Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Bydgoszczy będzie rozśpiewane, międzypokoleniowe i aktywne [lista wydarzeń]

Justyna Tota
Justyna Tota
Z okazji Dnia Niepodległości koncert pieśni patriotycznych 8 listopada odbył się w Sali im. Mariana Rejewskiego bydgoskiej Delegatury IPN. Wystąpili: Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy (zespół kameralny), soliści - Justyna Gęsicka (mezzosopran), Krzysztof Zimny (tenor) oraz Bernard Mendlik (bas) - dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Akompaniował Rafał Tworek.
Z okazji Dnia Niepodległości koncert pieśni patriotycznych 8 listopada odbył się w Sali im. Mariana Rejewskiego bydgoskiej Delegatury IPN. Wystąpili: Chór Akademicki UKW w Bydgoszczy (zespół kameralny), soliści - Justyna Gęsicka (mezzosopran), Krzysztof Zimny (tenor) oraz Bernard Mendlik (bas) - dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Akompaniował Rafał Tworek. Dariusz Bloch
Można pójść na koncert, wejść do czołgu, wyruszyć w przejazd swoim klasykiem albo aktywnie pokonać 11 kilometrów i dostać specjalną (wirtualną) odznakę - sposobów na to, by w Bydgoszczy uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest wiele.

Świętowanie można rozpocząć już od czwartku (10.11.) od godz. 17, gdyż Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy (pl. Kościeleckich 6) tradycyjnie zaprasza w swe progi na Wigilię Święta Niepodległości - będzie szczypta wiedzy historycznej przekazana w krótkiej prelekcji Gdzie ta Polska?, jaką wygłosi historyk mgr Adam Szefer. Nie zabraknie popularnych utworów patriotycznych, które będzie okazja zanucić z Żeńskim Chórem Kameralnym Belcanto. Natomiast młodzi wokaliści (7-14 lat) m.in. z piosenkami żołnierskimi wystąpią w koncercie finałowym III Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

Zdjęcia z koncertu:

Tworzenie kotylionów, historyczni rekonstruktorzy, zwiedzanie i gorąca czekolada w Muzeum Kanału Bydgoskiego

Koncertowo - również w czwartek (10.11.) od godz. 10 - obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Parafii Św. Wojciecha (ul. Kanałowa 6) rozpoczyna Muzeum Kanału Bydgoskiego wraz ze społecznością III LO. Natomiast w dniu narodowego święta - 11 listopada - organizatorzy zapraszają na „Międzypokoleniowy kotylion niepodległościowy” - najpierw odbędzie się uroczysta msza św. w Parafii Św. Wojciecha (godz. 10) i następnie na koncert pieśni patriotycznych wykonaniu uczniów z grupy lokalnej pod batutą Piotra Górskiego, licealistów z "Trójki" oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Od godziny 12.00 do 16.00 świętowanie przeniesie się do Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolnej 10), gdzie w zaaranżowanej kawiarence międzywojennej oraz wojskowej kancelarii spotkamy rekonstruktorów historycznych; będą warsztaty tworzenia biało-czerwonych kotylionów czy zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Będzie też okazja do wspomnień w starym kinie, śpiewu i wspólnego spędzenia czasu przy gorącej czekoladzie i słodkim poczęstunku.

Muzeum Wojsk Lądowych zaprasza do wspólnego świętowania 11 listopada w godz. 10-16, wstęp wolny
Muzeum Wojsk Lądowych zaprasza do wspólnego świętowania 11 listopada w godz. 10-16, wstęp wolny Arkadiusz Wojtasiewicz

Wejdź do czołgu, złóż karabinek AK, zobacz pojazdy i wystawy w Muzeum Wojsk Lądowych

Do wspólnego świętowania 11 listopada w godz. 10-16 zaprasza także Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy - w siedzibie przy ul. Czerkaskiej 2 będzie można wejść do czołgu T-72, rozłożyć i złożyć karabinek AK, wziąć udział w konkursie historycznym oraz zobaczyć pokaz pojazdów M3 Scout Car oraz Daimler Dingo Mk. III. Dla zwiedzających będą dostępne również wystawy: „Od Cedyni do Karbali", „Uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych", „Nabytki" oraz „NE PUERO GLADIUM. Miecza dziecku nie dawaj".

Śpiewanie z harcerzami, rozdawanie niepodległościowych kotylionów i Bydgoski Bieg Niepodległości

W centrum Bydgoszczy w Święto Niepodległości będzie okazja pośpiewać z harcerzami z bydgoskiego ZHR, których koledzy z Zrzeszenia Harcerskiego Piątka.PL najpierw w nocy z 10 na 11 listopad przyozdobią kwatery i miejsca pamięci bohaterów walczących o naszą wolność.

Na ul. Mostowej i Starym Rynku w godz. 13-15 spotkamy hostessy rozdające biało-czerwone kotyliony. Natomiast o godzinie 15 z placu Wolności wystartuje niemal 1500 osób, którym można przyjść kibicować na miejskiej trasie Bydgoskiego Biegu Niepodległości.

Dla wszystkich lubiących aktywność także przygotowano świąteczny akcent - kto 11 listopada pokona pieszo czy maszerując z kijkami, rowerem lub biegnąc minimum 11 km, korzystając z bezpłatnej aplikacji Aktywne Miasta, ten otrzyma specjalną wirtualną odznakę.

11 listopada w Myślęcinku trening, a spod hali Łuczniczka dawne pojazdy ruszą w Klasyczny Przejazd Pamięci

Amatorów biegania na wspólny trening z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaprasza do Myślęcinka Spartan Training Group Bydgoszcz: - Spotkajmy się w dniu 11 listopada o godzinie 11.11 i wspólnie pokonamy 11,11 km. Mile widziane akcenty biało-czerwone. Spotykamy się obok mini-golfa - podają organizatorzy.

Zabytkowe pojazdy przyozdobione biało-czerwonymi akcentami 11 listopada o godz. 12 spod bydgoskiej hali Łuczniczki już po raz czwarty wyruszą w Klasyczny
Zabytkowe pojazdy przyozdobione biało-czerwonymi akcentami 11 listopada o godz. 12 spod bydgoskiej hali Łuczniczki już po raz czwarty wyruszą w Klasyczny Przejazd Pamięci archiwum Filip Kowalkowski

Z kolei miłośnicy motoryzacji 11 listopada przystroją swe pojazdy biało-czerwonymi flagami, by o godz. 12 z parkingu spod HSW „Łuczniczka” ruszyć w Klasyczny Przejazd Pamięci, zapalając znicze na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego czy na cmentarzu Nowofarny, gdzie spoczywają żołnierze walczący w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz powstańcy wielkopolscy. - Następnie ruszymy w kierunku Tryszczyna i na koniec złożymy znicze pod pomnikiem w Osówcu - informuje Prywatne Muzeum Historii i Techniki Baza Maszynowa w Kruszynie, której organizuje przejazd już po raz czwarty. - Gminny Ośrodek Kultury w Sicienku organizuje spotkanie z Arkadym Fiedlerem, na które udamy się po zakończeniu przejazdu. Na miejscu będzie możliwość ogrzania się przy ognisku, a kto chce, może zabrać ze sobą kiełbaskę czy inny przysmak do upieczenia.

Gęsina na stole w Pałacu, a w „Orle" Dzień Polskiego Kina

Na Listopadową Lekcję Muzyki w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy biletów już brak, ale... do 13 listopada włącznie Pałace Ostromecko zapraszają na kulinarne świętowanie - oczywiście z gęsiną w roli głównej - połączone z prezentacją nowego menu. Natomiast Kino Orzeł MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14) bierze udział w ogólnopolskiej akcji kin studyjnych Dzień Polskiego Kina i w czwartek (10 listopada) zaprasza na takie seanse, jak: „Lombard” w reż. Łukasza Kowalskiego (godz. 15.15), „Brigitte Bardot Cudowna” (godz. 17) w reż. Lecha Majewskiego oraz „Cudowne życie” w reż. Lecha Majewskiego (godz. 19.15 - seans poprzedzi zapowiedź aktorki Małgorzaty Witkowskiej). Bilety wstępu kosztują 12/15 zł.

Pianiści Konkursu Paderewskiego w Bydgoszczy 11 listopada wykonują utwory wielkiego Polaka, patrioty i wirtuoza

Melomani natomiast z pewnością wybiorą się do sali koncertowej Akademii Muzycznej (przy ul. Gdańskiej 20) bądź zasiądą przed ekranami komputerów lub urządzeń mobilnych z dostęp do internetu, by śledzić występy utalentowanych pianistów z całego świata w ramach trwającego XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Akurat 11 listopada od godz. 10 rozpoczyna się II etapu konkursowych przesłuchań, podczas którego młodzi wirtuozi fortepianu obowiązkowo wykonują utwory patrona konkursu - Ignacego Jana Paderewskiego - wielkiego patrioty, męża stanu i wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora. Wstęp wolny, transmisja na żywo na na: www.konkurspaderewskiego.pl, Facebooku @PaderewskiCompetitionBydgoszcz, YouTube Paderewski International Piano Competition.

O autorze Mazurka Dąbrowskiego na wystawie w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku w Bydgoszczy

W tym roku minęła 200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego, który jest autorem Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, powszechnie znanej jako Mazurek Dąbrowskiego, od 1926 roku oficjalnie nasz hymn narodowy. Kim był twórca Mazurka?

- Był jednym z najwybitniejszych Polaków przełomu XVIII i XIX wieku. Prawnik, działacz polityczny i społeczny, uczestnik powstania kościuszkowskiego, wraz z Henrykiem Dąbrowskim organizował Legiony Polskie we Włoszech w 1797 r. Przyczynił się do powstania Księstwa Warszawskiego (1807). Wybicki to także poeta, publicysta, dramaturg, autor librett operowych i pamiętnikarz - przypomina WiMBP w Bydgoszczy i zaprasza do gmachu Biblioteki Głównej przy Starym Rynku, gdzie do końca listopada prezentuje wystawę „Józef Wybicki (1747-1822). Autor nie tylko hymnu narodowego”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera