Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Galerii Miejskiej bwa: utytułowany profesor i młoda artystka

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Nieprzypadkowo jeden z cykli jego obrazów nosi tytuł „Cała jaskrawość - druga jaskrawość”, nawiązujący do książki Edwarda Stachury. Paweł Lewandowski-Palle mieszka bowiem w tym samym podciechocińskim Łazieńcu, w którym żył „Sted”.

Nieprzypadkowo jeden z cykli jego obrazów nosi tytuł „Cała jaskrawość - druga jaskrawość”, nawiązujący do książki Edwarda Stachury. Paweł Lewandowski-Palle mieszka bowiem w tym samym podciechocińskim Łazieńcu, w którym żył „Sted”.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194712" sub="Praca Pawła Lewandowskiego-Palle z cyklu „Wieloobrazowość”. Fot. archiwum bwa">

Mieszkając w rodzinnym Ciechocinku, który bywa dla niego także artystyczną inspiracją, jest Paweł Lewandowski-Palle wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a jego malarstwo wyrasta z tamtejszych interesujących tradycji, z nurtu zwanego „strukturalizmem wrocławskim”. <!** reklama>

W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu studiował po skończeniu bydgoskiego liceum plastycznego. Ukończył uczelnię z wyróżnieniem i został jej wykładowcą. Dziś jest profesorem zwyczajnym. W dorobku ma blisko 800 obrazów, głównie olejnych. Swoje prace przedstawiał na około 330 wystawach w wielu krajach. Zdobył blisko 40 nagród i wyróżnień.

„Obraz malarski powstaje we mnie z wielu zjawisk i przemyśleń; jest przede wszystkim refleksją nad problemami czasu, sztuki i wydarzeń toczącego się życia, rodzącą się nagle i dojrzewającą (...). W chwili rozpoczęcia malowania nie znam ostatecznego kształtu obrazu, bowiem pomysły krystalizują się w długim procesie jego powstawania. (...) W malarstwie poszukuję sensu, porządku, ładu. Jestem przekonany, że on istnieje. Architektura obrazu, jego wewnętrzny ład, konstrukcyjny podział geometryczny, oparty na konkretnych stosunkach liczbowych, są próbą dochodzenia do praw organizujących rzeczywistość” - tak o swojej twórczości napisał artysta.

Jak te założenia wciela w życie, można się od dziś przekonać w Galerii Miejskiej bwa, oglądając wystawę jego prac.

Z wystawą obrazów profesora sztuk plastycznych sąsiadować tam będzie wystawa prac młodej artystki. Ta wystawa to dla Iwony Banaszewskiej nagroda, zdobyta na Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje 2009” w Legnicy.

Nagrodę przyznał dyrektor bydgoskiego bwa, Wacław Kuczma. Iwona Banaszewska dyplom na wydziale malarstwa poznańskiej ASP (dziś Uniwersytet Artystyczny) uzyskała trzy lata temu.

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Ma w dorobku udział w kilku wystawach, a także opracowanie graficzne książek i ilustracje książkowe.

Gdzie, kiedy?

  • Nowe wystawy w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy:
  • Paweł Lewandowski-Palle „Wielobrazowość”. Wystawa czynna do 23 września.
  • Iwona Banaszewska - Malarstwo. Wystawa czynna do 19 września.
  • Wernisaże wystaw odbędą się w sobotę, 18 sierpnia, o godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!