https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki". Regionalne hafty ozdobią stare ubrania - zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Pochodząca z Bydgoszczy Joanna Michalska wyszywa w każdej wolnej chwili, gdzie tylko się da. Efekty realizowanego przez nią projektu artystycznego "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki" będzie można podziwiać 29 sierpnia o godz. 18 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy podczas wernisażu wystawy podsumowującej projekt.
Pochodząca z Bydgoszczy Joanna Michalska wyszywa w każdej wolnej chwili, gdzie tylko się da. Efekty realizowanego przez nią projektu artystycznego "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki" będzie można podziwiać 29 sierpnia o godz. 18 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy podczas wernisażu wystawy podsumowującej projekt. Materiały Joanny Michalskiej
- Chcę zachęcić mieszkanki Bydgoszczy, by dały ubraniom drugie życie i lokalne hafty przeniosły na odzież, którą już mają - mówi Joanna Michalska, realizująca projekt "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki".

Autorka projektu jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, z wykształcenia projektantką ubrań. Chociaż mieszka w Warszawie, to Bydgoszcz - swoje rodzinne miasto - nosi w sercu.

Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Bydgoszczy, właśnie realizuje artystyczny projekt "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki".

- To nie jest mój pierwszy projekt związany z Bydgoszczą. Wychowałam się na osiedlu Wilczak. Tu nadal mieszkają moi rodzice. Od zawsze urzekało mnie piękno Kanału Bydgoskiego, więc pierwszy projekt, jaki przygotowałam to była "Wyszywana Mapa Kanału Bydgoskiego". Powstał w 2021 r. Rok później były też "Wyszywane Makatki z Kanałem Bydgoskim". Teraz chciałam zaproponować coś innego, ale z elementami regionalnymi.

Tak zrodził się pomysł "Etno Szafy Współczesnej Bydgoszczanki". Co to takiego?

Artystka wybrała trzy lokalne hafty, które całkowicie mogą odmienić charakter ubrań

- Tym projektem chcę zachęcić bydgoszczanki, aby nie wyrzucały ubrań, które zalegają im w szafach, lecz dały im drugie życie - mówi Joanna Michalska. - Założenie jest takie, żeby np. bluzki, spodnie czy spódnice, które mają małe plamki lub niewielkie dziurki, nie lądowały w śmietniku, lecz by ozdobić je lokalnym haftem i stworzyć w ten sposób unikatowe rzeczy. Można również zadbać o odzież, która jest w dobrym stanie, ale już się nam znudziła. Haft potrafi odmienić charakter ubrań.

Artystka wybrała trzy regionalne hafty: kujawski, pałucki i kaszubski - Szkoła Borowiacka i Tucholska.

- Projekt rozpoczęłam w maju od szukania informacji na temat haftów w Internecie, tak na dobre wystartowałam z nim w czerwcu br. spotykając się z pierwszą twórczynią ludową - mówi Joanna Michalska. - Na realizację tego projektu mam cztery miesiące. Całość zakończy się mobilną wystawą podsumowującą. Jej wernisaż odbędzie się 29 sierpnia o godz. 18 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Przyjść mogą nie tylko panie, ale także panowie. Już dziś zapraszam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Otwarcie wystawy - tego samego dnia - poprzedzą warsztaty hafciarskie, które planowane są o godz. 16. Tu jednak obowiązywały będą zapisy z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.

- Wystawa będzie w formie wieszaków z ubraniami np. spodniami, bluzkami, kamizelkami czy spódnicami, które przyozdabiam lokalnymi haftami - mówi Joanna Michalska. - Prace już trwają. Wyszywam w każdej wolnej chwili, gdzie tylko się da np. w pociągu, nad jeziorem, w parku czy w kawiarni.

Teczka ze wzorami haftów i pouczające spotkania z lokalnymi mistrzyniami haftu

Specjalnie na wernisaż artystka chce przygotować bezpłatną małą publikację. To będzie teczka ze wzorami haftów inspirowanymi haftem kujawskim, pałuckim i kaszubskim - Szkoła Borowiacka i Tucholska.

- Postanowiłam zgłębić wiedzę na ich temat - mówi pani Joanna. - W tym celu spotykam się z lokalnymi mistrzyniami haftu. To panie np. z Tucholi z Klubu Haftu Złotych i Bursztynowych Barw działającego przy Muzeum Borów Tucholskich, hafciarka z Koła Hafciarek przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu czy pani Henryka - wybitna kujawska hafciarka z Kobylnik. Podpatruję jak wyszywają. Hafciarki pokazują mi swoje prace, dzielą się swoimi wzorami, podpowiadają jak tworzyć udane kompozycje z charakterystycznych motywów, a przy okazji dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w posługiwaniu się różnymi ściegami hafciarskimi.

Jak podkreśla Joanna Michalska, to są bardzo inspirujące i pouczające spotkania.

- Nasze lokalne mistrzynie haftu to osoby niezwykle otwarte. Chętnie dzielą się ze mną swoją wiedzą - mówi pani Joanna. - Hafty kaszubskie - Szkoła Borowiacka i Tucholska to przepiękne hafty w odcieniach złota i bursztynu, w sumie około 11 kolorów. Z kolei hafty kujawskie i pałuckie łączy podobna kolorystyka, ograniczona do dwóch kolorów. Najważniejszy to kolor biały, ale pojawia się również czarny kolor nitki przy spódnicach zwanych "piekielnicami". To hafty wypukłe o motywach roślinnych i kwiatowych. O tym wszystkim chcę opowiedzieć mieszkankom Bydgoszczy podczas warsztatów i pokazać im, jak się je robi.

Joanna Michalska podkreśla, że w projekcie "Etno Szafa Współczesnej Bydgoszczanki" nie chodzi o wierne odtworzenie wspomnianych haftów.

- To nie ma być rekonstrukcja, ale hafty dostosowane do współczesnej odzieży - mówi autorka projektu. - Zależy mi, aby bydgoszczanki uzyskały podstawową wiedzę na temat wspomnianych trzech lokalnych haftów i samodzielnie potrafiły je przenieść na swoją odzież. Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej osób zainteresowanych jest rękodziełem i tworząc chce nawiązywać do regionu, w którym mieszka. Właśnie z myślą o nich realizuję ten projekt.

Joanna Michalska wyszywa od dziecka. Pierwszych ściegów nauczyła ją babcia. Na Facebooku prowadzi profil "Podążając z igłą i nitką", gdzie można śledzić poszczególne etapy realizacji projektu. Jest także założycielką i prezeską Fundacji Nitkomaniacy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Manifest edukacyjny już gotowy. Kandydaci muszą odpowiedzieć przed II turą

Manifest edukacyjny już gotowy. Kandydaci muszą odpowiedzieć przed II turą

Mafia śmieciowa. Wojewoda zamyka delegaturę WIOŚ w Toruniu

Mafia śmieciowa. Wojewoda zamyka delegaturę WIOŚ w Toruniu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski