Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Świat poza czasem” otworzy wernisaż online w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Fotografia pt. Krzywa - z lewej wykonana przez artystę podczas warsztatów w Beskidzie w 2002 roku, po prawej - w 2019 r.
Fotografia pt. Krzywa - z lewej wykonana przez artystę podczas warsztatów w Beskidzie w 2002 roku, po prawej - w 2019 r. Marek Noniewicz
Po raz pierwszy w 70-letniej historii Galerii Miejskiej bwa 9 kwietnia o godz. 18 wernisaż odbędzie się online. - Nie będzie fizycznego kontaktu widzów z dziełami sztuki i artystą. Na szczęście, samą wystawę i rozmowę z Markiem Noniewiczem możemy pokazać na naszej stronie internetowej, Facebooku i You Tube - zapowiadają kuratorzy bwa. Offline, w formie papierowej, jest tylko katalog wystawy.

Zdjęcia już oprawione, prace nad katalogiem zakończone, wizja aranżacji wystawy od dawna ustalona, dlatego - jak nam zdradzono - podjęto decyzję: robimy wernisaż online. W trybie online, bo jak wiadomo, w dobie epidemii instytucje kultury zwykle stojące otworem, musiały zostać zamknięte dla zwiedzających.

I tak oto w czwartek (9 kwietnia) o godz. 18 wszyscy zaproszeni są przed ekrany swych komputerów lub smartfonów na otwarcie wystawy „Świat poza czasem” bydgoskiego artysty Marka Noniewicza.

Artysta w 2002 r. zawędrował do wsi Jasionka i Krzywa w Beskidzie Niskim, gdzie zrealizował swój pierwszy projekt fotograficzno- edukacyjny. Po latach odnalazł wykonane przez siebie fotografie, które stały się pretekstem, by udać się w te same miejsca jeszcze raz i zrobić kolejne warsztaty, tak jak kiedyś - analogowym sprzętem, ale z nowym pokoleniem dzieci urodzonych już w XXI w.

- Osiemnaście lat to mnóstwo czasu, zwłaszcza jeśli w międzyczasie nie miałem okazji odświeżyć sobie spojrzenia. Cóż z tego, że miałem zdjęcia sprzed lat, lecz był to tylko obraz mojego wyobrażenia na temat tego, co wydarzyło się wtedy w Jasionce i w Krzywej, nawet jeśli rzetelny, to jednak zabarwiony emocjami. Chciałem więc przywołać krajobraz, może kogoś spotkać (…) Krajobraz nie rozczarował mnie, chociaż nie mogłem sobie nic przypomnieć. Drogi niby biegły tak samo, ale dziury były już w innych miejscach, a to, co na poboczach, zmieniło się nie do poznania.

(…) Rok na taki projekt to mało. Warsztaty odbyły się, ale już zapał młodych uczestników w niczym nie przypominał entuzjazmu, jaki towarzyszył warsztatom w 2002 roku. Coś się jednak wydarzyło, historia zatoczyła koło, a może lepiej napisać, że historia znowu ruszyła i trwa? Bo przecież wiem, że będę musiał znowu wrócić w Beskidy - tak wspomina projekt Marek Noniewicz.

Z kolei Marianna Michałowska w tekście do katalogu wystawy zauważa, że Marek Noniewicz w projekcie „Świat poza czasem” 2002-2019 „dokonał szczególnego rodzaju re-fotografii - nie nawet konkretnej przestrzeni, lecz wydarzenia sprzed lat”.

O podróży w czasie kurator wystawy Agnieszka Gorzaniak rozmawia z artystą. Zapis wywiadu wraz z wystawą będzie dostępny online.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera