Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają XI Europejskie Spotkania Artystyczne [wstęp wolny]

Justyna Tota
Justyna Tota
Szczegółom dzieła Jana Matejki „Chrzest Polski" przyjrzymy się w niedzielę w hali pomp
Szczegółom dzieła Jana Matejki „Chrzest Polski" przyjrzymy się w niedzielę w hali pomp Wikipedia: Ewa Suchodolska, Marek Wrede (1998). Jana Matejki Dzieje cywilizacji w Polsce. Zamek Królewski w Warszawie. ISBN 83-7022-093-2
Festiwal Wielu Sztuk w piątek i sobotę w MCK Pałacu w Ostromecku, w niedzielę w Hali Pomp Muzeum Wodociągów. Trzy polskie artystki z Paryża przywiozły ze sobą muzykę Chopina, śpiew i filmy. Bydgoscy studenci UTP, Akademii Muzycznej oraz uczniowie Gimnazjum nr 9 też będą mieć swój artystyczny wkład.

Ten festiwal zrodził się z pasji do poezji, malarstwa i muzyki uznanej wiolonczelistki i pedagoga prof. dr Barbary Marcinkowskiej, która jest inicjatorką oraz dyrektor artystyczną Europejskich Spotkań Artystycznych - od 2009 r. odbywających się w Bydgoszczy i Ostromecku. W piątek rozpoczyna się XI edycja festiwalu, którą prof. Marcinkowska chce oddać hołd Polakom, będącym na obczyźnie ambasadorami polskiej kultury.

Barbara Marcinkowska jako prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprosiła trzy artystki, mieszkające w Paryżu. Jedną z nich jest pianistka o międzynarodowej renomie - Ewa Osińska, która w piątek o 18.45 zagra m.in. walce i mazurki Fryderyka Chopina. Ten koncert nie mógłby odbyć się w innym miejscu jak tylko w Pałacu Starym w Ostromecku, gdzie znajduje się najcenniejsza w Polsce kolekcja fortepianów. Twórczość Chopina w Paryżu przed koncertem (18.00) przybliży nam muzykolog Agata Mierzejewska, która po występie Ewy Osińskiej poprowadzi rozmowę z pianistką (19.30) - posiadaczką dwóch ostatnich listów Fryderyka Chopina.

Bohaterką drugiego dnia XI Europejskich Spotkań Artystycznych będzie znakomita śpiewaczka, reżyser operowy i filmowy - Maria Sartova, z którą sobotnie spotkanie w Pałacu w Ostromecku o 17.00 przeplatane będzie fragmentami koncertów i spektakli. Godzinę później zobaczymy film o bohemie paryskiej w reż. Marii Sartovej pt. „Paryskie salony marzeń”.
W niedzielę Festiwal Wielu Sztuk przeniesie się do Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242). Dzień otworzy koncert (11.00) uczestników Master classes, którzy swój warsztat doskonalili pod okiem: Ewy Osińskiej (fortepian), Marii Sartovej (śpiew) i Barbary Marcinkowskiej (wiolonczela).

Nasz wzrok w Hali Pomp przyciągać będzie wystawa akwarel, powstałych podczas ogólnopolskich warsztatów studenckich „Architektura i Woda” z okazji 670-lecia Bydgoszczy. Po raz czwarty zorganizował je dr hab. Maciej Świtała, prof. nadzw. U TP w Bydgoszczy. Na ekspozycji (wernisaż o 15.30) 10 prac jest autorstwa studentów m.in. z UTP, będą też obrazy Ryszarda Rogali - nie tylko architekta, ale i znakomitego akwarelisty, który poprowadził warsztaty w Bydgoszczy. Będzie też nawiązanie do 1050. rocznicy chrztu Polski. Przyjrzymy się, jak to wydarzenie przedstawia Jan Matejko. Rozszyfrować dzieło o 16.00 pomoże nam dr hab. Anna Bochenek - prof. nadzw. UTP. I choć obrazu fizycznie nie będzie, ekran na którym zostanie wyświetlony, będzie odpowiadał realnym wymiarom dzieła. Zaś Młodzież z Gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy o 16.30 z aktorskim kunsztem i przy dźwiękach gitary zaprezentuje nam przekrój polskiej poezji - od Mikołaja Reja po Jana Pawła II.

Zwieńczeniem dnia i festiwalu o 18.00 będzie koncert trzeciej zaproszonych z Paryża artystek - Elżbiety Bocianowskiej, która w latach 1994-2013 jako Ella Ritz była gwiazdą kabaretu „La Belle Epoque”. Podobnie jak bawiła paryską publiczność, tak i w Hali Pomp zaśpiewa światowe przeboje w oryginale i po polsku. Artystce towarzyszyć będzie przy fortepianie Aldona Krasucka.

O 670-letniej Bydgoszczy 27 bm. usłyszą w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Podczas koncertu z tej okazji pod honorowym patronatem prezydenta Bydgoszczy wystąpi bydgoski duet fortepianowy Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela, wyświetlony będzie również film „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”. Wydarzenie w Paryżu organizuje prof. Barbara Marcinkowska.
Organizatorem trzech festiwalowych dni w Bydgoszczy i Ostromecku jest Fundacja Kultury „Kalejdoskop”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!