Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek wieczór z tkaniną unikatową w Salonie Hoffman KPCK

jt
W Muzeum Okręgowym - na wystawie w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) do 12 bm. można podziwiać tkaniny ludowe i artystyczne. Wystawie towarzyszą czwartkowe warsztaty tkackie w KPCK przy pl. Kościeleckich 6
W Muzeum Okręgowym - na wystawie w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) do 12 bm. można podziwiać tkaniny ludowe i artystyczne. Wystawie towarzyszą czwartkowe warsztaty tkackie w KPCK przy pl. Kościeleckich 6 Filip Kowlakowski
Na wystawie w spichrzach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy można zobaczyć ponad setkę najlepszych prac XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, a już w ten czwartek w Salonie Hoffman KPCK poznać tajniki oraz historię tkactwa!

Krajka jako forma tkacka sięga aż epoki kamienia gładzonego i była bardzo dobrze znana w polskiej kulturze ludowej niezależnie od regionu.

- Sposób jej wykonania na bardku (deseczce tkackiej) jest wstępem do tkania na krośnie i tkactwa w ogóle, uczy podstaw, komponowania wzorów, przekazuje podstawowe umiejętności, nie wymagając dużego zaplecza technicznego. Krajka jest też formą użytkową, co jest dodatkowym jej walorem - wyjaśnia Katarzyna Wolska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, zapraszając na czwartkowe warsztaty tkackie. Poprowadzi je Teresa Pryzmont - twórczyni ludowa z Podlasia, mistrzyni tkactwa dwuosnowowego oraz wielokrotna laureatka Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej od ponad 30 lat organizowanego przez KPCK.

Przypominamy, że najlepsze prace 18. edycji przeglądu do 12 listopada są prezentowane na wystawie MOB w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).

A wracając do czwartkowego warsztatów w Salonie Hoffman KPCK, będą one przeplatane wykładami. O historii tkactwa w polskiej kulturze z uwzględnieniem regionalnych różnic i odrębności w ramach prelekcji „Tkanina po staremu” ciekawie opowie Kinga Turska Skowronek - etnograf, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prufferowej w Toruniu.

Natomiast o aktualnej kondycji tkactwa, transformacjach, inspiracjach tkaniną ludową w sztuce współczesnej, zdobnictwie i współczesnym wzornictwie powie Anna Demska - antropolog kultury, kustosz w Ośrodku Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obie Panie są znawczyniami tematu, prowadzącymi badania naukowe w swoich macierzystych muzealnych placówkach i gorącymi propagatorkami tkactwa.

Wstęp na wykład i udział w warsztatach jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

9.11. (czw.) godz. 17.00 - Wieczór z tkaniną unikatową : warsztaty przeplatane wykładami. Salon Hoffman KPCK (plac Kościeleckich 6), wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!