W najbliższą niedzielę (8 lipca) prowadzący koncert na scenie Rzeki Muzyki zapowiedzą duet artystów: sopranistkę Hannę Okońską i tenora Łukasza Ratajczaka.
- Bydgoszcz ma wierną operową publiczność. Ten koncert to ukłon w jej stronę. Na scenie stanie najmłodsze pokolenie utalentowanych śpiewaków operowych, a scenariusz koncertu przybliży widzom sylwetki światowej sławy śpiewaczek, takich jak Martha Eggerth, Maria Callas czy Ada Sari w zabawnych i interesujących anegdotach - zaprasza Scena Studio Jacka Pawlewskiego, producent i realizator Rzeki Muzyki 2018.
Choć na scenie pojawi się para artystów, a sam występ będzie okazją, by podziwiać brzmienie ich głosów razem, jak i z osobna, to jednak głównym bohaterem będzie sopran - czyli Hanna Okońska-Ratajczak, która udzieliła nam krótkiego wywiadu.
Na wodnej scenie Rzeki Muzyki 2018 wystąpi Pani jako stypendystka Miasta Bydgoszczy. Jaki artystyczny projekt będzie możliwy do zrealizowania, dzięki stypendium artystycznemu?
Hanna Okońska: Dzięki stypendium artystycznemu, które otrzymałam od Miasta Bydgoszczy, projekt płyty z kołysankami został już zrealizowany i dosłownie za kilka dni będzie można taką płytkę nabyć. Płyta „Tulibajki” zawiera osiem autorskich kołysanek oraz osiem wersji czysto instrumentalnych. W ten sposób zachęcamy rodziców do budowania więzi ze swoimi maluszkami, ponieważ nikt nie śpiewa piękniej kołysanek swoim dzieciom niż ich mama i tata. Projekt ten jest w bardzo dużej części rodzinny, ponieważ oprócz Piotra Mocarskiego (niezastąpionego producenta, aranżera, muzyka, przyjaciela), współtworzą go moje dwie kochane siostry: Barbara Orzeł i Agnieszka Żelazna. Serdecznie każdemu polecam!
W amfiteatrze Opery Nova wystąpi Pani w duecie z mężem Łukaszem Ratajczakiem. Czy zamiłowanie do śpiewu właśnie połączyło Państwa nie tylko na scenie, ale także w życiu?
Hanna Okońska: Dokładnie tak było, ponieważ poznaliśmy się podczas prób do koncertu. A stało się to przez przypadek - pamiętam, że miał z nami śpiewać kolega, który wtedy się rozchorował i trzeba było szybko znaleźć zastępstwo. Od tamtego momentu minęło już 5 lat, a my od roku jesteśmy szczęśliwym małżeństwem.
Podczas koncertu Rzeki Muzyki zaprezentujecie Państwo publiczności arie i duety ze słynnych operetek oraz piosenki z musicali. Czy któraś z nich ma dla Pani szczególne znaczenie?
Hanna Okońska: Wszystkie te utwory sprawiają mi ogromną radość, kiedy mogę je zaprezentować przed publicznością, ale rzeczywiście jest jeden, który ma dla mnie szczególne znaczenie. Jest to „Pamięć” z musicalu Koty - A. L. Webbera. Musical to moja pierwsza miłość, jeszcze z czasów gimnazjum, a utwór „Pamięć” był jednym z pierwszych, które wykonywałam przed większą publicznością. Uwielbiam go śpiewać, uważam, że jest bardzo głęboki i porusza wiele serc. Będzie dla mnie ogromną przyjemnością wykonać ten utwór dla publiczności niedzielnego koncertu w amfiteatrze Opery Nova.
Dodajmy, że oprócz wspomnianego przez Panią Hannę utworu z musicalu „Pamięć”, usłyszymy także m.in.: kuplety Adeli z III aktu operetki „Zemsta nietoperza” J. Straussa, duet „Dziewczęta z Barcelony” z operetki „Clivia” N. Dostala, arię Giuditty - „Kto me usta całuje, ten śni” z III aktu operetki „Giuditta” F. Lehara czy piosnkę Elizy z „My fair lady” F. Loewego.
Śpiewakom na fortepianie akompaniować będzie Artur Pilch.
Początek koncertu w amfiteatrze Opery Nova jak zawsze o 19.00, wstęp wolny.
Serdecznie polecamy.

Sopranistka Hanna Okońska. Jest absolwentką studiów I i II stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr hab. Małgorzaty Greli prof. ndzw. Studia ukończyła w 2017 roku. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Młoda artystka dała się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju oraz za granicą. Brała udział w wielu konkursach oraz festiwalach wokalnych, zdobywając miejsca na podium. Do jej sukcesów należy m.in.: III Nagroda, Nagroda im. Ady Sari dla najlepszej koloratury, Nagroda Towarzystwa Operowego Aria oraz Nagroda Orkiestry Opery Krakowskiej na XVII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, II Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków w Częstochowie (2017), Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszej aktorki I Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych w Toruniu (rola Zuzanny w operze „Wesele Figara” W. A. Mozarta), I Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Maiori (Włochy, 2016), II Miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie (2016), I wyróżnienie oraz nagroda specjalna za najlepsze predyspozycje estradowe na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” w Warszawie (2016) Grand Prix, I miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Talsi na Łotwie (2015r), II miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perrottiego w Ueckermünde (2015r), III miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrable na Słowacji (2015).
Jako solistka wielokrotnie koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji, Białorusi, na Węgrzech, w Kazachstanie. Współpracowała z dyrygentami, takimi jak: Marta Kluczyńska, Piotr Wajrak, Adam Klocek, Maciej Figas, Sławomir Chrzanowski, Kai Buman, śp. Damian Borowicz, Eugeniusz Kus, Piotr Sułkowski, Mikołaj Makarewicz (Orkiestra Teatru Muzycznego w Karagandzie, Kazachstan), Tadeusz Kozłowski, Marcin Sompoliński i wielu innych. Obecnie współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej.

Tenor Łukasz Ratajczak. Jest absolwentem studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studiów II stopnia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa Janusza Ratajczaka). Już na studiach dał się poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą - występował w Niemczech, Austrii i Kazachstanie.
W 2015 roku zadebiutował na deskach sceny kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy partią Leńskiego w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego. Współpracuje z Operą Krakowską i Bałtycką oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu.
Oprócz ról scenicznych Łukasz Ratajczak ma na swoim koncie również udział w realizacji dzieł oratoryjnych, m.in. Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Msza C-dur KV317 (Koronacyjna) Mozarta. Od 2016 jest nauczycielem śpiewu w Szkole Muzycznej w Inowrocławiu.
Ważnymi osiągnięciami artysty są nagrody: „Lider 2012” za Wydarzenie Kulturalne Roku w Złocieńcu za spektakl „Zemsty nietoperza” wystawianym przez Filharmonie im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie, Nagroda Specjalna za wykonanie pieśni R. Straussa „Zueignung” na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku, I miejsce na I Turnieju Tenorów w Słupsku 2016 roku.
