Gościem pierwszego spotkania w Bydgoszczy w ramach AutografExpo 2024 był były piłkarz między innymi Górnika Zabrze Włodzimierz Lubański. Kilka dni temu na targach książki w Poznaniu odbyło się spotkanie z pisarzem Grahamem Mastertonem, a wczoraj w Bibliotece UKW obecni byli dwaj ambasadorzy marki AutografExpo - Jan Stępień i Jarosław Pijarowski.
- Jan Stępień to kolekcjoner, działacz i promotor sportowy pochodzący z Pińczowa w województwie świętokrzyskim. Współpracował między innymi z władzami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w 2007 roku został uhonorowany brązowym medalem za zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
- Jarosław Pijarowski to niezależny twórca awangardowy, wykładowca, kurator sztuki, wielokrotnie nagradzany na światowych scenach od Stanów Zjednoczonych po Chiny. Honorowy Ambasador na Polskę, powstałej w 2009 roku, International Human Rights Organization z siedzibą w stolicy Indii - New Delhi. Członek pro-pokojowej i prospołecznej egzekutywy międzynarodowej organizacji IHRO z siedzibą w Argentynie oraz Interantional Peace Corps. Rzeczoznawca i biegły sądowy z zakresu badań dokumentu i zabezpieczeń specjalnych.
Podczas spotkania "Wymiary kolekcjonerstwa" opowiedzieli o wielu aspektach związanych z kolekcjonerstwem (jego plusach i minusach), etyce działań i postępowaniu na krajowym i międzynarodowym rynku aukcyjnym. Można było dowiedzieć się o wartościach detali obecnych w obiegu gospodarczym i szarej strefie związanej z działaniami wojennymi w różnych obszarach świata.
Jakie są dalsze plany na AutografExpo? 19 kwietnia na UKW w Bydgoszczy zapanowano spotkanie z Marianem Drażdżewskim - wioślarzem, olimpijczykiem z Monachium, który opowie m.in. o 50-leciu swojej pracy trenerskiej.
- Marian Drażdżewski to jeden z najbardziej utytułowanych trenerów, niesamowity człowiek, wspaniała osobowość. Urodził się w Bydgoszczy - mówi Jarosław Pijariowski, organizator AutografExpo.
20 maja gośćmi AutografExpo będą paraolimpijczycy, reprezentanci Polski w pływaniu Damian Pietrasik i Mirosław Piesak. W ramach AutografExpo Biblioteka UKW będzie też gościć Jerzego Rybickiego - byłego pięściarza Gwardii Warszawa i dwukrotnego medalistę olimpijskiego.
AutografExpo 2024 to nie tylko spotkania, ale też wystawy, które cały czas można zwiedzać. Pierwsza została otwarta w sklepie z płytami Nora Music przy ul. Długiej i poświęcona jest muzyce współczesnej i rockowej. Elementy tej wystawy są zmienne. Obecnie można oglądać ekspozycję związaną z honorowym gościem AutografExpo 2024 w Nora Music - perkusistą rockowym Tomaszem Goehsem. Grał m.in. w zespołach Turbo (1987–1990), Creation of Death (1990–1991) i Kazik na Żywo (1994–2004 i 2009–2016) a od 1998 roku jest perkusistą zespołu Kult, a także 2Tm2,3. Na wystawie w Nora Music prezentowane są fragmenty koncertowych i studyjnych instrumentów używanych przez Tomasza Goehsa. Wcześniej w Nora Music wystawione były pamiątki poświęcone grupie U2 i Iron Maiden.
Druga ekspozycja - w Bibliotece UKW przy ul. Szymanowskiego - to pamiątki związane ze sportem olimpijskim. Na wystawie jest m.in. gablota poświęcona bydgoskiemu gimnastykowi Andrzejowi Szajnie, w której można obejrzeć medale zawodnicze a także zdjęcia z czasów trenerskiej kariery Andrzeja Szajny w Zawiszy Bydgoszcz. Na ekspozycji są też wydania czasopisma „Sportowiec”, pierwszy autograf 19-letniego Adama Małysza, rękawica bokserska wyprodukowana przez bydgoski Polsport i podpisana przez Wiesława Rutkowskiego oraz Jerzego Rybickiego, kompletny strój reprezentantów Polski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie czy koszulka Marcina Gortata, gdy grał w Washington Wizards. Wyjątkowymi eksponatami są też: fragment tyczki Moniki Pyrek z zabezpieczonymi jej odciskami palców i krążek hokejowy podpisany przez Mariusza Czerkawskiego. Na wystawie jest też wiele innych pamiątek - zdjęcia, medale, książki, autografy, piłki, listy startowe zawodników, bilety.
- Dyplomy 2024. Nowa wystawa prac studentów Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej
- 11-letni Konrad narysował zwierzęta Afryki. Wyjątkowa wystawa w Bydgoszczy
- Bydgoszczanin Stanisław Cuske pracował na planie oscarowego filmu „Strefa interesów"
- Tak tańczy „Taneczny Krąg” Politechniki Bydgoskiej Trzeciego Wieku - wideo, zdjęcia
