Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka Muzyki 2018: Joanna Dark w piosenkach Seweryna Krajewskiego, o którym artystka mówi Mozart muzyki rozrywkowej

Justyna Tota
Justyna Tota
Joanna Dark w koncercie „Krajewski na dziś” na scenie Rzeki Muzyki wystąpi w niedzielę (22 lipca) o 19.00. Wstęp do amfiteatru Opery Nova bezpłatny
Joanna Dark w koncercie „Krajewski na dziś” na scenie Rzeki Muzyki wystąpi w niedzielę (22 lipca) o 19.00. Wstęp do amfiteatru Opery Nova bezpłatny materiały Rzeka Muzyki 2018
Piosenki Seweryna Krajewskiego zna chyba każdy, wielu z nas wraca do nich z sentymentem. Dzięki Joannie Dark utwory te dostały nowe, drugie życie. Już w najbliższą niedzielę (22 lipca) gwiazda musicalowego hitu „Metro”, wokalistka i aktorka na scenie Rzeki Muzyki 2018 wystąpi dla nas z recitalem „Krajewski na dziś”. O swej nowej płycie Joanna Dark opowiedziała „Expressowi”, zapraszając na koncert - jak zawsze o 19.00 w amfiteatrze Opery Nova, wstęp wolny.

Na scenie Rzeki Muzyki wystąpi Pani dla nas z recitalem ze swej najnowszej płyty „Krajewski na dziś”. Wyczytałam, że kompozycje Seweryna Krajewskiego odkryła Pani na nowo, przygotowując się dwa lata temu do koncertu piosenek Agnieszki Osieckiej. Co w kompozycjach Krajewskiego urzeka Panią najbardziej?
Joanna Dark: Seweryn Krajewski to dla mnie Mozart muzyki rozrywkowej. Śpiewanie Jego piosenek to wielkie wyzwanie, ale przede wszystkim niezwykła przyjemność. Te kompozycje mają wszystko to, co powinna mieć piosenka - ponadczasowość, przebojowość, melodyjność i dar chwytania za serce. Tymczasem obecnie ze świecą szukać w piosenkach tych walorów.

Na płycie „Krajewski na dziś” znajduje się 12 piosenek, tymczasem ostatnio na antenie Polskiego Radia PiK Piotr Rodowicz, który uwielbia interpretować Krajewskiego na jazzowo, wspomniał, że naliczył 600-800 utworów naszego kompozytora. Jaki zatem obrała Pani klucz, by wybrać na album te 12 z przeszło 600 utworów?
Joanna Dark: Powiem krótko - nie było to łatwe. Najpierw wybrałam tylko te, które Seweryn stworzył do tekstów Agnieszki Osieckiej. Ale później, słuchając całości Jego twórczości, a dodać trzeba, że Seweryn Krajewski ma wspaniale skatalogowaną swoją twórczość, zaczęły mi się podobać różne inne piosenki. Tak więc w rezultacie kierowałam się sercem.

Album z autorskimi aranżacjami i interpretacjami piosenek Krajewskiego, który jest efektem Pani współpracy z Kubą Galińskim, zbiera znakomite recenzje. A czy sam Seweryn Krajewski podzielił się z Panią swymi wrażeniami po odsłuchaniu płyty?
Joanna Dark: Tak. Seweryn Krajewski napisał do mnie bardzo ładne słowa na temat krążka „Krajewski na dziś”. Ale to długi tekst, a umówiliśmy się, że nie będę cytować go wyrywkowo. Musicie więc Państwo uwierzyć mi na słowo, że Mistrz docenia ten materiał.

Pani nie tylko wyjątkowo śpiewa. Z racji wykształcenia jest Pani też trenerem głosu, by być z zainteresowaniem słuchanym i to niekoniecznie tylko podczas koncertów. Ponadto występowała Pani w słynnym brodwayowskim składzie musicalu Metro, a także w filmie u boku ikony polskiego aktorstwa Daniela Olbrychskiego. Grała Pani również na deskach sceny teatralnej… Muszę zatem zapytać - czuje się Pani bardziej piosenkarką czy aktorką? A może to dla Pani naturalnie nierozłączne, podobnie jak było to w przypadku Kaliny Jędrusik…?
Joanna Dark: To prawda, wszystko co robię, jest naturalnie nierozłączne. Poza tym, zawody artystyczne bywają kapryśne, a tak - mając do wyboru różne możliwości - zawsze mam co robić. Moja praca, to moja pasja. Nie wyobrażam sobie bez niej życia.

W niedzielę (22 lipca) o 19.00 w amfiteatrze Opery Nova na scenie Rzeki Muzyki 2018 Joanna Dark wystąpi wraz z zespołem muzyków w składzie: Max Kucharski - piano, Eugeniusz Shadziul - gitary/bas, Piotr Jabłoński - bębny oraz Ewelina Dymowska - trąbka.

JOANNA DARK - polska wokalistka i aktorka, której magicznego głosu nie da się zapomnieć. Karierę rozpoczęła jako studentka - wystąpiła ze swoim recitalem songów Brechta Mein lieber Brecht, za który na festiwalu akademickim FAMA otrzymała stypendium za „intrygującą osobowość artystyczną”. Potem przyszedł czas słynnego Metra. Joanna wystąpiła w 500 spektaklach w całej Polsce, śpiewała również w brodwayowskim składzie musicalu. Po nowojorskiej premierze New York Newsday pisał o niej: „Piękna, wysoka blondynka, śpiewająca słodko i zmysłowo jak barytonowy saksofon”.

Pierwszą płytę - Nie bój się latania - nagrała w 1995 r. Przeboje z niej to Senna jak lawina i Moja religia. W 2005 roku wyszła jej druga płyta Dark Night z zaskakującymi wersjami wielkich polskich przebojów – Windą do nieba, Przytul mnie, Dmuchawce, latawce, wiatr.

W maju 2009 ukazał się album Bar Nostalgia ze światowymi przebojami – standardami muzyki rozrywkowej – „Stormy weather”, „Besame mucho”, „Don’t explain”, „God bless the child”. Wsparcie muzyczne zagwarantowała elita polskich muzyków – Bogdan Hołownia, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Marcin Kajper, Jacek Królik, Klaudiusz Baran, Michał Jurkiewicz, Robert Murakowski, Janusz Yanina Iwański.

Jesienią 2017 roku ukazał się krążek Krajewski na dziś. Joanna Dark zmierzyła się z największymi przebojami Seweryna Krajewskiego i - co podkreślają wszyscy krytycy muzyczni - udało jej się tchnąć nowego ducha w te kompozycje, a jednocześnie pozostawić w nich to, co kiedyś zadecydowało o ich niezwykłej popularności. Z szacunkiem do tradycji odnowiono te piosenki, nadając im świeży, niewymuszony fason. Nowoczesne, świeże aranżacje zadowolą każdego, bowiem za ich klasę i stylowość odpowiada zdobywca wielu wyróżnień, m.in. Fryderyka - Kuba Galiński (producent, aranżer i realizator nagrań płyt takich wykonawców jak Ania Dąbrowska, Kortez, Hey, Ania Rusowicz, Edyta Górniak). Udało mu się wydobyć z piosenek Krajewskiego to, co najlepsze, czyli przede wszystkim totalną melodykę. Słychać to już w utworze Płoną góry, płoną lasy, który oddaje charakter całego albumu, bo spójność to jedna z cech wyróżniających ten projekt. Mimo zachowania klasycznej linii melodycznej mamy tu utwory zaskakujące, jak choćby cygańskie Uciekaj moje serce czy Nie spoczniemy, które w taki sposób nie były jeszcze interpretowane. Joanna Dark z Kubą Galińskim stworzyli świetny duet. Jest szansa, że nowe wersje utworów Kiedy mnie już nie będzie, Przemija uroda w nas czy Stanu podgorączkowego spodobają się młodemu pokoleniu słuchaczy, dla których muzyka Krajewskiego może być ważnym odkryciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo