https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy dla św. Jana Pawła II zabrzmi „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, a tablica w porcie lotniczym przypomni o wizycie papieża

Justyna Tota
Z inicjatywy prezes Towarzystwa Polsko-Włoskiego Elżbiety Renzetti w 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Bydgoszcz. W piątek (16.10.) zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca bydgoskie spotkanie z Ojcem Świętym. Tego samego dnia zabrzmi prawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, napisane specjalnie na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły
Z inicjatywy prezes Towarzystwa Polsko-Włoskiego Elżbiety Renzetti w 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Bydgoszcz. W piątek (16.10.) zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca bydgoskie spotkanie z Ojcem Świętym. Tego samego dnia zabrzmi prawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, napisane specjalnie na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły archiwum Elżbiety Renzetti/Arkadiusz Wojtasiewicz
Swoje „Te Deum” Janowi Pawłowi II dedykowali już Roman Palester i Krzysztof Penderecki, teraz do tego grona dołącza bydgoszczanin Krzysztof Herdzin. Prawykonanie w piątek (16.10. 2020 r.) w Filharmonii Pomorskiej. Tego samego dnia w Porcie Lotniczym Bydgoszcz odsłonięcie tablicy przypominającej, że Papież Polak u nas był!

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 2 - odcinek 32.

Jak zdradziła nam rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pomysł skomponowania utworu dla uczczenia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II powstał się w styczniu, podczas spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z kompozytorem Krzysztofem Herdzinem i dyrektorem Filharmonii Pomorskiej Maciejem Puto, tuż po koncercie, który odbył się w filharmonii w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Dzieło na specjalne zamówienie

- Propozycję skomponowania specjalnego dzieła złożył Krzysztofowi Herdzinowi marszałek Całbecki. Ustalono, że „Te Deum” śpiewane na placu Św. Piotra tuż po śmierci Papieża Polaka, jako podziękowanie za cały pontyfikat, będzie odpowiednim utworem. Oczywiście marszałek nie ingerował w dzieło artysty - dodaje rzecznik Beata Krzemińska.

W piątek (16 października) o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej będzie mieć miejsce prawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, o którym sam kompozytor, bydgoszczanin, napisał:

- To kolejny utwór sakralny, który napisałem w ostatnim czasie. Po „Requiem” (skomponowanym na zamówienie Filharmonii Pomorskiej - przyp. red.), wydaje mi się być kompozycją najbardziej wyrastającą z mojej duchowości, próbą zrozumienia samego siebie i określenia swojego miejsca w świecie. Łaciński tekst tego chwalebnego hymnu wprowadza wyjątkową atmosferę obcowania z sacrum, inspiruje kompozytora, a mam nadzieję, że i odbiorcę, do wejścia w wyższy stopień wibracji… Całość jest ciągłym poszukiwaniem, dążeniem do zrozumienia Absolutu. W świecie, w którym coraz bardziej króluje bezideowość, dla mnie ważny jest powrót do Sacrum, do korzeni i tradycji, bezwzględna miłość do ludzi i współodczuwanie - opisuje Krzysztof Herdzin.

Kompozytor zdradził, że „Te Deum” składa się z dwóch części. To utwór na dwoje solistów - podczas prawykonania wystąpi Iwona Hossa (sopran) i Adam Zdunikowski (tenor), chór - będzie nim Polski Chór Kameralny z Gdańska - i orkiestrę symfoniczną - symfoników FP poprowadzi Krzysztof Herdzin.

W programie koncertu znajdą się również wcześniejsze kompozycje Krzysztofa Herdzina – Hymn o św. Albercie Chmielowskim, w którym partie solowe wyśpiewa Jacek Kotlarski oraz Trzy korony na smyczki.

Uwaga, koncert będzie transmitowany na żywo na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej.

Bydgoskie lotnisko miejscem spotkania z Papieżem Polakiem

W piątek (16.10.) w Bydgoszczy odbędzie się jeszcze jedno ważne wydarzenie ku pamięci Papieża Polaka. Otóż, w Porcie Lotniczym Bydgoszcz o godz. 17.30 zostanie uroczyście odsłonięta tablica, upamiętniająca wizytę św. Jana Pawła II w regionie. Miejsce pamiątkowej tablicy nie jest przypadkowe.

- To właśnie na terenie lotniska 7 czerwca 1999 roku Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami w Bydgoszczy. Także podczas tego spotkania uroczyście wręczono Ojcu Świętemu dyplom Honorowego Obywatela Bydgoszczy - przypomina prezes Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Bydgoszczy Elżbieta Renzetti, nazywana przez św. Jana Pawła II „Honorową Obywatelką Watykanu”.

Elżbieta Renzetti podczas jednej z wielu audiencji u Jana Pawła II w Watykanie powiedziała Ojcu Świętemu, że bardzo chciałaby, aby został Honorowym Obywatelem
Elżbieta Renzetti podczas jednej z wielu audiencji u Jana Pawła II w Watykanie powiedziała Ojcu Świętemu, że bardzo chciałaby, aby został Honorowym Obywatelem Bydgoszczy. - Na co Papież odparł: „Trzeba zrobić wszystko, by tak się stało”. Pojechałam więc do ówczesnego prezydenta miasta Henryka Sapalskiego, powiedzieć mu, że papież może do nas przyjechać. W lipcu 1997 roku z delegacją Miasta Bydgoszcz udaliśmy się do Watykanu z oficjalnym zaproszeniem dla Jana Pawła II – wspomina Elżbieta Renzetti, prezes Towarzystwa Polsko-Włoskiego, z której inicjatywy tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy Janowi Pawłowi II wręczono podczas pielgrzymki do Polski w 1999 r . archiwum

To z inicjatywy prezes Elżbiety Renzetti 21 lat temu na trasie pielgrzymki Papieża Polaka znalazła się Bydgoszcz, a teraz pojawi się przypominająca o tym tablica.

- Odbieram telefony od znajomych z całego świata, którzy na wieść o odsłonięciu tablicy mówią, że teraz każdy będzie chciał wracać do Bydgoszczy, wiedząc, że był tu święty, który jest patronem całego Kujawsko-Pomorskiego. Dla mnie osobiście ta tablica będzie symbolem 25 lat kontaktów polsko-włoskich oraz spełnienia mojego marzenia, by Ojciec Święty nas odwiedził. Wiara czyni cuda. Dziś mieszkańcy Bydgoszczy i regionu mogą powiedzieć, że święty Jan Paweł II z nimi był i już na zawsze pozostanie - mówi Elżbieta Renzetti.

Tablica w dwóch językach

Jak nam zdradzono, na granatowej tablicy wykonanej przez bydgoskiego artystę Bogdana Kowalskiego, widnieć będzie złoty wizerunek św. Jana Pawła II i papieskie insygnia, a także napisy w dwóch językach: polskim i angielskim.

Podczas odsłonięcia tablicy zabrzmieć ma ulubiona pieśń Ojca Świętego „Barka”, nie zabraknie papieskich kremówek. Obecni będą fundatorzy tablicy: marszałek Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz Tomasz Moraczewski, a także inicjatorka wydarzenia prezes Towarzystwa Polsko-Włoskiego w Bydgoszczy Elżbieta Renzetti. Swe przybycie zapowiedział również Roman Jasiakiewicz, który w 1999 r. jako prezydent Bydgoszczy osobiście witał i wręczał Janowi Pawłowi II dyplom Honorowego Obywatela Bydgoszczy.
Uroczystość, przy ograniczonej liczbie osób, odbędzie się z zachowaniem obostrzeń epidemicznych.

Warto dodać, że zarówno prawykonanie „Te Deum”, jak i odsłonięcie pamiątkowej tablicy odbędzie się 16 października, a zatem w dzień rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. W tym roku mijają 42 lata od tego historycznego wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski