Wieżę Ciśnień przy ul. Filareckiej 1 odwiedzili już parokrotnie. Zresztą, będąc w Bydgoszczy, zwiedzili nie tylko ją - podczas zeszłorocznej majówki na ich trasie znalazła się także wieża ciśnień w Łęgnowie, na Dworcu Bydgoszcz Główna czy w pobliżu Dworca Bydgoszcz Towarowa. W podobny sposób "odkryli" kilkadziesiąt wież ciśnień nie tylko w Polsce.
- Nasza przygoda z wieżami ciśnień rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Jak dotąd podczas podróży udało nam się dokonać twórczej eksploracji kilkudziesięciu wież ciśnień na terenie kraju oraz poza jego granicami- w Irlandii. Wyprawy do wież stały się kluczowym elementem projektu AQUAPRESJA, pomogły nadać mu szerszy wymiar. Losy wież ciśnień splatają się z życiem ludzi z nimi związanych, a ich opowieści inspirują do pracy twórczej. Każdy z obiektów okazał się inny, zarówno pod względem architektury, jak i obecnej funkcji. Zainspirowani industrialnym charakterem wież ciśnień oraz ich indywidualnymi historiami rozpoczęliśmy pracę twórczą, której efektem są wystawy - wyjaśnia trójka artystów Katarzyna Wendland, Alicja Wieczorek i Grzegorz Wawrzyńczak.
Artyści uznali, że najlepszym miejscem na ekspozycje sztuki AQUAPRESJA będą wieże ciśnień. Dlatego wystawa ta wyruszy w kraj (a może i nawet świat), by w wieżach ciśnień mówić o nich, pokazywać i prowadzić twórcze działania (warsztaty, akcje plastyczne) na ich temat. Pierwsza prezentacja projektu AQUAPRESJA odbyła się pod koniec stycznia tego roku w toruńskiej wieży ciśnień na Bielanach. Na co dzień ten obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających, więc - jak podkreślają artyści - wystawa była świetną okazją, by wszyscy lepiej poznali toruńską wieżę ciśnień również od środka.
Ekspozycja w bydgoskiej wieży ciśnień będzie drugą prezentacją, stąd też wystawa jest nazwana AQUAPRESJA 02. Wystawa ta nie będzie jednak identyczna jak w Toruniu, bowiem w zamyśle artystów jest rozwijać ekspozycje o kolejne prace. Można powiedzieć, że ta wystawa w żadnej z wież ciśnień nie będzie taka sama. W Bydgoszczy będzie wyjątkowo wyeksponowana, bo w Polsce niewiele wież ciśnień prowadzi galerię, jak Muzeum Wodociągów w obiekcie przy ul. Filareckiej 1. Wreszcie sama ekspozycja jest bardzo różnorodna.
- Prezentowane prace są z różnych dziedzin sztuki. Wśród obrazów wież ciśnień jest m.in. grafika wektorowa Grzegorza Wawrzyńczaka (tworzy on też plakaty promujące każdą z wystaw cyklu AQUAPRESJA), będą "świetlne" obrazy, media rysunkowe na kamiennym papierze, instalacje (kompozycje) dźwiękowe, fotografie, na których można zobaczyć m.in. naszą wieżę ciśnień. Na ekranach wyświetlane będą dźwiękowe filmy i prezentowana dokumentacja z wypraw do wież, które artyści z grupy PIŃATA odwiedzili - zdradza nam Hanna Mierzwa z Galerii Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów.
Artyści bardzo liczą na to, że podczas piątkowego wernisażu spotkają wielu podobnych im pasjonatów wież ciśnień bądź zainteresują nimi zwiedzających na tyle, by wspólnie podyskutować i może nawet zadbać o przyszłość tych zabytkowych obiektów.
Wernisaż przy ul. Filareckiej 1 rozpocznie się w piątek (17 marca) o godz. 18, wstęp wolny. Wystawę będzie można zwiedzać do 8 kwietnia.
Ekspozycją w ramach projektu AQUAPRESJA towarzyszy blog prowadzony przez artystów. Więcej o projekcie AQUAPRESJA

