Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy Festiwal Prapremier 2021 z nagrodą Aurory i „odzyskanym” nowym spojrzeniem na teatr

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Grupa „Kupałowcy”, czyli artyści z byłego zespołu Narodowego Teatru w Mińsku, w spektaklu „Prudok” (hit w tournée na Polesiu). Pokaz na FPP odbędzie się 16 i 17.10.2021
Grupa „Kupałowcy”, czyli artyści z byłego zespołu Narodowego Teatru w Mińsku, w spektaklu „Prudok” (hit w tournée na Polesiu). Pokaz na FPP odbędzie się 16 i 17.10.2021 materiały prasowe FPP 2021
Wielkie święto teatru od 1 października do 4 grudnia w Bydgoszczy zapowiada się wyjątkowo. Jubileuszowy XX Festiwal Prapremier spogląda na Wschód i po raz pierwszy w swej historii przyzna międzynarodową nagrodę dramaturgiczną. Zanim jednak poznamy laureata Aurory, będą prezentacje szkiców scenicznych, walczących o nagrodę. Ponadto, spektakle, debata czy pokazy filmów Kieślowskiego. Bilety na pierwsze wydarzenia dostępne już na www.festiwalprapremier.pl oraz w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Tak znika wiadukt w Bydgoszczy

„Odzyskiwanie” - to główne hasło i idea XX Festiwalu Prapremier Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który chce poszukać nowych inspiracji, zwracając się na Wschód.

- Chcemy odzyskiwać naszą tożsamość związaną z położeniem Polski w Europie. Aktualnie w teatrach naszych sąsiadów: Białorusi, Ukrainy, Łotwy, a także państw byłego „bloku wschodniego” Gruzji, Armenii czy Serbii zachodzą bardzo ciekawe procesy zmian. O ile początkiem rewolucyjnych zmian w polskim teatrze w latach 90. była dramaturgia zachodnia i idea postdramatyzmu, o tyle chcemy teraz szukać w innych przestrzeniach, zwracając się bardziej w kierunku konstrukcji niż dekonstrukcji. Wiele z mitów zostało już zdekonstruowanych, wydaje się, że ważnym zadaniem teatru dzisiaj jest tworzenie nowych opowieści i narracji poprzez nowe języki, tematy i estetyki - wyjaśnia Teatr Polski.

Przeczytaj także

Świeże narracje i tematy z pewnością odnajdziemy w nadesłanych tekstach konkursowych, które po raz pierwszy powalczą o Aurorę. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. Autorki i autorzy z 16 krajów nadesłali łącznie 288 tekstów, spośród których jury wybrało pięć finałowych tekstów, jakie zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych.

Wśród finalistów pretendujących do Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy 2021 są:

  • Lasza Bugadze (Gruzja) „Antimedea” - czytanie 18.10. o godz. 19 w VI LO;
  • Michał Buszewicz (Polska) „Autobiografia na wszelki wypadek” - 20.10. godz. 19 - Kino Pomorzanin;
  • Tijana Grumić (Serbia) „I have never seen the stars” - 21.10. godz. 19 - I LO;
  • Mikita Iljinczyk (Białoruś) „Dark room” - 22.10. godz. 19 UKW;
  • Lena Laguszonkowa (Ukraina) „Matka Gorkiego” - 19.10. godz. 19 - Akademia Muzyczna.

Zwycięski tekst wybierze pięcioosobowa Kapituła w składzie: Swiatłana Aleksijewicz - pisarka białoruska, laureatka Nagrody Nobla, Davit Gabunia, Julia Holewińska, Marius Ivaskevicius - wybitny dramatopisarz litewski, Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Uroczysta gala wręczenia AURORY Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy zaplanowano na 23 października o godz. 19 w Pałacu w Ostromecku. Nagroda główna to 50.000 zł. Nagrody dodatkowe dla finalistów przyzna partner konkursu - Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Na kilka godzin przed galą finałową (23.10. o godz. 15) w Teatrze Polskim odbędzie także debata Pola walki.
- Przy okazji powołania AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczyna cykl debat, poruszający najbardziej newralgiczne tematy współczesnej rzeczywistości. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami świata kultury i sztuki, specjalistami i specjalistkami z zakresu mediów, praw człowieka i aktywizmu - TPB.

Teatralna przedpremiera z aktorami bydgoskiego teatru i pokazy filmów Kieślowskiego

Festiwalowa publiczność zobaczy także osiem spektakli. Pierwszy z nich to koprodukcja międzynarodowa: Teatr Polski w Bydgoszczy razem z Royal District Theatre w Tbilisi przygotowuje sztukę „Nic o nas bez nas”, która będzie niejako tworzona w trakcie trwania FPP 2021. Pierwszego dnia festiwalu (1.10.2021 o godz. 18) na deskach sceny TPB odbędzie się otwarta próba sztuki , a na zakończenie FFP - 3 i 4.12.2021 w I LO - pokaz przedpremierowy. Spektakl według scenariusza uznanego gruzińskiego dramatopisarza Davita Gabuni, inspirowany jest mniej znanymi filmami dokumentalnymi Krzysztofa Kieślowskiego, jak: „Robotnicy 1971 - nic o nas bez nas”, „Fabryka” i „Siedem kobiet w różnym wieku”. Sztukę reżyseruje jeden z najważniejszy reżyserów młodego pokolenia Data Tavadze, a wystąpią w niej aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Warto dodać, że grudniowej prapremierze spektaklu - pierwszego dnia (3.12.) towarzyszyć będą pokazy filmów Kieślowskiego będących bezpośrednią inspiracją dla spektaklu, a następnego dnia (4.12.) zobaczymy też inne dokumenty: „Nie wiem”, „Pierwsza miłość” i „Gadające głowy”. To będzie szczególne zakończenie roku 2021, w którym przypada nie tylko jubileusz 80-lecia urodzin Kieślowskiego, ale i 25. rocznica jego śmierci. Sama zaś premiera spektaklu „Nic o nas bez nas” planowana jest na 8 stycznia 2022 roku.

Przeczytaj także

Na festiwalu premierę będą mieć „Przemiany” (3.10.2021 godz. 17 na scenie TPB, kolejne pokazy: 5 i 6.10.2021), które są też pierwszym spektaklem dla młodzieży reżyserowanym przez Michała Borczucha. Punktem wyjścia dla spektaklu są „Przemiany” Owidiusza, a głównym tematem jest dorastanie. Warto dodać, że do udziału w tworzeniu przedstawienia zaproszono nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie.

Białoruski Teatr Kupałowcy (16 i 17.10.2021) pokażą kameralny spektakl „Prudok”, który nie był jeszcze pokazywany na żadnym festiwalu, choć gdy wyruszył w poleskie tournée okazał się prawdziwym hitem.

Z operą komiczną „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale” przyjedzie do Bydgoszczy 6.11.2021 Teatr im. Słowackiego w Krakowie.

Także z Karkowa - Teatr Łaźnia Nowa zaprezentuje (10.11.2021) „Autobiografię na wszelki wypadek” w reż. Michała Buszewicza, który z tekstem tej sztuki jest finalistą konkursu o międzynarodową nagrodę dramaturgiczną Aurory!

- Bazując na fragmentach własnej biografii i materiałach dokumentalnych z życia ojca i dziadka, reżyser Michał Buszewicz tworzy na scenie swój na poły fikcyjny życiorys – od narodzin aż po projektowaną śmierć. Trudno rozstrzygnąć, co w tej historii jest zmyślone, a co prawdziwe. Co zapożyczone, a co przeżyte - czytamy w zapowiedzi.

Jubileuszowe Prapremiery w listopadzie to także pokazy najnowszych produkcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy jak: „Katyń. Teoria barw” w reż. Wojciecha Farugi (13, 14 i 16.11.), „Ach, jeżeli przyjdę...” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak (19 i 20.11. w I LO) czy „Maszyna” będąca reżyserskim debiutem teatralnym Jagody Szelc (26 i 27.11.) oraz koprodukcja TPB i Teatru Powszechnego „Twarzą w twarz” Mai Kleczewskiej (27 i 28.11.2021).

Szczegóły i bilety na stronie: festiwalprapremier.pli w kasie TPB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo