Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje

TOMASZ SKORY
Będzie to już druga odsłona festiwalu, prezentującego dokonania najważniejszych teatrów offowych, alternatywnych, niezależnych i eksperymentalnych.

Będzie to już druga odsłona festiwalu, prezentującego dokonania najważniejszych teatrów offowych, alternatywnych, niezależnych i eksperymentalnych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200624" >

- Chcemy, by teatr nie tyle naśladował rzeczywistość, co wzbogacał nasze jej postrzeganie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność scenografii, różnych rozwiązań multimedialnych, źle pojętej widowiskowości czy epatowanie nowinkami technicznymi, ale przede wszystkim aktor. Chcemy, by ten festiwal akcentował obecność człowieka na scenie - mówi Andrzej Stróż, dyrektor artystyczny festiwalu.<!** reklama>

Tegoroczna edycja Innych Sytuacji rozpocznie się w sobotę i potrwa do 5 grudnia. Festiwal otworzy tryptyk Teatru ZAR pt. „Ewangelie dzieciństwa wrocławskiego”. Teatr ten jest międzynarodową grupą, której początki sięgają 1999 roku. Wtedy to grupa stażystów z Instytutu Grotowskiego zaczęła zgłębiać gruzińskie tradycje muzyczne, w tym dawne pieśni pogrzebowe, od których teatr zaczerpnął swą nazwę. „Ewangelie dzieciństwa” to kulminacja trwającej ponad dziesięć lat pracy grupy ze starymi pieśniami sakralnymi.

Na festiwalu Inne Sytuacje w kolejnych dniach zobaczymy także monodram w wykonaniu Jacka Zawadzkiego z Teatru Kana. „Moskwa - Pietuszki” to wizja teatralna poematu Wieniedikta Jerofiejewa i jedno z najważniejszych przedstawień wyreżyserowanych przez Zygmunta Duczyńskiego.

Z kolei spektakl „Bóg Niżyński” Teatru Wierszalin inspirowany jest „Dziennikami” Wacława Niżyńskiego, spisanymi w ciągu sześciu tygodni, które dzieliły ostatni publiczny występ tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym.

„EksPLoracja” to najnowszy spektakl w reżyserii Marka Kościółka. Członkowie Teatru Krzyk jako inspirację potraktowali wydarzenia z historii Polski przed rokiem 1989. Dzielą się oni refleksją na temat minionych czasów, patrząc przez pryzmat przeżyć własnych bliskich.

Festiwal organizuje Fundacja Kultury Yakiza we współpracy z Teatrem Polskim i Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

PROGRAM W SKRÓCIE

  • 1-2 XII, godz. 19, TPB - Ewangelie dzieciństwa, Teatr ZAR, Wrocław
  • 3 XII, godz. 19, MCK - Moskwa - Pietuszki, Teatr Kana, Szczecin
  • 4 XII, godz. 19, MCK - Bóg Niżyński, Teatr Wierszalin, Supraśl
  • 5 XII, godz. 19, MCK - EksPLoracja, Teatr Krzyk, Maszewo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!