Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie bydgoskich szkół Sokrates polecieli do Cambridge po dużą dawkę wiedzy [wideo]

Małgorzata Pieczyńska
Uczniowie „Sokratesa”wybrali się też na spacer alejkami na terenie Trinity College, który położony jest nad rzeką Cam.
Uczniowie „Sokratesa”wybrali się też na spacer alejkami na terenie Trinity College, który położony jest nad rzeką Cam. Małgorzata Pieczyńska
- To było fascynujące przeżycie, bo tu w murach jednego z najlepszych uniwersytetów Europy mogliśmy obcować z nauką dosłownie na wyciągnięcie ręki. Udział w licznych warsztatach i pokazach sprawił nam dużą przyjemność - mówią uczniowie bydgoskich szkół Sokrates, którzy polecieli do Cambridge.

Cambridge Science Festival to największy w Wielkiej Brytanii festiwalu nauki. „Express Bydgoski”, po raz kolejny (poprzednio w Oxfordzie) miał zaszczyt towarzyszyć 9 zdolnym uczniom Międzynarodowych Szkół Sokrates w tej niecodziennej wyprawie.

Wydarzenie, organizowane przez naukowców pracujących i studiujących na jednej z najlepszych uczelni Europy - Uniwersytecie Cambridge co roku przyciąga ponad 30 tys. osób. I trzeba przyznać, że miasto żyło nim w ostatni weekend. Atrakcyjny program skusił nie tylko bydgoskich uczniów, ale też rodziny z całego świata. Dni otwarte w Institute for Manufacturing i Institute Metabolic Science przyciągnęły tłumy.

Wydrukowali mikroskop

- Tu mogliśmy zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie np. fizyki, chemii czy informatyki. Poznaliśmy też nowe technologie, które stosowane są przy użyciu laserów - mówi Antek Łukaszewicz, uczeń II klasy Międzynarodowego Gimnazjum Sokrates. - Mnie szczególnie interesuje biologia. Dlatego zajęcia przy użyciu mikroskopów były super. Mogłem na własne oczy nie tylko zobaczyć, jak wygląda tkanka nerek, ale także jak drukuje się mikroskop w technologii 3D.

Uczniowie bydgoskiej szkoły Sokrates polecieli do Cambridge ...

Niczym struś emu

Uczniowie szkoły Sokrates wraz z opiekunami Agatą Kułakowską, Marcinem Wójtowiczem, Maciejem Furmagą i Rochem Kaczmarkiem, który filmował i uwieczniał na zdjęciach pobyt, już kilka godzin po przylocie wzięli udział w pierwszym wykładzie. Dr Phil Cox tłumaczył im, dlaczego zwierzęta mają różne kształty czaszki.

Jakie są kody pocztowe ulic w Bydgoszczy?

- Dowiedziałem się wielu ciekawostek - mówi Wojtek Nowak, uczeń klasy I Międzynarodowego Liceum Sokrates. - Na przykład, jakie są funkcje czaszki, a nawet, że kły gryzoni są głęboko osadzone w ich szczęce, o czym kompletnie nie wiedziałem.

Interesuję się muzyką, więc podobał mi się performance dotyczący wykonania partytury graficznej Corneliusa Cadrew, angielskiego kompozytora muzyki eksperymentalnej, który obejrzeliśmy w Newham College - Old Labs.

Mogliśmy wówczas się przekonać, że dźwięki można interpretować po swojemu. Zobaczyliśmy fonograf, jedno z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku.

Jacek Wojtycki, uczeń klasy VI Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Sokrates, też był zachwycony. - Dowiedziałem się m.in. jak odróżnia się kod DNA. No i lepiej poznałem budowę mózgu - mówi 11-latek.

- Teraz wiem, jakie jego części są odpowiedzialne np. za mówienie czy poruszanie się. Ta wiedza mi się przyda, bo w przyszłości chciałbym studiować medycynę. Wziąłem też udział w ćwiczeniach, które pokazały, że po wysiłku moje tętno odpowiadało temu, które ma struś emu podczas biegu. Pokazano mi jak działa serce i jak przepompowywana jest krew za pomocą wody. Fajne były też lasery. Pani zrobiła mi zdjęcie i z użyciem właśnie lasera, wykonała moją podobiznę na płytce. Mam teraz fajną pamiątkę.

Zobacz też: Uczniowie bydgoskiej szkoły Sokrates polecieli do Cambridge na Festiwal Nauki [ZDJĘCIA]

Jacek razem z Dominiką Pytlik, Hannah Baka i Olą Łaz zagrali też w ekologiczną grę planszową.

- Musieliśmy zapamiętać zadania, które mogą pomóc współczesnemu światu - mówi Dominika. - Chodziło o to, by uświadomić sobie np. jak ważne jest oszczędzanie wody, czy segregowanie śmieci.

Maciek Kaczmarczyk i Noah Williams stwierdzili, że taka forma nauki, to strzał w dziesiątkę. - Naprawdę jest tu mnóstwo fajnych prezentacji. Jak widać nikt z nas się nie nudzi - mówi Maciek. A Noah dodaje: - Taka nauka to czysta przyjemność. Jego słowa potwierdza też Radu-Andrei Tugui. - Chętnie bym tu wrócił za jakiś czas - zapewnia.

Jedyny w swoim rodzaju

Agata Kułakowska, asystent międzykulturowy i zarazem kierowniczka wycieczki, podkreśla, że ten festiwal to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju.

- Jako placówka ściśle współpracująca z Uniwersytetem Cambridge nie mogliśmy go przegapić - mówi. - W tym roku udział w nim wzięli uczniowie z najlepszymi wynikami z klas V i VI oraz gimnazjaliści i licealiści z tytułem „Prymusa Kujaw i Pomorza”. Różnorodność tematów sprawiła, że każdy znalazł tu coś dla siebie. A że prezentacje odbywają się po angielsku, więc można było szlifować język.

Do wizyty uczniów w Cambridge wrócimy wkrótce w magazynie „Expressu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!