Nowy miesiąc Galeria Miejska bwa zaczyna nietypowo, bo już we wtorek (5 kwietnia) zaprasza na wernisaż, podczas którego przyda się wygodny strój i buty, gdyż pierwsza część otwarcia wystawy odbędzie się w terenie, a konkretnie - w podbydgoskim Gądeczu (gmina Dobrcz), gdzie znajduje się Jaskinia Bajka.
Polecamy także
Uwaga, kto zapisze się (mailem: [email protected] lub telefonicznie: 52 339 30 62) ten może skorzystać z autokaru, jaki organizuje Galeria Miejska bwa (zbiórka przy Gdańskiej 20 o godz. 16.15). Oczywiście, na miejsce można dotrzeć we własnym zakresie - ważne, by być przy jaskini o 17.00.
Można też po prostu uczestniczyć w drugiej części wernisażu wystawy pt. „Bajka”, jaka będzie mieć już miejsce „standardowo” w Galerii Miejskiej bwa o godz. 19.30, gdzie jest zaplanowane oprowadzanie po wystawie.
Autorami ekspozycji są artyści Krzysztof Maniak i Mikołaj Szpaczyński, dla których jaskinia jest doświadczeniem (odczuwalnym zmysłami, stąd wędrówka do „prawdziwej” jaskini) pierwotnego azylu. - Bycie w jaskini to stan pomiędzy bajkowym krajobrazem dzieciństwa, a archetypiczną legendą. Można się tu ukryć, jednocześnie szukając pierwotnych sensów - czytamy w zapowiedzi.
Ekspozycja staje się próbą przeniesienia doświadczenia jaskini (jej gabarytów, zapachów). Co ciekawe, galerię sztuki na mapie miasta można postrzegać podobnie jak jaskinię - jako miejsce kryjówki, czasem niedostępnej - przynajmniej dla niektórych.
- Zapraszamy do odkrycia fizyczności jednego miejsca - jaskini, poprzez fizyczność drugiego - galerii - zaprasza Galeria Miejska bwa. Bajka jako wystawa w bwa czynna będzie do 29.05.2022 r.
Kolejne kwietniowe wystawy zapowiadają się nie mniej intrygująco. W piątek (8 kwietnia) w siedzibie bwa przy ul. Gdańskiej 3 prace zaprezentuje artysta, projektant, technolog Arkadiusz Szwed, który poeksperymetował ze swą nową, autorską techniką odlewania porcelany. Do stworzenia obiektów artysta wykorzystał nieoczywiste przedmioty, jak np. balony, służące do modelowania figurek zwierząt.
Z kolei od 26 kwietnia na wystawie w siedzibie głównej Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20) zestawione zostaną prace współczesnego pokolenia artystów, związanych z Ukrainą i Białorusią, z dziełami Endre Tóta - klasyka neoawangardy, który pokpiwał z komunizmu w całym bloku wschodnim, to on stworzył portret Lenina jako przegranego rewolucjonisty.
- Czy młode pokolenie ma jeszcze siłę i ochotę na ironizowanie? - pyta Galeria bwa i zaprasza na wernisaż wystawy. Great Patriotic. Celina Kanunnikava, Hanna Shumska, Vitalii Shupliak, Endre Tót.
