Zobacz wideo: Manifestanci zablokowali Bydgoszcz. Strajk kobiet - 26.10.2020
Nowo wybrany dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Wojciech Faruga od razu musiał zderzyć się z trudną rzeczywistością tzw. czerwonej strefy, w jakiej w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem, znalazła się m.in. Bydgoszcz, a później cała Polska. A to oznaczało, że na widowni będzie mogło być zajętych już nie pół, a zalewie jedna czwarta miejsc. Mimo to dyrektor podszedł do tego wyzwania, dosłownie, otwarcie.
- Teatr to ludzie, to wspólnota. Dla artystów teatru niezwykle ważne jest, żeby grać, spotykać się z Widzami. W tej chwili to najważniejsze - bądźmy bezpieczni, bądźmy razem. Bądźmy w teatrze - tak brzmiały pierwsze słowa Wojciecha Farugi jako dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy w przeddzień wprowadzenia czerwonej strefy.
Mimo mocno ograniczonej liczby widzów mogących zasiadać na widowni, Teatr Polski w Bydgoszczy gra dalej, z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów bezpieczeństwa (zakrywanie ust i nosa, dystans, dezynfekcja rąk).
Gotowy jest już repertuar TPB na kolejny miesiąc. Na scenę powrócą „Pchła Szachrajka”, „Mur” oraz „Trump i pole kukurydzy”.
Ciąg dalszy Festiwalu Prapremier 2020. Na wystawie lockdown z drona
W połowie listopada (niedzielę, 15.11.) planowane są dwa kolejne wydarzenia, zainaugurowanego we wrześniu, Festiwalu Prapremier „Azyl” Bydgoszcz 2020 Kujawy/Pomorze. Najpierw o godz. 15 odbyć się ma otwarcie wystawy fotograficznej Adriana Wykrota, na której zobaczymy zdjęcia i wideo wykonane od 15 do 29.03.2020 w czasie tzw. powszechnej społecznej kwarantanny, kiedy to zwykle zatłoczone miejsca wyglądały jak wymarłe.
- Najlepiej czuję się w fotografowaniu ludzi, ich historii. W tym przypadku, w pewnym sensie ze strachu oraz ze zdrowego rozsądku, nie robiłem tego. Postanowiłem poszukać innych metod opowiadania - zdjęcia z drona, krótkie filmy, czy wykorzystanie remiksu fotografii znalezionych w internecie, po części pozwoliło mi zapisać ten czas - wyjaśnia we wstępie do wystawy uznany fotograf dokumentalista Adrian Wykrota.
- Wystawę będzie można oglądać w naszym teatrze aż do 6 grudnia. Będzie ona ogólnodostępna - nie tylko dla widzów, którzy przyjdą na spektakle. Jesteśmy w trakcie dopracowywania szczegółowych godzin otwarcia wystawy w dni „niespektaklowe”, tak aby każdy bydgoszczanin, który zechce nas odwiedzić, mógł bezpiecznie obejrzeć wystawę - zapewnia Aleksandra Rzęska, specjalista ds. promocji i sprzedaży TPB.
W Teatrze Polskim Bydgoszcz spektakl „Susn” na żywo z Monachium
Tego samego dnia co wernisaż (godzinę później) odbędzie się projekcja kolejnego zagranicznego spektaklu Prapremier 2020 - tym razem widzowie obejrzą grany na żywo na scenie w Monachium spektakl „Susn”, w reż. Thomasa Ostermeiera, który nad wyraz aktualnie zabrzmi w kontekście odbywających się w całej Polsce protestów kobiet.
Sztuka autorstwa Herberta Achternbuscha opowiada o życiu młodej kobiety imieniem Susn, która traci swoją wolność w obliczu presji radykalnie chrześcijańskiej społeczności, w jakiej żyje i wobec której niezmiennie się buntuje. Publiczność obserwuje jej spowiedź, w której broni swojej silnej determinacji do opuszczenia kościoła. Bohaterka w swej wyrazistej narracji broni poglądu, że nie można żyć w społeczności, gdzie tylko wiara ustanawia granice człowieczeństwa. To intymna opowieść o przebudzeniu się w miejscu, które do pewnego momentu jawiło się jako najbardziej bezpieczne schronienie, ale nagle zaczyna stanowić najtrudniejszą do opuszczenia pułapkę. Po latach podróży dziewczyna postanawia jednak po raz kolejny zaprzeczyć sobie i powrócić do Boga, odnajdując w nim się na nowo. Spektakl opowiada o istocie rewolucji w życiu każdego człowieka jakby był to nieustanny proces, który należy przeprowadzać codziennie, a nie jeden dzień, który ma zmienić wszystko raz na zawsze.
W razie zamknięcia, spektakle bez wychodzenia z domu
Co, jeśli rząd ogłosi jesienny lockdown, zamykając dla publiczności m.in. instytucje kultury, w tym teatry?
- Przygotowujemy taki scenariusz działania, który pozwoli nam zaproponować widzom spektakle bez wychodzenia z domu. Chodzi m.in. o projekcję spektaklu „Susn”, ale także inne festiwalowe propozycje i spektakle TPB - odpowiada nam Aleksandra Rzęska.
Bilet do TPB kupisz online i w kasie
Dostępność biletów można sprawdzić na www.teatrpolski.pl - w zakładce „kup bilet”, a także w kasie TPB czynnej od środy do piątku 14.00-18.00 oraz godzinę przed spektaklem (tel.: 52 339 78 18, 885 60 70 90, [email protected]).
W listopadzie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
- „Pchła Szachrajka” w reż. Łukasza Gajdzisa - spektakl dla dzieci: 6.11. (pt.) godz. 10; 7.11. (sob.) godz. 16, 8.11. (niedz.) godz. 11
- „Mur” w reż. Justyny Sobczyk - 16.11. (pon.) godz. 11; 17.11. (wt.) godz. 19; 28.11. (sob.) godz. 19; 29.11. (niedz.) godz. 16
- „Trump i pole kukurydzy” Artur Pałyga, reż. Paweł Łysak- 25.11. (śr.) godz. 19; 26.11. (czw.) godz. 19; 27.11. (pt.) godz. 19 Godzinę przed każdym przedstawieniem, w scenografii działania performatywne.
- „Obserwacje” - inauguracja wystawy Adriana Wykroty 15.11. (niedz.) godz. 15, wydarzenie towarzyszące FPP Azyl 2020
- „Susn” - projekcja spektaklu Münchner Kammerspiele, 15.11. (niedz.) godz. 16, FPP Azyl 2020
