To właśnie widok rzeki Bug oraz portrety stanowią twórczość Stanisława Baja - malarza, pochodzącego z podlaskiej wsi Dołhobrody.
- Stanisław Baj nazywany jest piewcą zamierzchłej chłopskiej kultury. Bynajmniej nie chodzi tylko o tematykę prac, ale o jego podejście do sztuki. Artysta zakłada bowiem, że tak jak jego matka znała się na uprawie ziemi i pieczeniu chleba, tak i on musi znać się na malarstwie, by na płótnie jak najprościej wyrazić to, co w naturze najbardziej bogate i skomplikowane - wyjaśnia Justyna Gongała z Galerii Wspólnej (ul. Batorego 1/3).
Bydgoskiej galerii artysta udostępnił na czas wystawy swe obrazy. Są to nie tylko pejzaże, ale i portrety chłopów, wśród których Stanisław Baj dorastał. - Są to jednak głównie podobizny matki, która była ukochaną modelką artysty - mówi Justyna Gongała, podkreślając, że w portretach zwarta jest ludowa mądrość życia w zgodzie z prawami natury.

Piotr Pękala
Stanisław Baj od przeszło 30 lat jest oddanym swym studentom profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale wciąż powraca do rodzinnej wsi Dołhobrody.
- Stanisław Baj to niezwykle otwarty człowiek - dodaje Justyna Gongała. - Mimo, że jego obrazy prezentowane są w prestiżowych galeriach sztuki, chętnie wystawia także w mniejszych placówkach i bibliotekach, bo ma świadomość, że jego prace oddziałują nie tylko na koneserów malarstwa, ale przede wszystkim na zwykłych ludzi.
Kiedy? Gdzie? Za ile?
25.05. (środa) godz. 18.00 - otwarcie malarskiej wystawy prof. Stanisława Baja. Wernisaż z udziałem artysty w Galerii Wspólnej MCK (ul. Batorego 1/3), wstęp wolny. Wystawę będzie można zwiedzać do 17 czerwca.