Autorką tego artystycznego projektu jest pochodząca z Bydgoszczy Joanna Michalska, założycielka i prezeska Fundacji Nitkomaniacy.
- W ten sposób chciałam zachęcić mieszkanki Bydgoszczy, aby nie wyrzucały ubrań, które zalegają im w szafach, lecz dały im drugie życie - mówi Joanna Michalska. - Założenie było takie, żeby np. bluzki, spodnie czy spódnice, które mają małe plamki lub niewielkie dziurki, nie lądowały w śmietniku, lecz by ozdobić je lokalnym haftem i stworzyć w ten sposób unikatowe rzeczy.
Trzy regionalne hafty zmieniły charakter ubrań
Realizacja projektu "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki" była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Joanna Michalska, która z wykształcenia jest projektantką ubrań, wybrała trzy regionalne hafty: kujawski, pałucki i kaszubski - Szkoła Borowiacka i Tucholska, którymi ozdobiła odzież.
- Przygotowania rozpoczęłam już w maju, ale haftować zaczęłam dopiero w czerwcu br. - mówi Joanna Michalska. - To żmudny proces, więc tym bardziej cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się stworzyć kolekcję ubrań, którą mogłam zaprezentować na pokazie wieszakowym w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury.
Wernisaż wystawy, który był finałem projektu "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki", poprzedziły warsztaty hafciarskie.
- Zgłosiło się na nie prawie 20 pań. To całkiem spora grupa - mówi z satysfakcją Joanna Michalska. - Specjalnie na tę okazję przygotowałam dla nich wzór, w którym połączyłam wspomniane trzy hafty.
Na samym wernisażu zaprezentowano z kolei ubrania, m.in., sukienkę, bluzki, spódnice ozdobione przez Joannę Michalską regionalnymi haftami z okolic Bydgoszczy. Autorka projektu opowiedziała też o etapach ich powstawania.
W spotkaniu w KPCK uczestniczyło kilka twórczyń ludowych. To panie, które w czasie realizacji projektu odwiedziła autorka i podzieliły się z nią swoją wiedzą.
W planach jest kontynuacja projektu "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki"
Joanna Michalska na wernisaż - tak jak zapowiadała wcześniej - przygotowała bezpłatną publikację dla uczestników czwartkowej uroczystości.
- To zestaw kart ze wzorami haftów inspirowanymi haftem kujawskim, pałuckim i kaszubskim - Szkoła Borowiacka i Tucholska - mówi Joanna Michalska. - Wzory dostępne są też na stronie KPCK i można je stamtąd pobrać. Jeśli ktoś chciałby te hafty wyszywać na swoich ubraniach, to służę wiedzą. Można się ze mną kontaktować na profilu "Podążając z igłą i nitką" lub mailowo pod adresem [email protected].
Artystka nie zwalnia tempa i zamierza kontynuować projekt "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki".
- Planuję drugą edycję, bo są jeszcze inne wzory haftów z okolic Bydgoszczy np. haft krajeński czy kociewski, którym teraz z uwagi na ograniczony czas realizacji projektu, nie udało mi się bliżej przyjrzeć, a z pewnością je także warto promować - mówi Joanna Michalska.
Wystawę "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki" można będzie oglądać w KPCK do 20 września br.
