Jeszcze tylko do poniedziałku włącznie można wybrać się w niezwykłą podróż „Tu i tam”, oglądając akwarele pędzla Adama Papke. Na tym jednak nie koniec święta akwareli w bydgoskiej Galerii Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów. Poniedziałkowy finisaż (godz. 18) wystawy Adama Papke stanie się bowiem początkiem 5. Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych „Architektura i woda”, organizowanych przez prof. Macieja Świtałę dla studentów wydziałów projektowych uczelni wyższych. Przyszli projektanci z Bydgoszczy i innych miast, w tym także jedna osoba z Lwowa, wyruszą w plener malarski prowadzony przez Ryszarda Rogalę, prezesa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, do których należy też Adam Papke. Co więcej, „Akwarela - zapis chwili” Ryszarda Rogali zostanie zaprezentowane na autorskiej wystawie w Galerii Wieży Ciśnień, wernisaż już w środę - również o 18.00.
- Znowu zobaczymy mistrzowskie zapisy podróży, wzruszające, barwne obrazy świata, jednak odmienne, bo kreowane przez inną osobowość. Adama Papke jest malarzem, Ryszard Rogala architektem i to w pewnym stopniu wyznacza charakter ich obrazów. Ryszard Rogala podkreśla, że pracuje w plenerze, rozkłada swój warsztat i maluje, z wielką przyjemnością obcując z ludźmi, zachwycony danym elementem architektury - podwórkiem, balkonem czy fragmentem ulicy. Co prawda, architektura pojawia się także w obrazach Adama Papke, ale kojarzy się z szerszym pejzażem - wyjaśnia Hanna Mierzwa z Galerii Wieży Ciśnień.

Ryszard Rogala uczestniczy w plenerach nie tylko w Polsce, ale i m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, na Białorusi czy Ukrainie. Od wtorku Ryszarda Rogalę - po raz kolejny otoczonego studentami, pilnie podpatrującymi warsztat mistrza - będzie można spotkać gdzieś w Bydgoszczy. Te warsztaty są wręcz traktowane jako misja. Dlaczego akwarela jest istotna w przypadku przyszłych projektantów?

- Objaśnił to prof. Maciej Świtała, który od 5 lat współpracuje z Ryszardem Rogalą, zapraszając go do prowadzenia Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych pod auspicjami Kierunku Architektury Wnętrz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Otóż, akwarela jako technika bliska jest szkicowi, a to ważne, by projektant miał rękę do nakreślenia pędzlem lub ołówkiem swej wizji. Przyszły projektant powinien czuć architekturę, samo tworzenie wizualizacji w programie komputerowym jest czymś martwym. Oczywiście, w projektowaniu funkcjonalność jest główną wytyczną, lecz dobry projekt winien być też kreacją - dodaje Hanna Mierzwa.
Warto dodać, że Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich od pięciu lat jest w Konfederacji Europejskiej Akwarelistów - ECWS. Zatem, m.in., prace obu goszczących w Bydgoszczy artystów sławią polską sztukę w technice akwareli na całym Starym Kontynencie i nie tylko.
Zarówno Adama Papke, jak i Ryszarda Rogalę będzie można spotkać w Galerii Wieży Ciśnień już w poniedziałkowy wieczór.
8 (pon.) i 10 maja (śr.), g. 18.00 - finisaż wystawy Adama Papke i wernisaż Ryszarda Rogali, Galeria Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 1), wstęp wolny
Adam Papke jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W 1993 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią reklamową oraz projektowaniem graficznym. Specjalizuje się w technice akwareli. Jest Członkiem Zarządu STOWARZYSZENIA AKWARELISTÓW POLSKICH. Prace Adama Papke znajdują się w zbiorach muzeów oraz zbiorach prywatnych w Polsce i innych krajów, jak np. Niemcy, USA, Kanada, Japonia, Hiszpania, Ukraina, Francja, Szwecja, Litwa, Peru, Norwegia, Włochy, Wielka Brytania.
Ryszard Rogala urodził się w Łodzi. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studia uzupełniające na Uniwersytecie Technicznym i Akademii Sztuk Użytkowych w Wiedniu. Jest czynnie działającym architektem i właścicielem firmy projektowej STUDIO „R”. Od 1978 roku jest starszym wykładowcą w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Ryszard Rogala jest prezesem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, które w 2012 roku weszło do Konfederacji Europejskiej Akwarelistów – ECWS.
Kuratorem ekspozycji prac Ryszarda Rogali w Galerii Wieży Ciśnień jest profesor Maciej Świtała.
