Wszystko za sprawą wydarzenia "Dowgird nad Kanałem Bydgoskim". Na tę niesamowitą imprezę zaprosili mieszkańców Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego i Sarmackie Dziedzictwo we współpracy z Miastem Bydgoszcz. W organizację włączyli się też wolontariusze z III LO w Bydgoszczy.
Pomysłodawcami wydarzenia byli Tomasz Izajasz, kustosz muzeum i Krzysztof Kozłowski z Sarmackiego Dziedzictwa.
- Leonard Pietraszak, który zmarł w lutym br., na każdym kroku podkreślał swoje związki z Bydgoszczą. To Honorowy Obywatel Bydgoszczy i absolwent III LO. Stworzył wiele wspaniałych kreacji aktorskich, dlatego po jego śmierci postanowiliśmy pielęgnować o Nim pamięć - mówi Krzysztof Kozłowski z Sarmackiego Dziedzictwa, który ściśle współpracuje z Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Obozowisko szlacheckie i moc atrakcji dla mieszkańców
Serial "Czarne chmury" i przygody pułkownika Krzysztofa Dowgirda, którego zagrał Leonard Pietraszak, znają prawie wszyscy.
- Właśnie dlatego tym serialem i wydarzeniem "Dowgird nad Kanałem Bydgoskim" chcemy rozpocząć cykl, który przypominać będzie bydgoszczanom twórczość tego wspaniałego aktora i przybliży jego postać - mówi Krzysztof Kozłowski. - Przekazano nam, że pani Wanda Pietraszak, wdowa po zmarłym aktorze, bardzo ucieszyła się na wiadomość, że chcemy kultywować pamięć o jej małżonku.
Podczas dwudniowej imprezy nad Kanałem Bydgoskim na mieszkańców czekało moc atrakcji. Można było zobaczyć, jak wyglądało obozowisko szlacheckie. Nie zabrakło również scenek rodzajowych, pojedynków, wystrzałów z XVII-wiecznej broni palnej. Przygotowano także gry i zabawy dla dzieci z tamtego okresu historycznego.
Na Bulwarze Sebastiana Malinowskiego stanęło kino letnie. Maraton serialu "Czarne chmury" zarówno w sobotę, jak i w niedzielę poprzedził krótki wykład z pokazem na temat historii ujętej w serialu. Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się np. w jakiej sytuacji w XVII wieku znalazła się Rzeczypospolita, dlaczego bohater serialu przeżywał takie perturbacje. Nie zabrakło też ciekawostek.
Szermierze walczyli o szablę Leonarda Petraszaka
- Niewielu wie, że postać pułkownika Dowgirda, w którego rolę wcielił się Leonard Pietraszak, ma swojego historycznego odpowiednika - mówi Krzysztof Kozłowski, który poprowadził wykład. - Był nim pułkownik Krystian Ludwik Kalkstein. Jego historia jest tragiczna, bo został zabity przez Prusaków. Uprowadzono go, torturowani i ścięto.
W serialu "Czarne chmury" nie brakuje scen walk, pościgów, ale i pojedynków, dlatego podczas wydarzenia "Dowgird nad Kanałem Bydgoskim" w niedzielę (27 sierpnia) odbył się "Turniej szabli historycznej o szablę Leonarda Pietraszaka". W turnieju szermierczym, który poprowadziła Szkoła Fechtunku Historycznego Salut z Poznania, wzięli udział szermierze w strojach historycznych z XVII wieku.
Mieszkańcy mogli także spotkać się i porozmawiać z rekonstruktorami, którzy przyjechali do Bydgoszczy, m.in., z Poznania, Warszawy, ale także z naszego regionu. Chętni mieli możliwość np. spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku, czy sprawdzenia swoich umiejętności szermierczych. Można było też zobaczyć, jak mincerz wybijał monety.
W niedzielę (27 sierpnia) odbył się również koncert muzyki dawnej i nawiązującej do serialu "Czarne chmury" w wykonaniu poznańskiego trio folkowego Ażdaja.
Projekt "Dowgird nad Kanałem Bydgoskim był współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.
Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi
