W roku, w którym obchodzimy 90. rocznicę urodzin Kazimierza Hoffmana, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na promocję „Dzienników” poety, które są niezwykłym prezentem urodzinowym dla miłośników twórczości Hoffmana, jak i samego Księcia Bydgoskich Poetów.
- „Dziennik (2000-2008)” Kazimierza Hoffmana to dwa zeszyty w sztywnych okładkach. Inicjalny zapis w „zielonym” brulionie (...) pochodzi z 28 stycznia 2000 r., ostatni, w „czerwonym” (...) z 27 października 2008. Diarystyczne zapisy następują w porządku chronologicznym. Skupiają się na wielu wątkach: przede wszystkim, fundamentalnym dla Hoffmana - wątku poezji, wątkach poświęconych centralnej postaci wiary chrześcijańskiej - Jezusowi; filozofii, muzyce, malarstwu oraz życiu prywatnemu. Większość zapisów to jednak wiersze i ich robocze wersje - wyjaśnia Grzegorz Kalinowski, redaktor ostatniego tomu wierszy Kazimierza Hoffmana „Znaki”, który poprowadzi spotkanie w Salonie Hoffman.
Gościem będzie Iwona Smolka, wiceprezes PEN Clubu, która w 2005 r. wygłosiła laudację w czasie uroczystości wręczenia Kazimierzowi Hoffmanowi Nagrody Funduszu Literatury Polskiego PEN Clubu za całokształt twórczości poetyckiej. W październiku 2009 r. w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiego sympozjum „Poznawanie Kazimierza Hoffmana: horyzonty lektury” Iwona Smolka wygłosiła wykład pt. Spójność kadencji. Jest laureatką wielu odznaczeń m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i nagród m. in. Nagrody Polskiego Radia Złoty Mikrofon.
Urodziny Hoffmana okrasi zbiór piosenek do wierszy poetów polskich jak Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu Apolinary POlek (śpiew, gitara akustyczna) i Piotra Kajetana Matczuka (pianino).
Nota biograficzna
Kazimierz Hoffman – urodzony 5 czerwca 1928 roku w Grudziądzu. Ukończył Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako poeta debiutował w 1951 roku na łamach czasopisma „Nowy Tor” (Warszawa). W latach 1963-1981 był redaktorem w Oddziale Pomorskim Polskiej Agencji Prasowej (Bydgoszcz). Działał w bydgoskim środowisku literackim. W 1989 roku objął funkcję prezesa Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Poetę w 2005 roku wyróżniono nagrodą Polskiego PEN Clubu. Zmarł 3 marca 2009 roku w Bydgoszczy.
Odkryty przez Artura Sandauera zawsze „wymykał” się jednoznacznym ocenom i klasyfikacjom. Sam określał siebie poetą „na odwyrtkę”. Hoffman wprowadzał czytelnika w bogaty, dynamiczny świat poetycki. Jako człowiek był ciekawy zewnętrzności, otwarty na współczesne problemy, nieustannie wchodził w dyskurs z myślą filozoficzną. Kazimierz Hoffman był autorem 19 tomów poezji oraz dwóch książek eseistycznych o malarstwie oraz Dzienników. Drukował na łamach m.in. „Kwartalnika Artystycznego”.
Kiedy, gdzie, za ile?
5.06. (wt.) godz. 18.00 - Urodziny Hoffmana, Salon Hoffman KPCK (plac Kościeleckich 6), wstęp wolny