Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szwed (i nie tylko) pod Bydgoszczą wojować będzie hucznie - po raz piąty już w ten weekend!

Justyna Tota
Justyna Tota
Pierwszego dnia imprezy, czyli w sobotę o 18.00, bitwa ze Szwedami toczyć się będzie o dwór Dorpowskich w Ostromecku, czyli dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich
Pierwszego dnia imprezy, czyli w sobotę o 18.00, bitwa ze Szwedami toczyć się będzie o dwór Dorpowskich w Ostromecku, czyli dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich Archiwum Dariusz Bloch
Dwa dni, dwie bitwy, blisko 200 rekonstruktorów, konie, pirotechnika, turnieje z nagrodami, obozowisko wojskowe, muzyka, wioska dawnych zawodów i dawne zabawy dla dzieci, kramy z produktami regionalnymi, w tym ze szlachecką etykietą pitny miód i rzemieślnicze piwo... Przed nami piąty najazd szwedzki na Ostromecko.

Po rocznej przerwie powraca historyczne widowisko „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”, będące rekonstrukcją wydarzeń, jakie miały miejsce w Ostromecku w XVII w. Impreza odbędzie się po raz piąty i z okazji jubileuszu zapowiada się jeszcze ciekawiej niż w poprzednich latach.

- Spodziewamy się blisko 200 rekonstruktorów. Liczymy, że wśród nich będzie kilka osób z Węgier, Niemiec, Włoch i ze Słowacji. Będzie więcej koni (20 zamiast 4), pokazy husarzy i łuczników konnych. W tym roku pirotechnika też będzie z prawdziwego zdarzenia - zapowiada Krzysztof Kozłowski h. Jastrzębiec ze Stowarzyszenia Sarmackie Dziedzictwo, które wraz z MCK oraz Stowarzyszeniem AstArte organizuje największą imprezę XVII-wieczną w Polsce.

W sobotę imprezę rozpoczną turnieje (od 11.30), w których atrakcyjne nagrody przyciągają zainteresowanych rywalizacją z całego kraju.
- W turnieju łuczniczym do wygrania będzie ręcznie malowany krótki łuk turecki. Ta nagroda wzbudziła zainteresowanie wśród łuczników, biorących udział w miniony weekend w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Łucznictwie Tradycyjnym w Golubiu-Dobrzyniu. W turnieju szabli bojowej nagroda równie ciekawa, będzie to szabla bojowa wykonana przez kowala - zdradza nam Krzysztof Kozłowski.

Turniejom od południa będą towarzyszyć pokazy musztry, łucznictwa konnego czy husarii. Grupy rekonstrukcyjne po 16.00 zaczną się przygotowywać do najważniejszego punktu dnia, czyli zajęcia dworu Dorpowskich - dzisiejszego Pałacu Starego, tzw. Pałacu Mostowskich. Bitwa pod pałacem rozpocząć ma się o 18.00 i trwać godzinę. W międzyczasie można odwiedzić wojskowe obozowisko, by podpatrzeć przygotowania do walki (m.in. jak w warunkach polowych nad ogniskiem odlewało się ołowiane kule do muszkietów).

Będzie moc atrakcji dla dzieci, które w wiosce zawodów dawnych mogą, np. lepić z gliny różne naczynia, wyrabiać świece i inne rzeczy z wosku. Będzie też okazja podpatrzeć warsztat kowala czy płatnerza. Nie zabraknie także dawnych zabaw (np. przeciągania liny), kącika szermierza (w szermierce swych sił mogą spróbować maili i duzi - i nikt sobie krzywdy nie zrobi, bo szable będą gumowe) i wiele innych niespodzianek. Dla dorosłych będą m.in. kramy z regionalnymi produktami, w tym miód pitny (ze szlachecką etykietą) z Miodosytni i rzemieślnicze piwo z Browaru Fortuna - oba trunki szykowane specjalnie na imprezę w Ostromecku! Ponadto niezwykle bogaty w swym wachlarzu catering. - Kto będzie mieć przy sobie nieco grosiwa, ten z imprezy głodny z pewnością nie wyjdzie - zapewnia nasz rozmówca.

Muzyczny wieczór w Ostromecku rozpocznie się o 20.00, wystąpi zespół Percival (tak, tak - to ten sam zespół, który tworzy ścieżkę dźwiękową do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”) wprowadzi nas muzycznie w atmosferę wczesnego średniowiecza, czasy Słowian i wikingów, grając na rekonstrukcjach lub replikach dawnych instrumentów. Koncertowi zespołu towarzyszyć będzie fireshow grupy z Poznania.

Drugi dzień imprezy w niedzielę zacznie się o 10.30, pół godziny później wojsko uczestniczyć będzie we mszy św. w kościele parafialnym w Ostromecku. O 13.00 przy huku armat i wystrzałach z muszkietów wojska Czarneckiego zetrą się na łąkach ze Szwedami, broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. - Myślę, że napierające na siebie wojska z prawie dwoma setkami rekonstruktorów, końmi i oprawą pirotechniczną zrobią wrażenie - dodaje Krzysztof Kozłowski h. Jastrzębiec ze Stowarzyszenia Sarmackie Dziedzictwo.

Po bitwie odbędą się jeszcze konne pokazy - łucznictwa i husarii - oraz atrakcje dla całych rodzin podobnie jak w sobotę, tyle że krócej, bo do godziny 15.00-15.30.

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie AstArte, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta Bydgoszcz. Turniej łuczniczy, jak i szermierczy odbywa się pod patronatem i przy wsparciu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat medialny sprawuje „Express Bydgoski”.

Orientacyjny godzinowy plan imprezy:
Sobota, 12 sierpnia:
11.00 - oficjalne otwarcie imprezy
11.30 - rozpoczęcie turniejów: szabli i kulinarnego i łuczniczego
12.00-16.00 - pokazy poszczególnych grup rekonstrukcyjnych
15.00 - pokaz łucznictwa konnego,
16.00 - pokaz husarii,
18.00 - bitwa pod Starym Pałacem
20.00 - koncert zespołu Percival
21.30 - pokaz fireshow

Niedziela, 13 sierpnia:
10.30 - otwarcie imprezy,
11.00 - Msza Święta w kościele parafialnym,
12.30 - nagrody dla zwycięzców w turniejach
13.00 - bitwa niedzielna
14.15 - pokazy konne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!