Trzeci 9 Hills Festival w Chełmnie już w ten weekend...

Trzeci 9 Hills Festival w Chełmnie już w ten weekend [Program 10-12 sierpnia]

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Trzeci 9 Hills Festival w Chełmnie już w ten weekend [Program 10-12 sierpnia]
1/8
przejdź do galerii

©materiały prasowe 9 Hills Festival

- To najlepszy czas, aby przyjechać do Chełmna, nie tylko zwiedzić miasto, ale też uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach i być w miejscach na co dzień niedostępnych - mówi nam rzeczniczka 9 Hills Festival Klaudia Peplińska. Sprawdźcie, dla jakich artystów i atrakcji warto w ten weekend (od 10 do 12 sierpnia) odwiedzić miasto na dziewięciu wzgórzach. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
To już III edycja Perspektywy - 9 Hills Festivalu, podczas którego Chełmno (położone na dziewięciu wzgórzach – stąd też nazwa wydarzenia) na klika dni zamienia się w miasto sztuki. W tym roku 10-12 sierpnia.

Muzyka


Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie muzyka, prezentowana w różnych przestrzeniach miasta – w plenerze i zabytkach Chełmna – zapowiada Klaudia Peplińska, rzeczniczka 9HF.
- Głównym wydarzeniem muzycznym, zarazem zwieńczającym muzyczne punkty programu, będzie koncert Adama Bałdycha & Helge Lien Trio, którzy wystąpią w niedzielę o godz. 20 w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła, zaś podczas otwarcia (w piątek o godz. 17.00 w tym samym kościele) zagra specjalnie powołana na czas festiwalu 9 Hills Symphony Orchestra – wraz z orkiestrą pod dyrekcją Marty Szymańskiej wystąpi dynamiczny duet skrzypcowo-wiolonczelowy: chełmnianka Patrycja Błaszak (obecna na plakatach tegorocznej edycji) i Marek Bieńkuński. Podczas festiwalu zagrają także m.in. Kinga Głyk, Lena Romul, Jacaszek, Kapela Maliszów, Tomasz Drozdek T.ETNO, Powidok, Same Suki oraz didżejki: Aksamit i Ane – wymienia Klaudia Peplińska.

Teatr


Teatr to równie ważny element festiwalu. – Obejrzymy m.in. Sny Marii Dunin” w wykonaniu Teatru Alelale, „Huljet, huljet” Teatru Figur Kraków, monodram Anny Skubik „Złamane paznokcie. Rzecz do Marlenie Dietrich” oraz propozycje dla najmłodszych – „Baśń o rycerzu bez konia” Teatru Barnaby i show dla dzieci Kazia Sponge w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk – zdradza Klaudia Peplińska. – Teatralnych wrażeń dostarczą również hiszpański teatr Cia. Estampades, który zaprezentuje spektakl „Enfila S.A.” oraz Antagon theaterAKTion z Frankfurtu z granym po raz pierwszy w Polsce spektaklem „Package”. Chełmno odwiedzi także A3 Teatr z widowiskiem „Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej” – aktorzy teatru poprowadzą nocną paradę lampionów, w której uczestnicy festiwalu przejdą w sobotę ulicami miasta – dodaje.

Bramy do podwórek Starego Miasta


Na tym nie koniec atrakcji. Dla uczestników festiwalu szeroko otworzy się sześć bram podwórek Starego Miasta, wśród nich pięć zaaranżowanych przez mieszkańców i lokalnych animatorów. – Podwórko jednej z nich zamieni się w fotograficzne atelier, gdzie będzie można wcielić się w mieszkańców sprzed lat, zapozować w historycznym kostiumie i otrzymać swoją fotografię na pamiątkę – zdradza nam rzeczniczka 9HF. – Szósta brama zostanie oddana w ręce aktorów A3 Teatru – dodaje.

Zagrajcie w LARP!


Nie zabraknie też jednej z największych w Polsce gry miejskiej. – LARP (aktywność z pogranicza gry i sztuki, zwłaszcza teatru improwizowanego) towarzyszy festiwalowi od jego pierwszej edycji i cieszy się niezwykłą popularnością, angażując w zabawę całe rodziny. W zeszłym roku w grze odbywającej się w różnych przestrzeniach miasta uczestniczyły setki mieszkańców i turystów z całej Polski, było to w sumie prawie 900 osób – mówi Klaudia Peplińska.

W strefie KIDS ZONE


W festiwalowej strefie adresowanej do dzieci zaplanowano z kolei grę miejską „Praca mistrza”. – Wśród propozycji dla najmłodszych znajdą się także, m.in., warsztaty „Instrumenty świata” prowadzone przez Tomasza Drozdka T.ETNO, warsztaty lalkarskie Anny Makowskiej-Kowalczyk oraz „Przytulanka” – zaprojektowany przez artystkę Izę Rutkowską sześciometrowy miś, który w niedzielę zawędruje wszędzie tam, gdzie tylko zamarzą uczestnicy – zapowiada Klaudia Peplińska.

Panorama Chełmna na muralu


Warto dodać, że w piątek na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Wodnej 24 zostanie uroczyście odsłonięty mural wykonany przez TAKTAK CREW. Projekt został wybrany głosami mieszkańców w internetowym głosowaniu. – To panorama Chełmna z XVII wieku we współczesnej odsłonie – wyjaśnia rzeczniczka 9HF.

Instalacje


Inną festiwalową atrakcją będą instalacje. – W „Szklarniach zmysłów” (na placu przy ZSO nr 1) będzie można doświadczać różnych technik poznawania świata. „Ulica Browarna” (ul. Podmurna) to inicjatywa lokalnych przedsiębiorców, którzy odtwarzają chełmińską tradycję browarnictwa, tu będzie można m.in. spróbować lokalnego trunku. Kasjo Studio „SPECTRAL” (Park Rydygiera) to z kolei instalacja, która za pomocą światła prezentuje wizję architektury jutra, natomiast „Twarze miasta” – wystawa wielkoformatowych fotografii dawnych chełmnian zaaranżowana w niedostępnej na co dzień dla zwiedzających wieży ciśnień – zapowiada Klaudia Peplińska.

Nie lada gratką dla turystów, którzy odwiedzą Chełmno, będą nocne spacery z przewodnikiem i okazje zwiedzania podświetlanych po zmroku zabytków.

Świętowanie na Grudziądzkiej


Podczas festiwalu (w niedzielę) swoje święto będą mieć także mieszkańcy. – Zaplanowaliśmy je na ul. Grudziądzkiej. Będzie to przestrzeń miejskiego folkloru, ekspozycji archiwalnych fotografii ulicy oraz sąsiedzkich spotkań – dodaje rzeczniczka Klaudia Peplińska, zapraszając wszystkich w ten weekend do Chełmna, miasta na dziewięciu wzgórzach.

Wydarzenie 9 Hills Festival 2018 z programem na Facebooku (i na plakacie w galerii powyżej).

Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas urlopu?


Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo