W sobotę ruszyła festiwalowa karuzela [CAMERIMAGE 2015, PROGRAM]

Andrzej Pawełczak, Justyna Tota

  • Express Bydgoski
Na Camerimage zobaczymy ponad 300 filmów. W Bydgoszczy jest około 1500 gości z całego świata, w tym 500 operatorów i 500 osób związanych z branżą filmową. Będą filmowe pokazy nie tylko w Operze Nova i spotkania z najlepszymi operatorami, montażystami czy dokumentalistami. Wszystkiemu towarzyszą też wystawy, które przyciągają sławnymi nazwiskami.
 Materiały promocyjne Camerimage 2015

Wśród gości specjalnych Camerimage 2015 nie zabraknie gwiazd. Do Bydgoszczy swój przyjazd zapowiedzieli, między innymi, Paul Bettany, brytyjski aktor, znany z takich filmów, jak „Wimbledon” i „Kod da Vinci”, oraz Giovanni Ribisi, znany chociażby z „Avatara”. Film „Meadowland” z jego udziałem startuje w konkursie debiutów reżyserskich.

Będzie bić blask nie tylko od gwiazd
Festiwal to 11 konkursów, w tym jeden zupełnie nowy - pilotów seriali.

W tym roku przyznano osiem nagród specjalnych, między innymi, statuetkę za całokształt twórczości odbierze Chris Menges, autor zdjęć do takich filmów jak „Misja” czy „Lektor”.

PROGRAM CAMERIMAGE 2015

Nowością techniczną festiwalu jest to, że wszystkie projekcje w sali głównej Opery Nova są pokazami laserowymi. - To jest najnowsza technologia, gwarantująca już absolutnie najwyższą jakość projekcji. Obraz jest dużo jaśniejszy, jeżeli chodzi o siłę świecenia. Takie pokazy odbędą się po raz pierwszy w Polsce - tłumaczy Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu.

Podczas Camerimage 2015 wiele dziać się będzie nie tylko w Operze Nova. W ciągu czterech dni zobaczymy 10 pokazów filmowych w kinie „Orzeł”, z których większość zakończy się spotkaniami z tymi, którzy te filmy tworzą.

Pierwsze z nich odbyło się w niedzielę - reżyserka Hanna Polak opowiedziała o swej pracy nad filmem „Nadejdą lepsze czasy", który nakręciła na ogromnym wysypisku śmieci pod Moskwą.

Zobacz galerię: Ceremonia otwarcia Camerimage 2015

Zobacz galerię: Wystawa dzieł Beksińskiego już otwarta!

- Kręcenie dokumentu zawsze wymaga cierpliwości, ale Hanna Polak poświęciła temu filmowi wyjątkowo wiele czasu, bo aż kilkanaście lat. Bohaterowie jej opowieści to na początku dzieci, a w finale są to już ludzie dorośli - mówi

Remigiusz Zawadzki, kurator Pracowni Kino i Film MCK.

Materiały promocyjne Camerimage 2015

Będzie też nie lada gratka dla miłośników dokumentu. - Polecam środę, która będzie dniem z DOC LAB POLAND. To największe w Polsce tego typu przedsięwzięcie, wspierające rozwój filmów dokumentalnych na etapie projektów, współorganizowane w Bydgoszczy przez MCK. Na nasze zaproszenie przybędą czołowi dokumentaliści, będący jednocześnie gośćmi Camerimage - zapowiada Remigiusz Zawadzki, kurator Pracowni Kino i Film MCK. Nasz rozmówca przyznaje, że DOC LAB POLAND (wstęp wolny) to ukłon w stronę bydgoskiej publiczności.

- W Bydgoszczy jest nie tylko dużo osób, które interesują się filmem dokumentalnym, ale także jest wiele talentów, które zaczynają być dostrzegane, podobnie jak stało się to z Maciejem Cuske czy Marcinem Sauterem - podkreśla nasz rozmówca.

W kinie „Orzeł” premiera i powrót do analogowych taśm]

Zwieńczeniem dokumentalnej środy będzie bydgoska premiera krótkometrażowego filmu „Koniec świata” Moniki Pawluczuk, którym reżyserka w październiku wygrała Hot Springs, czyli największy w USA festiwal i dzięki temu film może się ubiegać o oscarową nominację 2016 bez konieczności grania go w kinach. Jednak w kinie „Orzeł” dokument ten zobaczymy jeszcze co najmniej kilka razy, ponieważ MCK było partnerem produkcji w ramach programu Bydgoska Tożsamość Filmowa. A wracając do środowej premiery - po bezpłatnym pokazie o godz. 17.30 będzie można spotkać się z jednym z sześciu operatorów, pracujących przy filmie „Koniec świata” - Szymonem Lenkowskim (który zresztą ma na swoim koncie m.in. Srebrną Kijankę) i producentkami (reżyserka obecnie promuje swój film w USA).

W festiwalowym centrum Camerimage filmowe pokazy będą wyświetlane laserowo. Tymczasem w kinie „Orzeł”, dysponującym tradycyjnym projektorem 35 mm, od środowego wieczoru przez cały czwartek będzie można obejrzeć nieco starsze filmy tworzone jeszcze analogowo (przed cyfrową rewolucją, od której jednak niektórzy świadomie uciekają, jak np. twórcy „Spectre”, którzy nakręcili nowego Bonda na tradycyjnej taśmie!) i przy okazji spotkać się ze znakomitymi filmowymi montażystami czy operatorami.

Chris Menges - autor zdjęć do takich filmów jak „Misja” czy „Lektor”
Douglas Kirkland

- Pierwszy z pokazów dawnego kina już w środę wieczorem (godz. 19.30). Wyświetlimy „Czas przemian”, po którym polecam spotkanie z reżyserem tego filmu Michaelem Hoffmanem oraz autorem zdjęć Oliverem Stapletonem, potrafiącym bardzo zajmująco opowiadać o swojej pracy. W czwartek jest szansa na spotkanie, m.in. z legendą montażu filmowego, czyli Walterem Murchem, który zresztą przyjeżdża na tegoroczny Camerimage, by odebrać Nagrodę Specjalną dla Montażysty. Tego samego dnia dwukrotnie będzie można spotkać się Chrisem Mengesem, któremu z kolei zostanie wręczona Nagroda za Całokształt Twórczości - wymienia nazwiska największych Remigiusz Zawadzki.

Nazwiska przyciągają na wystawy
Z kolei w Galerii Miejskiej bwa podczas Camerimage 2015 nazwiskiem numer jeden będzie Beksiński, Zdzisław Beksiński.

Na ekspozycji, którą otwarto w niedzielę o 12.00, obejrzeć można blisko 200 obiektów ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku (dokąd wybrał się osobiście Wacław Kuczma jako kurator wystawy), które odziedziczyło większość spuścizny po artyście. Są to prace pochodzące z różnych okresów twórczość Zdzisława Beksińskiego, jak i różnych dziedzin, w których tworzył: rysunek, fotografie, obrazy, grafikę użytkową i komputerową. Wśród nich będą jednak przeważać prace o charakterze fantastycznym.

W Galerii Miejskiej bwa trwają przygotowania wystawy „Zdzisław Beksiński. Poza snem”, na której zobaczymy blisko 200 prac artysty
Dariusz Bloch

Jak nam zdradzono, na wystawie będą też akcenty filmowe w postaci wyświetlanych w tle filmowych reportaży. Doskonałym wprowadzeniem do ekspozycji „Zdzisław Beksiński. Poza snem” będzie spotkanie z dyrektorem sanockiego muzeum - Wiesławem Banachem (także kuratorem wystawy), który na godzinę przed wernisażem opowie o postaci i twórczości Beksińskiego. Niewykluczone, że na wernisażu pojawią się goście Camerimage, wśród których jest m.in. Andrzej Seweryn, wcielający się w postać Zdzisława Beksińskiego w powstającym jeszcze filmie „Ostatnia rodzina” w reż. Jana P. Matuszyńskiego czy autor zdjęć tego filmu - Kacper Fertacz.

Na spotkanie i wernisaż wstęp wolny (jedynym ograniczeniem jest pojemność odnowionych sal bwa), natomiast w kolejnych dniach zwiedzanie wystawy będzie biletowane - 10 zł normalny i 5 zł ulgowy.

Druga z bydgoskich wystaw, towarzyszących tegorocznemu Camerimage 2015, znajduje się w Galerii Farbiarnia (ul. Pomorska 68A/1) - to ekspozycja 27 fotografii wybitnej Ewy Rubinstein, córki pianisty Artura Rubinsteina, która gościła w naszym mieście w ramach październikowego Vintage Photo Festiwalu. Prace te pierwszy raz wystawiane są poza Muzeum Narodowym w Warszawie.

Również w niedzielę w toruńskiej Galerii Tumult (ul. Rynek Nowomiejski 28) o godz. 18.00 odbyło się otwarcie wystawy amerykańskiego fotografa Sandro Millera, którego prace zrodziły się, m.in., przy współpracy z aktorem Johnem Malkovichem.

Podczas wernisażu widzowie obejrzeć mogli fragment powstającego filmu dokumentalnego w reżyserii Jona Siskela, pokazującego kulisy powstawania cyklu „Homage to Photographic Masters”.

Materiały promocyjne Camerimage 2015

Będąc w Toruniu nie można przegapić też wystawy zdjęć autorstwa Bryana Adamsa, które będą prezentowane w CSW „Znaki Czasu” od poniedziałku, 16 listopada. Na ekspozycji EXPOSED zobaczymy kilkadziesiąt zdjęć - zarówno portretów największych sław pop-kultury, jak np. Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, Tildy Swinton czy Amy Winehouse, jak i brytyjskich weteranów wojen w Iraku i w Afganistanie, których ciała zostały okaleczone.

CAMERIMAGE 2015**wydarzenia towarzyszące**

KINO ORZEŁ (ul. Marcinkowskiego 12)
15.11.(ndz.) godz. 11.00 - „Amy", reż. Asif Kapadia (2015), bilety 10 zł
15.11.(ndz.) godz. 14.00 - „Nadejdą lepsze czasy" w reż. Hanny Polak, bilety 10 zł + spotkanie z reżyserką (wstęp wolny!)
15.11.(ndz.) godz. 17.30 - „Skateboardings First Wave" (film krótkometrażowy) wstęp wolny
18.11. (śr.) godz. 12.00 - Dzień DOC LAB POLAND (wstęp wolny)
18.11. (śr.) godz. 17.30 - „Koniec świata" (wstęp wolny) + spotkanie z twórcami filmu (wstęp wolny)
18.11. (śr.) godz. 19.30 - „Czas przemian" bilety 10 zł + po pokazie spotkanie z reżyserem Michaelem Hoffmanem i operatorem Olivierem Stapeltonem, wstęp wolny
19.11.(czw.) godz. 11.45 - „Biznesmen i gwiazdy" bilety 10 zł + po pokazie spotkanie z Chrisem Mengesem, wstęp wolny
19.11.(czw.) godz. 14.30 - „Utalentowany pan Ripley" bilety 10 zł + po pokazie spotkanie z Walterem Murchem, wstęp wolny
19.11.(czw.) godz. 18.45 - „Michael Collins" bilety 10 zł + po pokazie spotkanie z Chrisem Mengesem, wstęp wolny
20.11. (pt.) godz. 18.00 - „Matka" reż. Lee Mackintosh Jones, bilety 10 zł
20.11. (pt.) godz. 20.30 - Spotkanie z Frankiem Spotnitzem - producentem telewizyjnym i serialowym (twórcą m. in. „Z Archiwum X", „Kontra: Operacja Świt", „The Man in the High Castle").

GALERIA MIEJSKA BWA (ul. Gdańska 20)
15.11.(ndz.) godz. 11.00 - spotkanie z Wiesławem Banachem, dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku, który opowie o twórczości i postaci Zdzisława Beksińskiego, wstęp wolny
15.11.(ndz.) godz. 12.00 - wernisaż wystawy „Zdzisław Beksiński. Poza snem", wstęp wolny
Ekspozycja czynna do końca stycznia 2016 roku, bilety wstępu: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy

GALERIA FARBIARNIA (ul. Pomorska 68A/1)
10.10-09.12.2015 - wystawa 27 fotografii Ewy Rubinstein, ekspozycja pierwszy raz wystawiona poza Muzeum Narodowym w Warszawie

Galeria TUMULT w Toruniu (ul. Rynek Nowomiejski 28)
15.11.(ndz.) godz. 18.00 - otwarcie wystawy Sandro Millera MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS z udziałem amerykańskiego fotografika, wstęp wolny
Prace można oglądać od 15.11.2015 do 15.01.2016 r.

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 13)
16.11.(pon.) - otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Bryana Adamsa „EXPOSED” („Obnażeni”), składającej się z dwóch serii zdjęć: EXPOSED - portretów największych sław pop-kultury, między innymi Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, Tildy Swinton oraz Amy Winehouse; WOUNDED: THE LEGACY OF WAR („Okaleczeni: Świadectwo wojny”) - zdjęcia okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i w Afganistanie.

Wernisaż odbędzie się z udziałem Bryana Adamsa, który po raz pierwszy wystawia w Europie Środkowo-Wschodniej, to jedyna okazja, by zobaczyć wystawę w Polsce. Ekspozycja czynna do 31 stycznia 2016 r.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3