Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Fordonie można oglądać nową wystawę fotografii Łukasza Ułanowskiego

Wystawę można oglądać do 26 lutego. Jak było podczas wernisażu? - zobaczcie zdjęcia!
Wystawę można oglądać do 26 lutego. Jak było podczas wernisażu? - zobaczcie zdjęcia! Tomasz Czachorowski
9 lutego w Centrum Kultury Fordon odbył się wernisaż wystawy fotografii bydgoskiego fotografika-artysty Łukasza Ułanowskiego. Wystawę zatytułowaną "4DON²" można oglądać do 26 lutego w tzw. Pracowni WahrStadt Fotorafii, która funkcjonuje w dawnym budynku szkolnym przy ul. Gawędy.

Łukasz Ułanowski to absolwent Technikum Fototechnicznego w Zespole Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy oraz Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy ze specjalizacją Fotografia i techniki multimedialne. Jest współtwórcą Bydgoskiej Ferajny Fotograficznej. W 2015 roku zajął 1. miejsce w konkursie fotograficznym Photo Grants Challange. Jest laureatem, m.in., konkursów Sztuka Wolności czy DEBUTS 2015. W 2017 roku jego cztery prace wyróżniono w konkursie Monochrome Photography Awards 2016. Łukasz Ułanowski jest autorem fotoksiążki pt. „4DON”, która jest wyjątkowym obrazem tej dzielnicy Bydgoszczy.

Wystawa zdjęć o Nowym Fordonie

Teraz artysta zaprasza do oglądania wystawy swoich zdjęć. Ekspozycja zatytułowana jest "4DON²".

- Jego Fordon to subiektywny obraz dokumentalisty, który po pięciu latach pracy postanowił podsumować ten etap, prezentując go w formie wystawy. Jego typologia to wnikliwy punkt widzenia obserwatora, który wśród masy betonu poszukuje utraconego raju natury, a swój zachwyt zamyka w kadrze fotografii, które układa w zagadkowe dyptyki - informuje kurator wystawy Marek Noniewicz w zapowiedzi wystawy, opublikowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Wystawę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta.

Na fotografiach Ułanowskiego nie znajdziemy krzykliwych kolorów, czy wyszukanych kompozycji, szczerość wypowiedzi dyscyplinuje go by o rzeczywistości którą zamyka w kadrze opowiadać w najprostszy sposób i z tego wynika niezwykła siła tych obrazów - wyjaśnia Marek Noniewicz.

Wystawę można oglądać do 26 lutego w Pracowni WahrStadt Fotorafii, działającej przy ul. Gawędy 5, właśnie w Nowym Fordonie. Jak czytamy na stronie internetowej Pracowni, jest to "wolna przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą zmaterializować swoje pomysły, zwłaszcza te, na które w domu nie ma miejsca. Otwarty warsztat rzemiosła wszelakiego z dostępem do narzędzi i maszyn. Miejsce spotkań dla projektantów, rzemieślników, artystów, pasjonatów, specjalistów i domowych majstrów.

Kiedyś szkoły. Teraz Centrum Kultury Fordon

Gawędy 5 to od niedawna nowe miejsce na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Kiedyś mieściło się tam Gimnazjum nr 3 i XIII Liceum Ogólnokształcące. Gimnazjum zostało wygaszone, a LO w kwietniu 2022 roku przeniosło na ul. Fredry. Budynek po szkołach został przekazany Miejskiemu Centrum Kultury w Bydgoszczy na potrzeby nowej instytucji - Centrum Kultury Fordon. Obiekt przy ul. Gawędy 5 ma spełniać trzy podstawowe funkcje. Główną będzie Dom Kultury (sąsiedzki, dzielnicowy, miejski). Ma tu funkcjonować popołudniowa szkoła muzyczna dla dzieci uczących się w szkołach podstawowych w Fordonie. W tym miejscu pozostanie poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która zyska większą przestrzeń. Koncepcja zakłada także przekształcenie sali gimnastycznej w nowoczesną salę wielofunkcyjną (koncertowo-teatralną umożliwiającą organizowanie wydarzeń kulturalnych o charakterze dzielnicowym, miejskim - projekcje filmów). Będzie tu ok. 300 miejsc siedzących. Mają być też sale prób, garderoby i całe zaplecze reżyserskie. Ponadto w obiekcie planowane jest foyer o powierzchni blisko 300 m kw. wraz z częścią ogrodu zimowego i szatniami, biblioteka z czytelnią, sale świetlicowe i komputerowe oraz przestrzeń wystawiennicza. Ma powstać również kawiarnia z przestrzenią coworkingową, 5 sal spotkań NGO i grup nieformalnych oraz 4 sale konferencyjne. Zyska także estetyka samego budynku i otoczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera