Artyści Eleonora Berent-Benedyk i Andrzej Fedder oraz - jak mówi o sobie - miłośniczka sztuki Hanna Mierzwa zaprosili znakomitych twórców wywodzących się z bydgoskiego środowiska artystycznego, by stworzyli prace, będące jak ich osobiste rozważania tajemnicy Wielkiej Nocy.
- Zaproszeni do udziału w takiej procesji głoszenia Dobrej Nowiny mają możliwość pokazania swoich duchowych rozważań i olśnień związanych z przeżywaniem relacji z Bogiem oraz wyznawaniem wiary - zapowiada Hanna Mierzwa, która podkreśla, że „Rezurekcja” będzie wielkim wydarzeniem artystycznym o charakterze interdyscyplinarnym. Na wystawie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej zobaczymy bowiem malarstwo, tkaninę, fotografię czy rzeźbę, które poruszą naszą wyobraźnię i pokażą, że współczesna polska sztuka też ma potrzebę bycia blisko Boga.

- Wielcy artyści byli i są humanistami, myślicielami. Dzisiaj objawia się nam współczesna sztuka XXI wieku, dlatego warto przyjść, zobaczyć i przeżyć ją – otworzyć oczy i wyobraźnię na to, co także jest w naszych sercach. Ta wystawa wynika z potrzeby szczerej manifestacji wiary twórców i wrażliwych ludzi chcących uczestniczyć w wielkich doznaniach, mających potwierdzić, że bliska nam jest potrzeba Boga i tej kultury, która nadaje sens i treść życia - dodaje Hanna Mierzwa, która w imieniu własnym oraz artystów i współorganizatorów Eleonory Berent-Benedyk oraz Andrzeja Feddera zaprasza mieszkańców na wernisaż i do zwiedzania wystawy.
- Jako że moi przyjaciele są artystami, a ja wielbicielem sztuki, mnie przypada możliwość docenienia wrażliwości, intelektu i talentu wszystkich twórców, którym się nisko kłaniam, a będą to: Piotr Badziąg, Eleonora Berent-Benedyk, Aleksander Dętkoś, Andrzej Fedder, Iza Fijałkowska, Marek Fijałkowski, Helena Gniatkiewicz, Halina Górecka, Czesława Gucz, Ewa Grajnert-Hałupka, Marek Iwiński, Witold Jurkiewicz, Zbigniew Jastrowski, Marlena Kminikowska-Grzesiak, Agnieszka Kołcon, Cezary Kopik, Józef Mrotek, Anna Orzechowska, Maria Podgórska-Ritter, Mirosława Poślednik, Maryla Rakowska-Molenda, Remigiusz Ratajczak, Dorota Sankowska, Jarosław Sankowski, Zbigniew Tubisz, Joanna Zasada.
Wystawa, której wernisaż (5 kwietnia) jest w oktawie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, będzie pierwszą odsłoną „Rezurekcji”, czynną do 25 kwietnia. Kolejna planowana jest 8-19 listopada w Domu Polskim - także będzie o odrodzeniu, ale w wymiarze narodowym. Wszak na obie „Rezurekcje” organizatorzy zapraszają w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
