Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym muzeum nie tylko słuchawki włączą wspomnienia. W Bydgoszczy powstaje Muzeum Telefonów Komórkowych, pierwsze zwiedzanie 12 stycznia

Justyna Tota
Justyna Tota
Hubert Fiałkowski i Paweł Wiśniewski-Hassenpflug podczas rozpakowywania części swojej kolekcji, jaką prezentować będą w siedzibie Muzeum Telefonów Komórkowych
Hubert Fiałkowski i Paweł Wiśniewski-Hassenpflug podczas rozpakowywania części swojej kolekcji, jaką prezentować będą w siedzibie Muzeum Telefonów Komórkowych Dariusz Bloch
MuzeumKomórek.pl piąty rok gra już finał z Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale po raz pierwszy pod swoim dachem. - O ile podczas poprzednich finałów WOŚP w namiocie na Starym Rynku lub pod Torbydem mogliśmy prezentować maksymalnie 40 modeli, to tym razem będzie można zobaczyć ich kilkaset - zapowiada Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, zapraszając w niedzielę (12 stycznia) w godz. 10-18 do nowo powstającej siedziby w podwórzu ul. Pomorskiej 15.

Prawdopodobnie pierwsze w Polsce stacjonarne Muzeum Telefonów Komórkowych powstaje w Śródmieściu przy ul. Pomorskiej 15 (naprzeciwko Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, trzeba wejść w podwórze).

- Muzeum otwieramy własnym sumptem - mówi Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, który wraz z Hubertem Fiałkowskim wykorzystują każdą wolną chwilę (a nawet urlop) między pracą zawodową a życiem rodzinnym na remont lokalu pod potrzeby stacjonarnego muzeum.

Zaczynał od 20 sztuk, a teraz...

MuzeumKomorek.pl to marka znana nie tylko bydgoszczanom praktycznie już od siedmiu lat. Pan Paweł, miłośnik nowych technologii, odkąd tylko telefony GSM pojawiły się w Polsce, zaczął swój pierwszy model zmieniać na inne, lepsze, dogodniejsze... Najpierw uzbierało się ich 20, w październiku 2013 miał już 70 modeli, na temat których zrobił pierwszy wpis na profilu MuzeumKomorek na Facebooku, jaki utworzył. Tak narodziło się wirtualne muzeum, którego kolekcja systematycznie się rozrastała:

  • koniec 2014 to ponad 250 słuchawek,
  • na koniec 2015 - było już ponad 600 telefonów,
  • koniec 2016 - to przeszło 700 sztuk,
  • wraz z końcem 2017 - przeszło 860 słuchawek niemal 550 modeli.

Telefonów do Muzeum Komorek wciąż przybywa

Panowie Paweł i Hubert (sympatyk telefonów marek Ericsson i Sony Ericsson, który wielu słuchawkom daje drugie życie!) szacują, że wciągu roku średnio raz na tydzień dostają lub kupują jakiś zestaw telefonów albo gadżetów. I wszystkie one za kilka miesięcy będziemy mogli zobaczyć nie tylko wirtualnie. Część zbiorów przewieziono już do stacjonarnej siedziby muzeum.

Do siedziby muzeum w podwórzu ul. Pomorskiej 15 przewieziono już klika naczepek kartonów i skrzynek m.in. z telefonami komórkowymi
Do siedziby muzeum w podwórzu ul. Pomorskiej 15 przewieziono już klika naczepek kartonów i skrzynek m.in. z telefonami komórkowymi Dariusz Bloch

- Blisko 2 tysiące telefonów trzeba było zapakować w kartony. Przewiozłem już 5-6 przyczepek słuchawek, gablot, szafek oraz różnych innych rzeczy i na tym jeszcze nie koniec - uśmiecha się Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, który dotąd zbiory gromadził w swym mieszkaniu.

Pierwsze zwiedzanie w niedzielę, 12 stycznia!

Podczas 28. finału WOŚP, czyli już w niedzielę (12 stycznia) w godz. 10-18 będzie pierwsza okazja, by odwiedzić siedzibę Muzeum Telefonów Komórkowych przy ul. Pomorskiej 15.

- Zapraszamy na pierwsze minizwiedzanie. Pokażemy część naszych eksponatów i gadżetów. O ile podczas czterech poprzednich finałów WOŚP w namiocie na Starym Rynku lub pod Torbydem mogliśmy prezentować maksymalnie 40 modeli, to tym razem będzie można zobaczyć ich kilkaset - zapowiada pan Paweł, który wraz z panem Hubertem podczas zwiedzania będą kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Każdy szuka „swoich” modeli

Jaki jest pomysł na stacjonarne Muzeum Komórek?

- Podczas okazjonalnych spotkań przekonaliśmy się, że telefon wiąże się ze wspomnieniami. Wiemy, że każdy szuka modelu swojego pierwszego bądź kolejnego telefonu, który uważał po prostu za najlepszy. Dlatego w muzeum chcemy pokazać jak najwięcej, by każdy mógł sobie powspominać dawne czasy, które nie ograniczają się tylko do modeli słuchawek komórkowych - mówi nam Paweł Wiśniewski-Hassenpflug.

Podróż w przeszłość

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, Muzeum Telefonów Komórkowych ma być jak sentymentalna nieco podróż przez kilka dekad historii telekomunikacji.
- Od czasów, kiedy trzeba było biegać do budek telefonicznych przez bezprzewodowe środki komunikacji (analogowe telefony tzw. walizki) aż po telefony komórkowe (od „cegłówki” przez „zapalniczki”, „puderniczki” po najbliższe współczesnym „dachówki”) - wyjaśnia pan Paweł i podkreśla, że zbiory Muzeum Komórek to nie tylko słuchawki, ale też mnóstwo gadżetów, a nawet mebli…

Pierwsze gabloty w Muzeum Telefonów Komórkowych już stoją i czekają na pierwszych zwiedzających 12 stycznia podczas finału WOŚP
Pierwsze gabloty w Muzeum Telefonów Komórkowych już stoją i czekają na pierwszych zwiedzających 12 stycznia podczas finału WOŚP Dariusz Bloch

- Mamy oryginalne biurko z salonu IDEA Centertel z Gdyni, a także plafony, czyli „świetlne reklamy” z logami operatorów nadal istniejących, jak i marek sieci GSM, które zniknęły już z polskiego rynku. Ponadto, posiadamy firmowe garnitury pracowników salonu Ery czy koszulki, długopisy, torby z logami różnych operatorów. Jest tego cała masa - przyznaje pan Paweł, który śmieje się, że patrząc na te zbiory, zaczyna mieć skrajne odczucia.

- Czasem zastanawiam się, czy będziemy w stanie zapełnić 90 metrów naszego nowego lokalu, a innym razem zaczynam wątpić, czy zmieścimy się ze wszystkim (niektóre eksponaty mają nawet po 2,5 metra).

Otworzą się na wiosnę!

Podczas WOŚP obiekt muzeum będzie dostępny tylko częściowo. Nie zakończyły się bowiem wszystkie prace adaptacyjne.

- Oficjalnie Muzeum Telefonów Komórkowych planujemy otworzyć wiosną - dodaje Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, zapraszając wszystkich do odwiedzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera