Wyższa emerytura - dla kogo?
Od 2022 roku kwota wolna od podatku została podwyższona z 8 do 30 tysięcy złotych. Skorzystać z niej mogą m.in. podatnicy otrzymujący emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aby uniknąć podatku, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, roczny dochód nie może przekroczyć 30 tysięcy złotych. Ponadto, osoby te nie mogą osiągać dodatkowych dochodów z tytułu wynagrodzenia o pracę, działalności gospodarczej, wynajmu oraz innych świadczeń.
Tak zwiększysz emeryturę o 300 złotych
Jeśli roczny dochód z renty lub emerytury wynosi 30 tysięcy złotych lub mniej, świadczeniobiorca może złożyć wniosek, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pobierał zaliczki na podatek dochodowy.
Dzięki temu, rencista lub emeryt może liczyć na wyższe świadczenie - maksymalnie 300 złotych miesięcznie. W skali roku przełoży się to na zysk o nawet 3600 złotych. Decyzja o niepobieraniu przez ZUS zaliczki na podatek dochodowy, może mieć również wpływ na wysokość wypłaty świadczeń dodatkowych, m.in. trzynastej i czternastej emerytury.
Zwolnienie to obejmuje nie tylko emerytury i renty, ale także nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia przedemerytalne.
Emerycie, sprawdź ile możesz zyskać
Kwota, o którą może wzrosnąć emerytura lub renta, zależy od miesięcznego dochodu. W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości 1500 złotych, zaliczka na podatek dochodowy wyniesie 180 złotych (12 proc. z kwoty 1500 zł). Rocznie przełoży się to na 2160 złotych zysku.
Świadczeniobiorcy otrzymujący co miesiąc rentę lub emeryturę w wysokości 2000 złotych, mogą liczyć na 240 złotych zysku, czyli 2880 złotych przez cały rok. Z kolei osoby pobierające miesięcznie 2500 złotych, zyskają 300 złotych miesięcznie.
Tak złożysz wniosek w ZUS
Wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy do kwoty 30 tysięcy złotych należy złożyć na druku EPD-21. Można to zrobić w dowolnej placówce ZUS (osobiście lub przez pełnomocnika), a także listownie lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Wniosek można pobrać na stronie internetowej ZUS-u.
Wniosek będzie obowiązywał do czasu wycofania go lub złożenia innego wniosku podatkowego. W przypadku pojawienia się nowych okoliczności, mających wpływ na obliczenie zaliczki na podatek, świadczeniobiorca ma prawo do wycofania lub zmiany złożonego wniosku.

Okiem Kielara odc. 15
Po złożeniu wniosku, ZUS nie będzie pobierał miesięcznych zaliczek na podatek od emerytury lub renty oraz dodatkowych świadczeń do momentu, gdy suma świadczeń wypłaconych przez ZUS w danym roku, nie przekroczy 30 tysięcy złotych.
Gdy suma świadczeń w danym roku przekroczy 30 tys. zł brutto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie pobierać miesięczne zaliczki na podatek od dochodu.