Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się III etap Konkursu Chopinowskiego. Jakie szanse mają związani z Bydgoszczą pianiści?

Justyna Tota
Justyna Tota
Trzeci etap Konkursu Chopinowskiego potrwa od 14 do 16 października 2021. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od godz. 10) oraz wieczornej (od godz. 17).
Trzeci etap Konkursu Chopinowskiego potrwa od 14 do 16 października 2021. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od godz. 10) oraz wieczornej (od godz. 17). zdjęcie ilustracyjne
Do trzeciego (i przedostatniego) etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 pianistów z 11 krajów. Wśród nich jest 6 Polaków, a połowę z naszych rodaków stanowią młodzi wirtuozi fortepianu, którzy swój talent oszlifowali w bydgoskiej Akademii Muzycznej. O to, jak duże szanse mają nasi pianiści w prestiżowym konkursie w stolicy, zapytaliśmy Henryka Martenkę - cenionego dziennikarza muzycznego, ale także dyrektora Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Trzeci etap potrwa od 14 do 16 października 2021 r.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Trzech pianistów związanych z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy jest w III etapie tegorocznego konkursu Chopinowskiego. Spodziewał się Pan, że będzie tak dobrze?
Henryk Martenka: Oczywiście, że tak. To są świetni pianiści, którzy prezentują klasy znakomitych pedagogów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Ewy Pobłockiej, Katarzyny Popowej-Zydroń czy Stefana Wojtasa. Pod względem klas fortepianu bydgoska Akademia Muzyczna to absolutnie polski top!

Jakub Kuszlik, Szymon Nehring i Kamil Pacholec - który z tych młodych wirtuozów fortepianu dotąd zrobił na Panu największe wrażenie i dlaczego?
Henryk Martenka: Kuszlik jest laureatem naszego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Kamil Pacholec to również m.in. nasz finalista, miałem przyjemność wysłuchać go także w kilku recitalach. Szymon Nehring to pianista, który wygrał w cuglach konkurs w Tel Awiwie. Każdy z nich ma inne atuty, każdy jest inną osobowością, łączy ich to, że są niesłychanie utalentowani.

Który z nich, według Pana odczuć, ma największe szanse wygrać ten wielki konkurs?
Henryk Martenka: O tym, które miejsce zajmą w konkursie, zdecyduje łut szczęścia, a nie ich talent i warsztat, bo to absolutnie pierwsza liga pianistów. Na oceny przyjdzie czas za tydzień. Dziś możemy cieszyć się, że ze szóstki pianistów związanych z Bydgoszczą aż trzech z nich przeszło z powodzeniem połowę konkursu, a to jest już bardzo dobry wynik. Na razie byliśmy świadkami występów solowych. Przyjrzyjmy się IV etapowi koncertów fortepianowych, bo po nich będziemy mogli powiedzieć, jaka jest suma sukcesu naszych pianistów. Inaczej bowiem gra się jako solista, inaczej w składzie kameralnym, a jeszcze inaczej w składzie symfonicznym. Szczególnie w repertuarze Chopinowskim, gdzie partia fortepianu nie narzuca się orkiestrze, a z drugiej strony – pianista musi pokazać pazur, by swą interpretacją i ekspresją wydobyć się brzmieniem z masy dźwięków orkiestry.

A kto, według Pana, w XVIII Konkursie Chopinowskim jest największym konkurentem Polaków?
Henryk Martenka: Nie odpowiem na to pytanie, bo to absolutnie zagadka. Jesteśmy w połowie konkursu. Każdy meloman ma swoich faworytów, ale ja znam kuchnię konkursową i wiem, że w ostatecznym rozrachunku – w ocenach jurorów – o zwycięstwie będzie decydował punkt albo nawet jego ułamek. Pianiści, którzy zapowiadali się na faworytów, mogą wcale nie wejść do finału. Z kolei ktoś, kto przez cały konkurs budował sobie przyzwoitą pozycję punktową, naraz - jednym błyskiem - może zdobyć przewagę i zgarnąć całą pulę. Element nieprzewidywalności jest jednym z walorów tego konkursu.

Śledź występy uczestników Konkursu Chopinowskiego 2021

III etap potrwa od 14 do 16 października 2021. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od godz. 10) oraz wieczornej (od godz. 17). Szczegółowy harmonogram znajduje się w zakładce Kalendarium na stronie chopin2020.pl.

Pianiści zagrają ok. 50-minutowy recital, podczas którego wykonają m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie konkursu) lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Wszystkie występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo