Maraton wernisaży na dobrą sprawę rozpoczął się wczoraj w Galerii Kantorek, gdzie Ryszard Czajkowski zaprezentował malarski cykl „Kilka krótkich SMS-ów na zakończenie lata”, które oglądać można do 16.09.
A już dziś, w samo południe, otwarcie kolejnej wystawy - w Spichrzu Muzeum Okręgowego (ul. Grodzka 7-11) zobaczymy ponad 150 dzieł 77 autorów, wybranych spośród rekordowej liczby ponad 600 prac nadesłanych na XI Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki. Na wystawie zobaczymy tzw. sztukę naiwną, której twórcami są artyści bez wykształcenia plastycznego, ale za to mający samorodny talent, dla których sztuka jest często terapią i czymś, co pozwala im komunikować się z innymi. - Bydgoski konkurs to była pierwsza w Polsce tak spektakularna próba zebrania twórczości malarskich outsiderów i pokazania ich szerokiej publiczności - podkreśla Katarzyna Wolska, kierownik Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej K-PCK, organizatora konkursu. Warto dodać, że dziś podczas wernisażu premierowo pokazany zostanie film dokumentalny „Melkowany świat Genowefy Magiery” - jednej z najciekawszych osobowości ostatniego konkursu.
Z potrzeby serca tworzy także Grażyna Szlachta - w młodości niespełniona malarka, teraz, jako dojrzała kobieta, rozwija swą pasję. Doskonaliła swój warsztat w Atelier Procesów Twórczych „Apetyt”, prowadzonym przez Kubę Elwertowskiego. W środę o 18.00 zaprasza na swoją drugą malarską wystawę pt. „Energia świata kolorów” w Galerii Wieży Ciśnień.

Materiały Galerii Miejskiej bwa
Podwójny wernisaż - także w środę o 18.00 - szykuje się w Galerii Miejskiej bwa. Grzegorz Pleszyński zaprezentuje „Punkty... Znaki... Obrazy”. Jak mówi artysta, ta wystawa to proces. Otóż, widzenie świata zaczynamy budować od punktów (tych uniwersalnych, i tych dopiero odkrywanych), łącząc je tworzymy znaki (ten sam znak może mieć inne znaczenie dla różnych kultur), znaki zaś budują obraz (zależny od kultur). Tak w skrócie wygląda projekcja świata w naszym umyśle, co na różny sposób obrazować będą prace Pleszyńskiego.

Materiały Galerii Miejskiej bwa
Projekcja będzie też głównym elementem drugiej z wystaw pt. „Włącznik” bydgoszczanki Natalii Kozieł. Artystka sięga po stare filmowe projektory, rzutniki na slajdy i grafoskopy, by przy ich pomocy tworzyć projekcje-kolaże. - Mój świat jawi się dopiero przez włączenie silnej wiązki światła. Widoczny tylko wtedy, kiedy zostanie o to poproszony, istniejący tak długo, dopóki znowu ktoś go nie wyłączy - wyjaśnia Natalia Kozieł, która zaprezentuje też czarno-białe grafiki w technice karborundu.
W niezwykłą przestrzeń „Ogrodu podwodnego” zaprosi w czwartek Justyna Jułga. Ściany sal Galerii Wspólnej MCK obrastają już barwne koralowce, gąbki, ukwiały i inne podwodne żyjątka, które artystka wynurzała z pokładów farb od 18 lipca pracując po kilka godzin dziennie. To już druga taka instalacja malarska artystki, która 2 lata temu ściany sali galerii bwa przeobraziła w las deszczowy.

Materiały Galeria Wspólna MCK
Co? Gdzie? Kiedy?
20.08. (sob.) godz. 12 XI Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki, Spichrze Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (ul. Grodzka 7-11), wystawa czynna do 25 września.
24.08. (śr.) godz. 18 wystawa malarska Grażyny Szlachty pt. „Energia świata kolorów” , Galeria Wieży Ciśnień (ulicy Filareckiej 1 ), ekspozycja czynna do 15 września.
24.08. (śr.) godz. 18 Natalia Kozieł „Włącznik” oraz Grzegorz Pleszyński „Punkty... Znaki... Obrazy”, Galeria Miejska bwa (ul. Gdańska 20), wystawy czynne do 20 września.
25.08. (czw.) godz. 19 „Ogród podwodny” - instalacja malarska Justyny Jułga, Galeria Wspólna MCK (ul. Batorego1/3), ekspozycja czynna do 9 września.
Na wszystkie wernisaże wstęp wolny.
