Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!
To już tradycja, że w listopadowe weekendy w Bydgoszczy płynie „Muzyka u Źródeł”.
- Co roku program festiwalu dobieramy tak, by zaprezentować cały wachlarz muzyki kameralnej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Wspólnym mianownikiem koncertów są pasja i wysoki poziom wykonawczy - mówi nam Magdalena Świątkowska-Szczęch z Fundacji Muzyka u Źródeł, organizatora Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”.
Bydgoski festiwal z przytupem rozpocznie tango
Nie inaczej będzie i teraz. W sobotni (6 XI 2021 r.) wieczór w zabytkowej hali pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242) festiwal rozpocznie się z przytupem w rytmach ognistego milonga. - To będzie energetyczny koncert, porywający wręcz! - przyznaje nasza rozmówczyni.
W świat muzyki rodem z Hiszpanii i Argentyny przeniosą nas trzej wirtuozi instrumentów: Łukasz Kuropaczewski - gitara, Maciej Frąckiewicz - akordeon, Bartek Miler - perkusjonalia.
Polecamy także
Melomani nie zdążą ochłonąć po pierwszym wieczorze, a już dobę później (7 XI) kolejna uczta - tym razem musicalowa i to z udziałem aż sześciorga solistów, jak: Zofia Nowakowska, Edyta Krzemień, Janek Traczyk, Damian Aleksander, Jarosław Oberbek, którym towarzyszyć będą instrumentaliści oraz gospodarze festiwalu Barock Quartet.
- Koncert musicalowy chcieliśmy zorganizować już od kilku lat. Zebrać na jednej scenie tylu fantastycznych solistów to wyzwanie, bo każdy z artystów ma swoje zobowiązania, udało się nam jednak - przyznaje Magdalena Świątkowska-Szczęch, dodając, że utwory ze spektakli musicalowych zabiorą publiczność w podróż po różnych emocjach jak i stolicach świata: od Warszawy przez Paryż po Nowy Jork.
„Muzyka u Źródeł” 11 listopada 2021 klasycznie i po polsku
Druga część festiwalu rozpocznie w czwartek, 11 listopada. - Będzie klasycznie i po polsku - podpowiada nasza rozmówczyni. Zabrzmią kwintety fortepianowe kompozytorów: Grażyny Bacewicz i Juliusza Zarębskiego. Wykona je charyzmatyczny pianista - Michał Francuz, a towarzyszyć mu będzie Barock Quartet.
Dzień później - 12 XI - w romantyczny nastrój wprowadzi nas Festiwalowa Orkiestra Kameralna, wykonując serenady Czajkowskiego i Reineckego.
Na finał w sobotę (13 XI) wystąpi Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet, grający przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej w świeżych oryginalnych aranżacjach. - To będzie godne zakończenie festiwalu - zapewnia Magdalena Świątkowska-Szczęch, zapraszając na koncerty - każdy rozpoczyna się o godz. 18.
Bilety można nabyć i rezerwować poprzez oficjalną stronę festiwalu: muzykauzrodel.com, gdzie zamieszczone są także szczegółowe informacje o artystach.
