, jak strzela się do rakiet z pistoletów laserowych. To było niesamowite - zapewnia Jacek Wojtycki.

Mnóstwo atrakcji czekało też na uczniów w Institute Metobolic Science i University Technical College. Dzieciaki mogły wejść do specjalnego tunelu, by przekonać się, jakie bakterie powodują choroby jelita. Antek Łukaszewicz, uczeń Międzynarodowego Gimnazjum Sokrates, który interesuje się biologią, sporo czasu spędził przy stanowisku z mikroskopami. - To było fascynujące. Mogłem zobaczyć w powiększeniu tkankę nerek i pod okiem naukowców wykonałem doświadczenie - mówi. - Sporo dowiedziałem się też o ludzkim mózgu. Już wiem, które jego obszary odpowiadają np. za ruch czy mowę. No i widziałem jak w technologii 3D drukuje się mikroskop.

W nagrodę za dobre stopnie

Starszy kolega Antka, licealista Wojtek Nowak razem z Radu, wziął udział w eksperymencie, który sprawdzał szybkość reakcji człowieka. - W minutę na wielkiej planszy musieliśmy ułożyć jak najwięcej ponumerowanych elementów. Należało je ustawić w oznaczonych miejscach i szybko zliczyć - tłumaczy Wojtek. Jacek Wojtycki uczestniczył z kolei w ćwiczeniu, pokazującym jak po wysiłku rośnie tętno człowieka. - Moje ze 108 skoczyło do 154 i było porównywalne do tego, jakie ma struś emu w trakcie biegu - mówi Jacek. Uczniowie poznali też działanie serca, dowiedzieli się jak przepompowywana jest krew za pomocą wody, a nawet jak odróżnić kod DNA.

**

Czytaj też: Grasują złodzieje rowerów! Jak się ustrzec?**

- To była nauka na wyciągnięcie ręki i bardzo fajna zabawa - przyznaje Maciek Kaczmarczyk. A Noah Williams, uzdolniony matematycznie chłopiec, pochodzący z Północnej Caroliny, stwierdził: - W takich zajęciach mógłbym uczestniczyć codziennie.

Czas wolny upłynął uczniom na zwiedzaniu Cambridge. Była wizyta w The Fitzwilliam Museum - znanym na całym świecie muzeum sztuki i starożytności, gdzie znajduje się imponująca kolekcja sarkofagów, ale są tu też dzieła słynnych malarzy (np. Tycjana, Moneta, Renoira, Degasa) czy jedna z największych w Wielkiej Brytanii kolekcji ceramiki „Glaisher”. Uczestnicy wyprawy zobaczyli też unikatowy Corpus Clock - zegar, którego twarz pokryta jest czystym złotem. Zajrzeli do Eagle Pub. Tu obowiązkowym punktem programu było zdjęcie przy stoliku, gdzie wymyślony został projekt struktury DNA. A na deser - rejs łódką po urokliwej rzece Cam. - Ten wyjazd był dla uczniów nagrodą - mówi Agata Kułakowska, opiekun międzykulturowy i zarazem kierowniczka wycieczki. - Wzięły w nim udział osoby z najlepszymi wynikami z klas V i VI oraz gimnazjaliści i licealiści z tytułem „Prymusa Kujaw i Pomorza”.

Zobacz też

Oto kilkanaście słów, które nie mają swoich odpowiedników w innych językach, a świetnie opisują na przykład pewne zjawiska. Zobaczcie sami! Przejdź do kolejnego slajdu --->

Oto prawdziwe perełki - unikalne słowa, których nie ma w inn...

Uniwersytet Cambridge To jeden z najstarszych, po Oxfordzie, uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. Jego absolwenci zdobyli aż 92 razy Nagrodę Nobla. Cambridge słynie też z wyścigów wioślarskich ósemek Oxford - Cambridge. Międzynarodowe Szkoły Sokrates w Bydgoszczy są jedyną w Polsce szkołą posiadającą akredytację UC na wszystkich poziomach nauczania. Zdawana tu międzynarodowa matura - Cambridge Advanced Certificate of Education (AICE) Diploma otwiera drogę do studiowania za granicą bez egzaminów wstępnych. Respektuje ją ponad 2800 uczelni w 195 krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Witajcie w Cambridge! Wojaże Sokratesa w pogoni za wiedzą - Nowości Dziennik Toruński