Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy dni z Magicznym Festiwalem Świata Baśni i Bajek „Pozytywka”

Justyna Tota
Justyna Tota
Facebook/Teatr Klinika Lalek
Od piątku spotkania z bajarkami i opowiadaczami, baśniowe warsztaty, spektakl teatralny, a w niedzielę widowisko Kliniki Lalek - z największymi na świecie marionetkami zwierząt - „Cyrk bez przemocy” na Wyspie Młyńskiej oraz muzyczne słuchowisko w amfiteatrze Opery Nova. Wszystko w ramach odbywającego się po raz pierwszy festiwalu „Pozytywka”, adresowanego do dzieci małych i dużych. Na wszystkie atrakcje wstęp bezpłatny.

Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek „Pozytywka” to wydarzenie dla wszystkich, którzy pielęgnują w sobie dziecko. Inspiracje na stworzenie imprezy o wyjątkowym klimacie organizatorzy odnaleźli w zabytkowej stacji kolejowej - chodzi o Stację Wolimierz, będącą domem dla teatru Klinika Lalek.

- Stacja Wolimierz jest specyficznym miejscem, które bardzo nam się spodobało. Poznaliśmy aktorów z teatru Klinika Lalek, którzy we Wrocławiu organizują festiwal „Dziecinada”. I tak od słowa do słowa postanowiliśmy, że także w Bydgoszczy stworzymy festiwal dla najmłodszych, jakiego jeszcze nie było - mówi koordynatorka „Pozytywki” Aneta Pytlak, która sama niedawno została mamą, stąd m.in. to szczególne zainteresowanie oraz zaangażowanie w tworzenie oferty kulturalnej, skierowanej do dzieci.

Fundacja BRWI na organizację festiwalu „Pozytywka” otrzymała dotację z Urzędu Miasta Bydgoszcz. - Zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, aby to wsparcie jak najlepiej wykorzystać - dodaje Aneta Pytlak, zapraszając dzieci wraz z rodzicami i dziadkami na 3 dni bezpłatnych wydarzeń, które przeniosą wszystkich do świata bajek i baśni.

Festiwal rozpoczyna się w piątek o 17.00 od spotkania z bajarką, która na Strychu Biblioteki Głównej (Stary Rynek 24) opowie „Jak mama została Indianką” na podstawie książki Ulfa Starka. W dobie zaawansowanej technologii i internetu spotkanie z bajarką wydawać by się mogło dość „egzotyczne”, a jednak... - Okazuje się, że bajarze i opowiadacze zrzeszają się w stowarzyszeniach, chętnie wyruszając w kraj, by dzieci miały żywy kontakt ze sztuką. To piękne inicjatywy. Zresztą, nawet w XXI wieku, z tego co obserwuję, spotkania z bajarzami są wręcz oblegane. Dlatego na festiwalu „Pozytywka” nie mogło ich zabraknąć. Zaprosiliśmy opowiadaczy i bajarzy z najbardziej znanego stowarzyszenia warszawskiej Grupy Studnia O. - dodaje Aneta Pytlak.

Warto dodać, że spotkania z bajarzami są okraszone muzyką na żywo. W piątek, oprócz bajarki, o 18.00 będzie też Futbolowe opowiadanie (przywołane zostaną najsłynniejsze gole i legendarni piłkarze!). Na spotkania na Strychu Biblioteki wstęp wolny, ale organizatorzy proszą o mailowe zapowiedzenie się z podaniem liczby osób pod: [email protected]. Sobota będzie dniem warsztatów (zapisy są już zamknięte), ale o 13.00 na Strychu Biblioteki możecie zobaczyć zabawny spektakl o trojgu głuptasach, a o 16.00 w MCK wyruszyć w baśniową podróż z bajarką, wstęp wolny!

W niedzielę festiwal przeniesie się w plener - na Wyspie Młyńskiej o 15.00 Cyrk bez przemocy, czyli widowisko, w którym wystąpią aktorzy z Kliniki Lalek oraz wielkie - odpowiadające naturalnej wielkości zwierząt - marionetki, wśród których będą Żyrafa, Słoń i Lew. Natomiast o 17.30 w amfiteatrze Opery Nova dzieci przekonają się, że sztuka operowa wcale nie jest nudna - zwłaszcza ta ,,W salonie mistrza Figaro”, gdzie zabrzmią nie tylko operowe hity, ale i utwory Wandy Chotomskiej, przeplatane animacjami dla dzieci. Warto na bieżąco śledzić konto „Pozytywka Festiwal” na Facebooku oraz stronę pozytywkafestiwal.pl - tu są zamieszane wszelkie bieżące informacje - również te o ewentualnych zmianach, gdyby plany niedzielnych atrakcji w plenerze pokrzyżował deszcz. Trzymamy kciuki za pogodę!

Program festiwalu „Pozytywka” 2017:

Piątek, 8 września:
17.00 - Spotkanie z bajarką z Grupy Studnia O. (Warszawa) z muzyką na żywo

JAK MAMA ZOSTAŁA INDIANKĄ

Magiczna opowieść inspirowana książką Ulfa Starka „Jak mama została Indianką”. W tę historię wplecione są oryginalne opowieści indiańskie: skąd się wziął ogień na świecie i dlaczego robaczek świętojański świeci w ciemności. Opowieściom towarzyszą rytmy i pieśni, które będziemy wspólnie śpiewać, wyklaskiwać i tańczyć.

Miejsce: Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24 [zgłoszenie przyjścia z podaniem liczby osób: [email protected]]
Opowiada: Beata Frankowska
Muzyka na żywo: Jarek Kaczmarek
Dla dzieci w wieku 3-10 lat

————————–—

18.00 Spotkanie z opowiadaczem z Grupy Studnia O. (Warszawa)

OPOWIEŚCI FUTBOLOWE

Posłuchajcie historii o niesamowitych golach i legendarnych bohaterach, które mają moc najwspanialszych baśni. O golu Wielkiej Ciszy, o indiańskim dryblingu, o cudownych butach i śnie o Złotej Nike! Przeżyjmy razem jeszcze raz nieśmiertelne zagrania Maradony i Messiego, Bońka i Lewandowskiego. Uczestnicy biorą aktywny udział w opowieściach – rozwiązują zagadki, odtwarzają i kreują futbolowe cieszynki, wcielają się w role komentatorów sportowych.

Miejsce: Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24 [zgłoszenie przyjścia z podaniem liczby osób: [email protected]]
Opowiada: Jarek Kaczmarek
Opowieści futbolowe to poruszające wyobraźnię widowisko dla młodszych i starszych dzieci

Sobota, 9 września
11.00 Warsztaty wyobraźni z Adą Chmurka (Gdańsk)

W KRAINIE BAŚNI

Wyjątkowe twórcze warsztaty, które poruszą wyobraźnię każdego dziecka. W efekcie wspólnej pracy powstanie baśń. O czym? Tego nie da się przewidzieć.

Miejsce: Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24
Prowadzący: Ada Chmurka
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat
Liczba miejsc wyczerpana- ZAPISY ZAMKNIĘTE

———————————

13.00 Performatywne czytanie baśni – Teatr Magazyn Prób Bezpsa (Bydgoszcz)

TROJE GŁUPTASÓW

Ten nowy projekt Magazynu Prób Bezpsa łączy w sobie tradycyjny spektakl, improwizację teatralną, performance i wizualizacje. Zabawna opowieść o ludzkiej głupocie skłania dzieci do poważnych i mądrych wniosków, które można ująć w dwie myśli; często najprostsze rozwiązania są najlepsze, a korzystanie z rad innych może ocalić nas przed popełnianiem błędów.

Miejsce: Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24 [zgłoszenie przyjścia z podaniem liczby osób: [email protected]]
Występują: Daniel Sobota, Kamil Kusy, Jacek Placek
Widowisko skierowane jest zarówno do młodszych jak i starszych dzieci

————————–—–

16.00 Spotkanie z bajarką z grupy Baśnie Właśnie (Poznań), okraszone muzyką na żywo.

BAŚNIOWA PODRÓŻ PRZEZ CZTERY KRAŃCE ŚWIATA

Jesteśmy Baśnie Właśnie. Grupa Baśnie Właśnie powstała w styczniu 2013 roku, by nieść dalej piękno kultury słowa, by dzielić się mądrością minionych pokoleń. Przy tym śmiejemy się wiele, bo baśnie to rozrywka, baśnie to spotkanie, baśnie to przestrzeń, by po prostu być razem. W dalekich krainach, w świecie magicznym, w regionach bogatych kulturowo jesteśmy razem. Słowo i dźwięk, taki nasz baśniowy świat.

Opowiada: Martyna Rubinowska
Miejsce: Miejskie Centrum Kultury- Kawiarnia Szpulka ul. Marcinkowskiego 12-14
Opowieści kierowane są do młodych i bardzo młodych słuchaczy.

———————————————–

Wydarzenie towarzyszące

17.00Pożegnanie Puchatkowej wystawy i zabawa dla całej rodziny!

KUBUŚ PUCHATEK. JEST WYSTAWA, JEST ZABAWA

Tak pożegnamy wystawę, którą gościmy od 6 sierpnia, a w każde popołudnie umożliwiamy Wam jej oglądanie. Na zakończenie będzie ZABAWA JAK ZE STUMILOWEGO LASU. Będziemy brykać, przygotowywać małe co nieco, aktywizować się ruchowo i plastycznie. Będą niebanalne spotkania z tekstem, kulinaria, plastyka i sport, będzie INTERDYSCYPLINARNIE i DLA KAŻDEGO, DZIECKA, RODZICA, DZIADKA – któż nie zna Kubusia Puchatka?! Przede wszystkim zaś dla dzieci i TYCH, KTÓRZY CZUJĄ SIĘ DZIEĆMI. BĄDŹCIE I WY. BĘDZIE „MIODZIO”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!