"Śniadanie na Trawie" to inicjatywa, która po raz pierwszy zorganizowana została w czerwcu 2019 r. i bardzo przypadła do gustu mieszkańcom Bydgoszczy.
- Malownicze otoczenie Restauracji Weranda, którym jest park Kazimierza Wielkiego z monumentalną Fontanną Potop, zainspirowało nas do stworzenia cyklu pikników w nazwie nawiązujących do słynnego dzieła Édouarda Maneta „Śniadanie na Trawie” - wyjaśnia Marta Leszczyńska, dyrektor marketingu w Hotelu Bohema w Bydgoszczy. - Chcieliśmy w ten sposób zachęcić bydgoszczan do relaksu na świeżym powietrzu, a przy okazji ożywić park.
"Śniadanie na Trawie" przy dźwiękach muzyki na żywo
Tradycyjnie sobotnie "Śniadanie na Trawie" było otwarte dla wszystkich. Chętni mogli przyjść tu z kocami oraz koszami piknikowymi i miło spędzić czas przy dźwiękach muzyki na żywo.
- Dołączyć można było też tak po prostu z marszu i na miejscu kupić śniadaniowe zestawy piknikowe przygotowane przez szefa kuchni Restauracji Weranda i jego zespół. Jak zawsze, nie zabrakło też kawy i słodkości - mówi Marta Leszczyńska.
Spotkanie autorskie w plenerze z Tomaszem Raczkiem
Cykl "Śniadanie na Trawie" przyciąga mieszkańców także z innego powodu, bo to okazja do spotkań ze znanymi osobami. Tym razem gościem wydarzenia był Tomasz Raczek, miłośnik i znawca kina, krytyk filmowy, wydawca i publicysta. Znany doskonale bydgoszczanom z roli gospodarza cyklu „Artyści w Bohemie”. Do Bydgoszczy przyjechał ze swoją premierową książką „Perła z Lamusem”, o której opowiadał podczas spotkania autorskiego w trakcie pikniku.
- Na miejscu chętni mogli też kupić książkę „Perła z Lamusem”. Nie lada gratką było również specjalne wydanie kolekcjonerskie z numerem seryjnym - mówi Marta Leszczyńska.
Książka „Perła z Lamusem” nie powstałaby, gdyby nie prośby widzów, by opowiedzieć o fenomenie i tajemnicy sukcesu duetu krytyków filmowych. Chodzi o Zygmunta Kałużyńskiego i Tomasza Raczka, którzy w telewizyjnym cyklu „Perły z lamusa” przez ponad 10 lat prezentowali historię kina. Książka stała się również okazją do przypomnienia oryginalności dialogów, jakie prowadzili Kałużyński i Raczek oraz przybliżenia historii ich rozwijającej się na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza XX wieku współpracy.
