Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek przyjdź do Muzeum Fotografii i zobacz „Podpatrzone w Naturze” zwierzęta [wstęp wolny]

jt
Sikora sosnówka i jej lustrzane odbicie w tafli wody
Sikora sosnówka i jej lustrzane odbicie w tafli wody Piotr Górny
- Dzika przyroda to jeden z bardziej wymagających tematów w fotografii. Samo przygotowanie zajmuje często tygodnie, a czasem nawet miesiące. Trzeba mieć nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i wiedzę, zapał oraz cierpliwość. Wszystko to jednak warte jest bycia świadkiem niezwykłego spektaklu natury - przyznaje bydgoszczanin Piotr Górny, zapraszając w piątkowy wieczór do Muzeum Fotografii przy WSG, gdzie jak co roku zawita kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury”.

Miłośnicy fotografii przyrodniczej ten festiwal znają już bardzo dobrze, choć główne wydarzenia odbywają się w Toruniu, to wyrusza on w swego rodzaju tournée po miastach województwa, by zaprezentować prace najlepszych fotografików i filmowców. Już w piątek IX Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury” zagości w bydgoskim Muzeum Fotografii przy WSG. Na wystawie oko będzie można nacieszyć pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi w konkursie fotograficznym „Sztuki Natury 2015”. Pół godziny po otwarciu wystawy (o 18.30) odbędzie się spotkanie z gościem tegorocznego festiwalu - nagradzanym i wyróżnianym na konkursach polskich i międzynarodowych Piotrem Górnym.

Jesienne raniuszki - fotografia powstała w Bydgoszczy podczas przelotów ptaków śpiewających
Jesienne raniuszki - fotografia powstała w Bydgoszczy podczas przelotów ptaków śpiewających Piotr Górny

- Dzika przyroda jest jednym z bardziej wymagających tematów w fotografii. Samo przygotowanie zajmuje często tygodnie, a nawet miesiące - w grę wchodzi zazwyczaj znalezienie odpowiedniego terenu, zdobycie informacji na temat biologii obserwowanych gatunków, a także przygotowanie pod względem praktycznym (skompletowanie odpowiedniego stroju maskującego, przygotowanie czatowni, itd.). Jednakże natura potrafi wynagrodzić czas i energię wspaniałymi obserwacjami dzikich zwierząt, a co również ważne dla fotografa - kadrami zapisanymi na karcie pamięci. Jednakże oprócz samego spektaklu, który oferuje nam przyroda, ważna jest także dalsza droga tych zdjęć - ich publikacje, udział w wystawach, prezentacje na festiwalach fotograficznych i filmowych, spotkania z osobami zainteresowanymi zarówno fotografią, jak i przyrodą. Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury" gwarantuje taką właśnie formę prezentowania dorobku fotografów i filmowców przyrody - zapewnia Piotr Górny.

Bydgoszczanin na co dzień jest studentem V roku matematyki na UKW, ale podpatrywaniem natury z aparatem w ręku pasjonował się już jako licealista. Prace Piotra mogliśmy wszyscy podziwiać w tym roku na wystawie „Uskrzydlona Bydgoszcz” na Starym Rynku, którą uzmysłowił nam wszystkim, jak różnorodne i piękne ptactwo zamieszkuje nasze miasto. Bo to właśnie wolno żyjące ptaki są głównymi bohaterami jego zdjęć.

Dzięcioł duży wybijający się do lotu w mglistym wiosennym lesie
Dzięcioł duży wybijający się do lotu w mglistym wiosennym lesie Piotr Górny

- Fotografuję w lasach, na otwartych terenach pól i łąk, sporadycznie w sadach i ogrodach. Wiele radości sprawia mi uzyskiwanie naturalnego rozmycia - dzięki nieostrości różnobarwnych liści, iglastych gałęzi, konarów lub pni drzew. Poza tym optycznym „zatapianiem” obiektu bezkrwawych łowów, interesującym wydaje się zastosowanie nietypowej perspektywy. W mojej pasji zainteresowania fotograficzne przeważają nad tymi przyrodniczymi. Nie poszukuję ornitologicznych rzadkości, głównymi bohaterami moich kadrów są ptaki często spotykane. Chociaż obserwacja nowego gatunku zapewnia wiele emocji, to najwięcej satysfakcji dostarcza mi udany kompozycyjnie kadr – nawet jeśli przedstawia pospolitego drozda lub dzięcioła - przyznaje Piotr Górny, który podczas piątkowego wernisażu opowie o swojej fotograficznej pasji, a także zaprezentuje fotografie.

- Bardzo się cieszę, że już w piątek będę mógł opowiedzieć odwiedzającym muzeum o kadrach dzikich zwierząt, a w szczególności ptaków śpiewających - dodaje Piotr Górny.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia na koncie bydgoszczanina Piotra Górnego to:

  • MFFiFP „Sztuka Natury” (3 wyróżnienia – konkursy „Natura Wokół Nas” i „Podpatrzone w Naturze” )
  • Prix de la Photographie Paris (2 wyróżnienia)
  • Fine Art Photography Awards (wyróżnienie)
  • Moscow International Foto Awards (III miejsce i 2 wyróżnienia)
  • International Photographer of the Year 2015 (wyróżnienie)
  • FOTO-EKO (II miejsce i wyróżnienie)
  • Poznańskie Dni Fotografii (nagroda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu)
  • „Po stronie Natury” (II miejsce i wyróżnienie)

Kiedy? Gdzie? Za ile?
25.11. (pt.) 18.00 - wernisaż wystawy „Podpatrzone w Naturze” oraz spotkanie z Piotrem Górnym, wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 15 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!