Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat polskiej architektury, czyli wyjątkowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

OPRAC.:
Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Budynek Filharmonii Pomorskiej, lata 70. XX w
Budynek Filharmonii Pomorskiej, lata 70. XX w Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
Gmach Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova, szpital Jurasza, czy zabudowania Bydgoskiej Fabryki Kabli to projekty, które przez lata nadawały i nadają ton architektonicznemu klimatowi Bydgoszczy. Jak zmieniło się nasze miasto przez lata. To jedyna taka wystawa. Wernisaż już 27 stycznia.

Zobacz wideo: Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie miała nowy kampus

od 16 lat

„Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” to projekt wystawienniczy poświęcony architekturze polskiej po 1918 roku.

W 2019 roku Narodowy Instytucie Architektury i Urbanistyki analizował wycinki historii pięciu miast: Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic.

To Cię może też zainteresować

- Tym razem, do wciąż aktualnej dyskusji, zaprosiliśmy regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Wspólnie z lokalnymi kuratorami przyglądamy się zmianom w krajobrazie architektonicznym oraz definiujemy tożsamość kolejnych sześciu miast – wyjaśniają organizatorzy.

- Zapraszamy na wystawy, które są efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Chcemy nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.

Przed wojną fabryki, współcześnie ośrodki kultury i banki

W informacji o wystawie bydgoskiego muzeum czytamy: "Według NIAiU, architektura naszego miasta ostatnich stu lat odzwierciedla przemiany jakie zaszły w strukturach narodowościowych i społecznych. Z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim, przeżywającym dynamiczny rozwój przestrzenny i infrastrukturalny."

- Przed II wojną światową intensywnie rozwijało się budownictwo przemysłowe (elektrownia, fabryka „Kabel”), mieszkaniowe (kamienice czynszowe), budynki użyteczności publicznej (dworzec autobusowy, szpital miejski, tor regatowy, stadion miejski, kościoły) - informuje muzeum

Po wojnie architektonicznymi dominantami miasta stały się zatem Filharmonia Pomorska i Opera Nova, obiekty szkół wyższych, banki. Zwrócenie się ku rzece, wiązanie przeszłości z nowoczesnością to walory współczesnego wizerunku miasta, w którego architekturze znajdujemy zarówno świadectwa jego ciekawej historii, jak i nowoczesne oblicze ósmego co do wielkości miasta Polski.

Wernisaż wystawy rozpocznie się 27 stycznia o godz. 18.00 w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo