Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na antyszczepionkowców - Jarosław Reszka recenzuje książkę Jacka Hugo-Badera

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Jacek Hugo-Bader ze stylem felietonowym radzi sobie nie gorzej, niż ze stylem reportażowym
Jacek Hugo-Bader ze stylem felietonowym radzi sobie nie gorzej, niż ze stylem reportażowym
Gdy wpiszemy w okno wyszukiwarki „C19”, to jako pierwszy ukaże się nam odsyłacz do strony „Grupa C19. Analiza przyczyn i skutków związanych z COVID-19”. Pod tym adresem w połowie maja znaleźć można było duży nekrolog doktora Zbigniewa Hałata, epidemiologa, byłego wiceministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także współzałożyciela Grupy C19. Pod nekrologiem widniał link do protestu, który Grupa C19 skierowała do prezesa TVP SA jako reakcję na zdjęcie z anteny programu publicystycznego Jana Pospieszalskiego - „Warto rozmawiać”. Jeszcze niżej znajdował się krótki manifest grupy. Czytamy w nim m.in.:

„Zachorowalność Polaków na covid-19 i prowadzona przez polski rząd aktywność prawna, polityczna i epidemiologiczna, zmuszają nas do działania. Decyzje rządu, tłumaczone Polakom tzw. „pandemią”, budzą w nich wątpliwości, opór i podejrzenie o niejednoznaczne cele tych działań. (...) Naszym celem jest także wpływanie na rządzących, aby nie były łamane prawa obywateli pod egidą covid-19”.

Na samym dole strony zamieszczono zaś adres mailowy do korespondencji. Przez tę stronę i ten adres przeszedł kilka miesięcy wcześniej doświadczony reportażysta Jacek Hugo-Bader. Nawiązał kontakt z najbardziej znanymi postaciami z liczącej niewiele ponad 30 osób Grupy C19. Niektóre zgodziły się na dłuższe rozmowy. Tak powstał trzon książki „Strażnicy wolności”, w której ostatnie zdania autor wystukał całkiem niedawno, bo w marcu tego roku.

Czy w ten sposób powstała książka reporterska? Tu można mieć wątpliwości. Reporter zachowuje, a przynajmniej stara się (lub udaje, że stara się) zachować bezstronność. Przytacza opisy sytuacji i wypowiedzi bohaterów, wnioski pozostawiając czytelnikom. Tego zaś w „Strażnikach wolności” autor nie czyni. W wypadku Jacka Hugo-Badera trudno byłoby przyjąć hipotezę, że to warsztatowe niedociągnięcie. Domyślić się można, iż autor uznaje działalność Grupy C19 i wielu innych ruchów, umownie zwanych antyszczepionkowcami, za tak groźne społecznie, że nie ma racjonalnych i etycznych podstaw, by zachowywać bezstronność wobec ich działań. Z tego zapewne powodu „Strażnicy wolności” są raczej rozwiniętym do formatu książki felietonem. A że Jacek Hugo-Bader ze stylem felietonowym radzi sobie nie gorzej, niż ze stylem reportażowym, to powstała książka dowcipna, dosadna, lecz niekoniecznie obiektywna.

Sylwetki co znamienitszych członków Grupy C19, w tym kilku profesorów i jednego europosła, zostały przedstawione w kolejnych rozdziałach. Jej fabularnym kręgosłupem jest korespondencja z bodaj najbardziej znanym przedstawicielem C19. Jego jednego z niewiadomych powodów autor nie wymienia z nazwiska, choć w tajemniczym naukowcu łatwo rozpoznać alergologa, prof. dr. hab. Ryszarda Rutkowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jacek Hugo-Bader, Strażnicy wolności, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera