Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Domu Legend Bydgoszczy kamienice Święcickiego na wystawie w kadrach bydgoszczanki Agaty Kornik

Justyna Tota
Justyna Tota
Powyżej kolaż: Agaty Kornik kadr kamienicy przy ulicy Gdańskiej 63, a obok wizerunek Józefa Święcickiego utrwalony przez Juliana Nowickiego na muralu przy ul. Cieszkowskiego
Powyżej kolaż: Agaty Kornik kadr kamienicy przy ulicy Gdańskiej 63, a obok wizerunek Józefa Święcickiego utrwalony przez Juliana Nowickiego na muralu przy ul. Cieszkowskiego Agata Kornik/Arkadiusz Wojtasiewicz
- Idąc ulicą Gdańską lub Cieszkowskiego rozpoznaję praktycznie każdą kamienicę Święcickiego - mówi Agata Kornik, która tym razem na swej najnowszej fotograficznej wystawie zaprezentuje kilka architektonicznych perełek budowniczego Bydgoszczy. Wernisaż w środę (29 stycznia) o godz. 18 w Domu Legend Bydgoszczy (ul. Głowackiego 10), wstęp wolny.

Bydgoszczanka Agata Kornik znana jest już z fotografowania architektury naszego miasta. Na swej najnowszej wystawie w Domu Legend Bydgoszczy zaprezentuje wybrane budynki (i detale) projektu Józefa Święcickiego, nazywanego budowniczym Bydgoszczy.

- Święcicki zaprojektował 60 kamienic w Bydgoszczy, tylko na samej ulicy Gdańskiej jest ich 21 - przypomina Agata Kornik. W rozmowie z nami bez wahania wskazuje na najbardziej kultową kamienicę Święcickiego - to ta przy placu Wolności 1. - Nie ma chyba pocztówki czy zdjęć z Bydgoszczy, na których by ona nie widniała - uśmiecha się Agata Kornik. - Oprócz tego, kamienica ta ma bardzo ciekawy dziedziniec i to właśnie w tym budynku w 1898 roku zainstalowano pierwszą w Bydgoszczy windę, którą przywieziono z Berlina. Niestety, dziś już tam jej nie ma. Nowoczesną windę zamontowano na dziedzińcu.

Projektem Święckiego - i kolejną wizytówką bydgoskiej architektury - jest także obiekt Hotelu „Pod Orłem”. - Budynek jest bogato zdobiony m.in. rzeźbami atlantów. Zrodziła się legenda, że na frontowej ścianie jedna z głów przedstawia Święcickiego, co nie jest prawdą. Za to jego postać utrwalono niedawno, bo jesienią 2018 roku, na muralu na ulicy Cieszkowskiego, przy której jest zresztą też kilka kamienic autorstwa Święcickiego - mówi pani Agata.

Architektoniczne arcydzieło Święcickiego w Bydgoszczy - kamienica na rogu Gdańskiej i placu Wolności. Na wystawie fotograficznej Agaty Kornik będzie
Architektoniczne arcydzieło Święcickiego w Bydgoszczy - kamienica na rogu Gdańskiej i placu Wolności. Na wystawie fotograficznej Agaty Kornik będzie można przyjrzeć się także detalom wybranych obiektów Agata Kornik

Nasz rozmówczyni wskazuje także na inny ciekawy budynek, który został wybudowany według projektu Święcickiego dla fabrykanta Wilhelma Koppa. - To bardzo charakterystyczna kamienica przy Wełnianym Rynku 2, która od środa ma tzw. podwórko-studnię. Od frontu ma cztery kondygnacje, a od podwórza dwie kondygnacje są piwniczne, co sprawia, że kamienica wydaje się być bardzo wysoką - opowiada Agata Kornik, która zwraca uwagę, że sam Józef Święcicki był nie tylko budowniczym.

- Grał w szachy. Pisał dramaty, wystawiane m.in. na scenie teatru „Elysium”. Oprócz tego był biznesmenem, który fundował stypendia dla uzdolnionych m.in. bydgoszczan - przypomina nasza rozmówczyni.

W Domu Legend Bydgoszczy kamienice Święcickiego na wystawie w kadrach bydgoszczanki Agaty Kornik

Jak podkreśla Agata Kornik, wystawa w Domu Legend Bydgoszczy nie będzie obszerna - zaprezentuje na niej wybrane przez siebie 4-5 kamienic Józefa Święcickiego plus detale każdej z nich. Wernisaż 29 stycznia, ale fotogramy prezentowane będą w Domu Legend Bydgoszczy (ul. B. Głowackiego 10) przez miesiąc - zainteresowani będą mogli zobaczyć je podczas środowych spotkań w DLB, które rozpoczynają się zawsze o 18.00, wstęp wolny.

- Liczę, że nie będzie to jedyna wystawa w tym roku - przyznaje Agata Kornik, zapytana przez nas o plany. - Z kolegą fotografem z Szubina, Mirosławem Rzeszowskim, na wspólnej ekspozycji chcielibyśmy zaprezentować temat drzwi bydgoskich kamienic. Mam nadzieję, że uda nam się zaprosić na wernisaż w pierwszej połowie roku - zapowiada pani Agata, która tak naprawdę ma już materiał fotograficzny na niejedną wystawę.

- W zeszłym roku otwierałam wystawę „Bydgoskie kobiety”, teraz chciałabym zaprezentować „Bydgoskich mężczyzn”, bo wbrew pozorom męskich postaci męskich na bydgoskich kamienicach wcale nie jest mało! - dodaje bydgoszczanka, która wciąż na nowo odkrywa detale architektury, zachęcając byśmy i my podczas spacerów ulicami miasta podnosili wzrok na pełne historii i uroku kamienice.

* * * * *

Agata Kornik - rodowita bydgoszczanka, urodzona w 1965 r. Na co dzień pracuje jako specjalista ds. ochrony środowiska. Fotografia to jej pasja od lat wczesnej młodości. Kadrami unikalnych detali bydgoskiej architektury, ale także zdjęciami nierzadko robionymi m.in. z perspektywy dachów, dzieli się, publikując je na portalach społecznościowych. Swą pierwszą autorską wystawę otworzyła wiosną 2018 r. w Domu Legend Bydgoszczy. Od tego czasu bydgoszczanka prezentowała już swe fotografie, m.in. w Galerii Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów, w legendarnym Kinie Pomorzanin, w bibliotekach czy na płycie Starego Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera